Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 17.01.2019. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 9 z 9
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 1 - otwarta (2693, 0.9)
Chojnice / Muzeum Regionalne w Człuchowie
wystawa stała - etnograficzna
Obszarem zainteresowań Działu Etnograficznego jest kultura materialna kaszubskich Gochów (tereny obecnej Gminy Lipnica). Gochowie, mimo silnych zabiegów germanizacyjnych w XVIII i XIX wieku, przetrwali na skrawkach wschodnich i północnych ziemi człuchowskiej w dawnych jej granicach historycznych. Na wystawie etnograficznej prezentowane są obiekty związane z przygotowywaniem pokarmów, obróbką lnu i wełny, uprawą ziemi, hodowlą zwierząt oraz meble i sprzęty domowe.
 / 1 - otwarta (1292, 0.43)
Chojnice / Muzeum Regionalne w Człuchowie
wystawa stała - sztuka, rzemiosło artystyczne
Do najcenniejszych eksponatów z zakresu sztuki i rzemiosła w zbiorach muzeum należą: gotycka rzeźba Św. Małgorzaty (XV ?) pochodząca z kościoła filialnego w Słupi, przypuszczalnie stanowiła część ołtarza szafkowego Czterech Dziewic; wczesnobarokowa, fornirowana i bogato intarsjowana szafa z 1676 roku z dworu w Koprzywnicy oraz zespół rzeźb barokowych z kościoła w Gwieździnie.
 / 0 - otwarta (1316, 0.44)
Chojnice / Muzeum Regionalne w Człuchowie
wystawa stała - historyczna
Wystawa Pradzieje ziemi człuchowskiej przedstawia najstarsze dzieje tego regionu. Eksponowane zabytki pochodzą głównie z badań nad osadnictwem wczesnośredniowiecznym w rejonie jezior Krępsko i Szczytno oraz z badań na cmentarzyskach ludności kultury pomorskiej (650 - 400 p.n.e) w Olszanowie, Sąpólnie i Gwieździnie. Wystawę wzbogaca rekonstrukcja kamiennego grobu tzw. skrzynkowego, fotogramy i bogata oprawa graficzna.
 / 3 - otwarta (2448, 0.81)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - skansen, etnograficzna
Chata pochodzi z 1850r., jest konstrukcji zrębowej, szczytowa z narożnym podcieniem, kryta słomą. W l. 1968-9 chata, która jako jedyna z kilku istniejących tu dawniej pozostała w Silnie, była gruntownie odnawiana. W jej wnętrzu przez pewien czas mieściła się biblioteka, a od 1984r., po ponownym remoncie i adaptacji na cele muzealne, oddział muzeum w Chojnicach. W lipcu 1985 r. chata wraz z urządzoną w jej wnętrzu ekspozycją i otoczeniem oddana została do zwiedzania.
 / 1 - otwarta (1839, 0.61)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - archeologiczna, przyrodnicza
Archeolodzy już w latach 60. rozpoczęli regularne prace badawcze na terenie najbardziej znanego i świetnie zachowanego cmentarzyska kręgów kamiennych w Odrach, które stanowi jedno z cenniejszych tego typu krajobrazów kulturowych w Europie. Rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających region turystów. Muzeum zorganizowało stałą ekspozycję archeologiczno-przyrodniczą.
 / 1 - otwarta (1766, 0.59)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - sztuka współczesna
powstała z inicjatywy ówczesnego dyrektora muzeum, Wandy Tyborskiej i pochodzącego z Chojnic krakowskiego plastyka Janusza Trzebiatowskiego. Stanowi ona kolekcję 147 prac podarowanych przez 100 artystów polskich. Obejmuje wszystkie ważniejsze nurty i tendencje w sztuce polskiej od lat 60. W zbiorze wyróżnić można m.in. prace związane z tradycją postimpresjonistyczną (Cz. Rzepiński, S.Teisseyre), konstruktywistyczną (H. Stażewski).
 / 0 - otwarta (1273, 0.42)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - historyczna
Na stałej, poświęconej dziejom miasta, ekspozycji prezentowane są m.in. kopie przywilejów miejskich, zabytki związane z rzemiosłem chojnickim oraz organizacjami działającymi w mieście na przestrzeni wieków. Wśród pamiątek cechowych na wystawie zobaczyć można tłok pieczętny cechu sukienników, wilkom cechu kowali, kubki i puchary cechów sukienników, krawców, konwisarzy. W grupie wymienionych naczyń cynowych znajdują się przedmioty wykonane przez Johana Michała Wellera.
 / 0 - otwarta (1713, 0.57)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - etnograficzna, sztuka, rzemiosło ludowe
To prezentacja poszczególnych dziedzin tradycyjnej i współczesnej sztuki na Kaszubach - w celu zobrazowania ciągłości tradycji - w tym malarstwa na szkle, rzeźby drewnianej, plecionkarstwa, haftu, ceramiki, wyrobów z rogu i malarskich dekoracji mebli. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII w. (figura św. Rocha, fragment osłony na ambonę z Żarnowca), współczesne są dziełem kaszubskich twórców ludowych, np. rzeźbiarzy: Władysław Lica, Józef Chełmowski.
 / 1 - otwarta (1677, 0.56)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - archeologiczna
Wystawa obrazuje najstarsze dzieje okolic Chojnic, począwszy od okresu mezolitu (8-6 tys. lat p.n.e.) po okres rzymski (3-4 w. n.e.). Na wystawie zaprezentowano 134 eksponaty pochodzące z wykopalisk przeprowadzonych w okolicach Chojnic (m.in. w Leśnie, Odrach, Orliku, Swornychgaciach) przez archeologów z Zakładu Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz ze zbiorów własnych muzeum. Do najcenniejszych należą przedmioty będące wyposażeniem grobu książęcego.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż