Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 19.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 12
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 6 - otwarta (1951, 0.4)
Krosno / Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
wystawa stała - biograficzna, wnętrza dworskie
Stała wystawa urządzona została w pomieszczeniach spiżarni, "pokoju ciemnego" oraz dawnego gabinetu. Prezentowane są na niej adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Pozostałą część ekspozycji dworku stanowią pomieszczenia mieszkalne (gabinet, sień, jadalnia), urządzone zgodnie z duchem epoki. Poza frekwencją ciągłą udostępnia się "Pokój Kredensowy", kuchnię oraz dwa pokoje na piętrze - pokój i pracownię Marii Dulębianki.
 / 0 - otwarta (1986, 0.41)
Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
Wystawa prezentuje malarstwo i rzeźbę artystów związanych z Krosnem i jego okolicami. Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia zabytki sztuki z przełomu XIX i XX w. Są to w większości dzieła największych miejscowych malarzy: Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada i Franciszka Daniszewskiego. Osobliwym eksponatem na wystawie jest fortepian paryskiej firmy "Pleyel & ie", ulubionej marki Fryderyka Chopina.
 / 0 - otwarta (1802, 0.37)
Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie
wystawa stała - sztuka, szkło
Wystawa ta prezentuje wyroby kilkunastu podkarpackich hut szkła, w tym największych w Europie Krośnieńskich Hut Szkła. Na ekspozycji obejrzeć można wzornictwo m.in. nawiązujące do Art Deco i secesji, a także najnowsze trendy zdobnicze. Wyroby tu zgromadzone są przykładem różnorodnych technik produkcji szkła i jego zdobnictwa: są to przedmioty ze szkła bezbarwnego, mąconego, marmurkowego, a także płaskiego produkowanego ręcznie w hutach szkła w Jaśle.
 / 0 - otwarta (2004, 0.41)
Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie
wystawa stała - historyczna, archeologiczna
Wystawa prezentuje w szerokim zakresie tematykę regionalną i składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia dzieje miasta Krosna, jego początki oraz prężny rozwój w wiekach średnich i w czasach renesansu, kiedy nazywane było parva Cracovia (mały Kraków). Zgromadzono na niej ponad 350 eksponatów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych na terenie miasta, a głównie na krośnieńskim Rynku. Jest wśród nich wiele bezcennych, często unikatowych zabytków, wytworów lokalnego rzemiosła.
 / 3 - otwarta (3279, 0.67)
Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie
wystawa stała - rzemiosło artystyczne, lampy naftowe
W Muzeum znajduje się jedna z najliczniejszych i najefektowniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie. Dotychczas zgromadzono około 900 eksponatów z zakresu oświetlenia naftowego, z czego większość stanowią kompletne lampy i latarnie naftowe (625 szt.). W zbiorach najpopularniejsze są lampy zwane stołowymi lub przenośnymi (425 szt.). Zabytki te tworzą bogactwo form artystycznych, odzwierciedlających style panujące w sztuce w okresie ich największej popularności, 1860-1920.
 / 2 - otwarta (3291, 0.67)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - rzeźba sakralna
W 2005 roku rozpoczęto budowanie wyjątkowej w skali kraju kolekcji szopek bożonarodzeniowych z całego świata. Zgromadzono do tej pory ponad sto obiektów, których piękno i różnorodność można podziwiać na całorocznej ekspozycji w jednej z sal Muzeum. Prezentowane szopki zostały pozyskane do zbiorów muzealnych przez jezuickich misjonarzy, osoby świeckie jak i zakupione staraniem kustoszy. Najstarsze mają ponad 100 lat i pochodzą z terenów Europy.
 / 2 - otwarta (2520, 0.51)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - szkralna, sztuka, malarstwo, rzeźba
"Ktokolwiek ma zamiar udać się do innego narodu, powinien mieć w poszanowaniu jego język, obyczaje i spuściznę narodową" - powyższe zdanie pochodzi z dekretu tyczącego działalności misyjnej Kościoła katolickiego. Dlatego też jednym z podstawowych warunków owocnej pracy misyjonarzy jest zrozumienie kultur owych narodów, poznanie struktur społecznych i obyczaju, ich historii i niejednokrotnie bardzo bogatej tradycji. Idea ta jest realizowana od początku istnienia zakonu.
 / 3 - otwarta (2633, 0.54)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - sztuka sakralna
Zbiory sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, charakterystyczne dla estetyki dziewiętnastego, i pierwszej połowy dwudziestego wieku pokazano w pozostałych salach Muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje mieniąca się bogactwem barw tkanin, haftów, aplikacji jak i różnorodnością form kolekcja paramentów liturgicznych: ornatów, kap, dalmatyk, welonów, zasłon etc. Ich wielość, różnorodność i piękno nadają specyficzny urok ekspozycji, stając się jej najważniejszym elementem.
 / 3 - otwarta (2204, 0.45)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - szkralna, sztuka, rzeźba, malarstwo
Najcenniejsze eksponaty zgromadzono w Skarbcu klasztornym, którego centralny punkt stanowią szczątki spalonego w 1968 roku cudownego obrazu. Przez odpowiednio zaprojektowaną i zaaranżowaną ekspozycję nadano mu charakter neoromantycznego wnętrza muzealnego, w którym można podziwiać kolekcję olejnego malarstwa religijnego, rodzajowego i portretowego z okresu od XVII do XIX w. Pośród portretów na uwagę zasługują wizerunki pierwszych generałów.
 / 4 - otwarta (3694, 0.75)
Krosno / Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli
wystawa stała - militaria, broń ciężka
Na wystawie plenerowej prezentowane są pojazdy, czołgi, armaty, haubice z okresu II wojny światowej. Eksponowane są m.in.: 152 mm haubico - armata wz. 1937 (ML-20), 37 mm armata przeciwlotnicza wz. 1937, 85 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (52-K), 76,2 mm armata dywizyjna wz. 1942 (ZIS-3), 100 mm armata polowa wz. 1944 (BS-3), Czołg T - 34-85 produkcji wojennej, Wyrzutnia rakietowa BM - 13 "Katiusza", Działo pancerne ISU-152, Niemiecka lekka haubica polowa 105 mm (le.F.H.18).

««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż