Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.06.2022. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Odkrywanie przeszłości
Wystawa stałaotwarta (4963, 1.18)
archeologiczna
Oceny:  / 140
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja materiałów archeologicznych składa się w zdecydowanej większości z zabytków pochodzących z przedwojennych badań lęborskich archeologów i muzealników. Jest to przegląd przedmiotów codziennego użytku takich jak: naczynia gliniane, narzędzia kamienne i krzemienne, ozdoby, części stroju, przybory toaletowe itp., oraz popielnice gliniane, przeznaczone do składania przepalonych na stosie ludzkich szczątków, wytwarzanych przez ludność zamieszkującą w pradziejach Ziemię Słupską i Lęborską.
Ukazane na wystawie materialne pozostałości działalności człowieka w czasach, z których nie znamy źródeł pisanych, eksponowane są w kolejności chronologicznej.

Epoka kamienia
Z najstarszego epoki - kamienia łupanego, podzielonej przez archeologów na dwa okresy: paleolit i mezolit, znane są prawie wyłącznie, niewielkich rozmiarów narzędzia krzemienne i kamienne, służące ówczesnym ludziom jako groty oszczepów, włóczni i strzał, również do obróbki drewna i skór. Eksponowane narzędzia kamienne (siekiery, topory i motyki) i rogowe, żarna nieckowate oraz rozcieracze służące do mielenia ziarna.

Epoka brązu
Na wystawie przedstawione są naczynia gliniane wytwarzane przez ludność kultury łużyckiej używane zarówno do przechowywania, przygotowywania i spożywania pożywienia jak i do chowania spalonych szczątków zmarłych. Z brązu wykonywano wówczas szereg narzędzi takich jak: siekierki, noże, sierpy, igły; broni - groty strzał i oszczepów, sztylety i miecze; ozdób - naszyjniki, bransolety, naramienniki; części stroju np. ozdobne szpile do spinania szat, oraz przybory toaletowe - brzytwy, szczypce.

Epoka żelaza
Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim popielnice tzw. twarzowe, liczne eksponowane na wystawie. Są one pierwszymi naczyniami glinianymi wytwarzanymi specjalnie do pochowania w grobie zmarłego, po jego uprzednim spaleniu na stosie.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Organizator: Muzeum w Lęborku
Miejsce: II piętro muzeum
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż