Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 19.02.2019. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 11
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (1981, 0.7)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - przyrodnicza
Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu optymalnych kierunków uprawy tej bardzo wymagającej grupy roślin. W szklarni wystawowej prezentujemy wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najefektowniejsze, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza.
 / 2 - otwarta (1576, 0.55)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - sztuka sakralna, malarstwo
Utworzenie zbioru sztuki cerkiewnej w Łańcucie podyktowane było koniecznością ochrony bezcennych dóbr kultury, zagrożonych wskutek wysiedleń ludności ukraińskiej z obszaru południowo-wschodniej Polski w 1945 i 1947 roku. Kilkudziesięcioletni okres świadomego niszczenia zabytków sztuki religijnej doprowadził do zagłady około 330 cerkwi z 650 jakie istniały się w tej części historycznej diecezji przemyskiej, która po II wojnie znalazła się w granicach państwa polskiego.
 / 3 - otwarta (2358, 0.83)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - wnętrza, pojazdy
Stajnie posiadają zachowaną oryginalną częścią dla koni wierzchowych oraz Szorownię Galową i Hol, w których ustawiono pojazdy konne należące do Muzealnej Kolekcji Pojazdów. Muzeum w Łańcucie posiada bowiem dwie oddzielne kolekcje pojazdów konnych: historyczną związana z rezydencją po rodzinie Potockich liczącą 55 pojazdów i muzealną, gromadzoną po II wojnie i wciąż otwartą, która liczy dzisiaj blisko 80 pojazdów.
 / 7 - otwarta (2470, 0.87)
Rzeszów / Muzeum - Zamek w Łańcucie
wystawa stała - wnętrza, sztuka, malarstwo
Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Do najstarszych szczęśliwie zachowanych należy: Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40-tych XVII w. ale niestety żadne nie przetrwało do naszych czasów w niezmienionej formie. Liczną grupę stanowią wnętrza, które powstały w XVIII w. Chronologicznie najstarsze ozdobione zostały na pocz. lat 80 przez włoskiego malarza Vincenzo Brennę.
 / 10 - otwarta (1399, 0.46)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, rzemiosło artystyczne, ceramika
W pierwszej sali wystawiono zabytki /w większości XIX w./ reprezentujące różne dziedziny rzemiosła artystycznego. Typowymi przykładami mebli z 1. poł. XIX stulecia są m.in. biedermeierowskie krzesła i fotel z charakterystycznym wachlarzowym oparciem; ważnym elementem wystroju mieszczańskiego wnętrza był zegar w drewnianej obudowie w kształcie antycznego portyku. W serwantce, na kątówce, komodzie i stołach eksponowane są wyroby ceramiczne, m. in. XIX w. angielskie naczynia fajansowe.
 / 8 - otwarta (1423, 0.47)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
W krużgankach Gmachu Głównego można oglądać wystawę malarstwa europejskiego, zatytułowaną Malarstwo włoskie. Wśród pokazanych dzieł z przełomu XVII, XVIII i XIX stulecia, przeważają obiekty pochodzące z Galerii Dąmbskich - głównej kolekcji muzealnej, mniejszą część stanowią prace pozyskane drogą zakupów bądź przekazów. Eksponowane płótna pochodzą z licznych szkół i ośrodków artystycznych, takich jak Bolonia, Rzym i Neapol.
 / 5 - otwarta (1532, 0.51)
Rzeszów / Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie
wystawa stała - etnograficzna
Wystawa jest skierowana do wszystkich, którzy chcą poznać historię i funkcje dawnych ubiorów chłopskich, a które stanowią jedynie drobny wycinek tak interesującego zjawiska, jakim jest kultura ludowa. Kolorowe stroje ludowe znane ze zbiorów muzealnych i traktowane przez współczesne zespoły folklorystyczne jako kostiumy nie były typową odzieżą szerokich mas ludności wiejskiej. Zakładali je tylko najbogatsi chłopi w okresie po uwłaszczeniu.
 / 3 - otwarta (2241, 0.74)
Rzeszów / Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, sakralna rzeźba ludowa
Wystawa prezentuje charakterystyczne przykłady rzeźby ludowej od XVI do XX wieku, pełniącej ważną funkcję sakralną i stanowiących niegdyś wyposażenie kapliczek wiejskich. Dobór eksponatów na wystawie pozwala zwiedzającym poznać najbardziej popularnych świętych - patronów chroniących od ognia, powodzi i epidemii oraz innych przypadków losowych. Rzeźbiarski kunszt twórców ludowych, ukształtował nie tylko formą zbieżną z kanonami ikonograficznym.
 / 7 - otwarta (1270, 0.42)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - archeologiczna, etnograficzna
Wystawa prezentuje różnorodne aspekty życia człowieka w okresie od około 40 tys. p.n.e. do XIII w. n.e. Na powierzchni ponad 160 m˛ zaprezentowano około 2000 tysięcy zabytków pochodzących z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie południowo-wschodniej Polski. Ilustrują one poszczególne okresy chronologiczne zarówno w zakresie kultury materialnej, jak i duchowej. Starano się je pokazać w kontekście wskazującym na ich pierwotną funkcję i sposób użytkowania.
 / 11 - otwarta (1539, 0.51)
Rzeszów / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
Na wystawie wyeksponowano malarstwo sztalugowe od początku XVIII wieku do 1939 roku, które zostało wystawione w układzie chronologiczno-tematycznym. Prezentacja ta, obejmuje: portrety, weduty i pejzaże, sceny rodzajowe oraz martwe natury. W galerii wystawiono wybrane obrazy olejne namalowane przede wszystkim na płótnie, (jak też nieliczne na podłożu z tektury, deski i blachy), największych artystów tego czasu, reprezentantów swoich epok, jak też różnorodnych kierunków, nurtów i tendencji.

««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż