Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 01.04.2023. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 13
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (3632, 0.8)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - historyczna, inżynieria wojskowa
Najcenniejszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest barka rzeczna typu "Szczupak" z początku XX wieku zbudowana w stoczni A. Wojan w Gdańsku. Łódź została skonstruowana ze stalowych blach łączonych nitami. Jej długość wynosi 17 metrów, a szerokość 2,7 metra. Barka została przywieziona na Pilicę z Warszawy w końcu lat 50. ubiegłego wieku. Wykorzystywano ją do transportu faszyny, kamieni i piasku podczas dokonywanej wówczas regulacji tomaszowskiego odcinka Pilicy.
 / 1 - otwarta (1985, 0.44)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - historyczna
W dziale poświęconym tej miejscowości znajduje się niewielki budynek dawnej carskiej toalety przywieziony do Skansenu Rzeki Pilicy w całości i tutaj pieczołowicie wyremontowany. Został on wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i służył Mikołajowi II oraz jego świcie. Wewnątrz można obejrzeć unikatowe zdjęcia z czasów, kiedy Spała była myśliwską rezydencją rosyjskich carów, a także portret Mikołaja II oraz jego małżonki - Aleksandry Fiodorownej.
 / 2 - otwarta (2389, 0.53)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - historyczna
Wystawa upamiętnia ciężkie walki pozycyjne mające miejsce na odcinku Pilicy pomiędzy Inowłodzem a Nowym Miastem. Prezentowanych jest na niej wiele unikatowych, archiwalnych dokumentów i zdjęć, a także autentycznych pamiątek z I wojny światowej, znajdowanych do tej pory na nadpilickich pobojowiskach. Szczególnie cennym świadkiem historii jest autentyczny album fotograficzny, należący niegdyś do oficera armii rosyjskiej.
 / 1 - otwarta (2327, 0.51)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - uzbrojenie
Ekspozycja upamiętnia walki stoczone na "Linii Pilicy" przez wojska niemieckie i radzieckie w styczniu 1945 roku. W części poświęconej Armii Czerwonej można zobaczyć elementy wyposażenia, broń oraz odznaczenia żołnierzy radzieckich, a także mapę sztabową z okresu II wojny światowej oraz mapki działań wojennych. Natomiast w części niemieckiej wystawy oprócz map, broni, elementów wyposażenia oraz odznaczeń można oglądać także rzeczy osobiste żołnierzy.
 / 0 - otwarta (2172, 0.48)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - militaria, broń, skansen
Najważniejszym eksponatem w tym dziale, jak również jednym z najcenniejszych eksponatów w całym Skansenie Rzeki Pilicy jest wydobyty z dna Pilicy opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie "Lufcikiem". Jest to jeden z wielu pojazdów zatopionych w Pilicy podczas przeprawy oddziałów niemieckich w styczniu 1945 roku. "Lufcik" jest jedynym zachowanym transporterem tego typu na świecie, na dodatek& uruchomionym po półwieczu i dlatego stanowi ogromną atrakcję.
 / 1 - otwarta (2706, 0.6)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - techniki
Najważniejszym eksponatem działu jest młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska (pow. piotrkowski, woj. łódzkie) nad rzeką Luciążą, lewym dopływem Pilicy. Młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francis'a został zbudowany w 1925 roku. Część urządzeń pochodzi z XIX wieku. Budynek ten stał pierwotnie na terenach przeznaczonych pod zbiornik retencyjny "Cieszanowice". Działania zmierzające do uratowania obiektu podjął początkowo Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
 / 3 - otwarta (1787, 0.4)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - sztuka, wnętrza, meble
W zaaranżowanych XIX wiecznych wnętrzach eksponowane są meble, przedmioty sztuki użytkowej i malarstwo. Na I piętrze znajduje się "Gabinet hr. Ostrowskiego" w którym prezentowane są meble pochodzące z k. XIX i pocz. XX w. w stylu second empire i biedermeier. Druga część ekspozycji mieści się na II piętrze. Jest to "Pokój dzienny" w którym pokazujemy meble z końca XIX w i pocz. XX w., m.in. duży, okrągły, rozsuwany stół w stylu second empire. Na II piętrze znajduje się Letni pokój widokowy.
 / 4 - otwarta (2134, 0.47)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - przyrodnicza
Celem wystawy jest ukazanie bogactwa fauny naszego regionu . Zwierzęta tj. owady, płazy, gady, ptaki i ssaki ukazane są z ekologicznego punktu widzenia , w środowiskach ich życia. Wystawa zajmuje dwie sale. W pierwszej sali w ciekawej aranżacji plastycznej ukazane są zwierzęta żyjące w wodzie, na podmokłych łąkach, łąkach i polach. W II sali zwiedzający zapozna się ze zwierzętami żyjącymi w parkach, sadach i ogrodach oraz w lasach.
 / 2 - otwarta (2572, 0.57)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - pojazd wojskowy
Wystawa zorganizowana w specjalnie zaadaptowanym pomieszczeniu znajdującym się w budynku stojącym obok pałacu, w dawnych stajniach pałacowych. Ekspozycja ma charakter wystawy stałej. Główną atrakcją wystawy jest niemiecki transporter opancerzony typu Sdkfz 251 "ROSI". Oprócz pojazdu na sali w gablotach prezentowanych jest kilkadziesiąt eksponatów - militariów znalezionych w wydobytym transporterze. Eksponaty stanowiły wyposażenie zarówno samego pojazdu, jak też załogi w nim walczącej.
 / 0 - otwarta (1737, 0.38)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - historyczna
Wystawa poświęcona jest prezentacji ogromnej ofiarności i poświęcenia mieszkańców miasta w walce o wolną Polskę toczonej na przestrzeni XIX i XX wieku. Chronologicznie prezentowany jest udział tomaszowian w Powstaniu Listopadowym (1830-31), Powstaniu Styczniowym (1863-64), I wojnie światowej (1914-18) oraz II wojnie światowej (1939-45). Na ekspozycji znajdują się fotokopie dokumentów związanych z udziałem tomaszowian w kolejnych zrywach niepodległościowych.

««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż