Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 15.06.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 6 z 6
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 0 - otwarta (2595, 0.52)
Chełm / Muzeum Ziemi Chełmskiej
wystawa stała - historyczna, fotografie
Wystawa fotograficzna zorganizowana z okazji 120-lecia kształcenia kolejowego w Chełmie. Prezentacja budynków dworca kolejowego od drugiej połowy XIX wieku do współczesności oraz założenia urbanistycznego osiedla kolei państwowych, którego budowę rozpoczęto w 1928 roku. Historia chełmskiego kolejnictwa rozpoczęła się w latach 1876-1877, kiedy do Chełma dotarła Nadwiślańska Kolej Żelazna, łącząca Mławę z Kowlem. Powstała wtedy stacja kolejowa III klasy.
 / 2 - otwarta (2029, 0.41)
Chełm / Muzeum Ziemi Chełmskiej
wystawa stała - etnograficzna, sztuka ludowa, stroje, wnętrza, narzędzia rolnicze
Wystawa pozwala prześledzić i poznać dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego. Eksponowane zabytki archeologiczne i etnograficzne pogrupowano tematycznie: Zbieractwo, myślistwo i rybołówstwo; Uprawa roli; Garncarstwo; Przetwórstwo żywności; Tkactwo; Strój i ozdoby stroju; Sztuka ludowa i Wnętrza domów Wnętrza domów - ta części wystawy ukazuje wnętrze dawnej izby przystrojonej świątecznie pająkami, wycinankami, kolorowymi kwiatami z bibułki zdobiącymi "święte" obrazy.
 / 0 - otwarta (2853, 0.57)
Chełm / Muzeum Ziemi Chełmskiej
wystawa stała - sztuka, socrealizm
Wystawa prezentuje obrazy i rzeźby, które stanowią część kolekcji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Są to miedzy innymi portrety przywódców komunistycznych, reprezentacyjne portrety "twórców historii Polski", wizerunki przodowników pracy oraz obrazy ukazujące pracę robotników i chłopów.
 / 0 - otwarta (2264, 0.45)
Chełm / Muzeum Ziemi Chełmskiej
wystawa stała - przyrodnicza, geologiczna
Wystawa prezentuje dawną i współczesną przyrodę Lubelszczyzny wschodniej. Obejmuje eksponaty z zakresu: geologii, paleontologii, botaniki i zoologii. Wiele z nich to prawdziwe rzadkości, zasługujące na miano "osobliwości przyrodniczych". Ekspozycja podzielona na cztery segmenty. W części "Skarbiec przyrody" prezentowana jest flora i fauna siedlisk stepowych (kserotermicznych), których pozostałości ocalały na Lubelszczyźnie.
 / 2 - otwarta (2279, 0.46)
Chełm / Muzeum Ziemi Chełmskiej
wystawa stała - historyczna, malarstwo, militaria, fotografie
Wystawa prezentuje historię miasta od czasów lokacji na prawie niemieckim 14.01.1392 r. po rok 1944. Zbiory obejmują dokumenty z XVI - XIX w., pamiątki po Wiktorze Ambroziewiczu, militaria oraz eksponaty numizmatyczne. Cennym dokumentem jest lustracja starostwa chełmskiego z 1789 r. Wśród starodruków wyróżnia się wydany w 1684 r. "Phoenix tertiato redivivus" autorstwa chełmskiego biskupa unickiego Jakuba Suszy, zawierający najstarszą pisaną historię Chełma. Wystawa mieści się w czterech salach.
 / 0 - otwarta (2630, 0.53)
Chełm / Muzeum Ziemi Chełmskiej
wystawa stała - martyrologiczna
Ekspozycja zorganizowana w piwnicach - celach budynku, w którym od połowy 1945 do 1956 roku mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie więzieni byli żołnierze Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niepodległość, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji niepodległościowego podziemia. Na wystawie prezentowane są dokumenty ukazujące początki rodzącej się władzy ludowej, pierwsze zarządzenia władz komunistycznych oraz fotografie osób prześladowanych.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż