Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 19.02.2019. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Gród Santocki
Wystawa stałaotwarta (1934, 0.65)
archeologiczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Historia grodu w Santoku sięga wieku VIII. Wtedy to, na piaszczystej łasze rozpościerającej się w widłach dwóch rzek - Warty i Noteci - pobudowano pierwszy gród obronny. Najstarszy gród miał mniejsze rozmiary niż zachowane do dzisiaj i widoczne w terenie grodzisko. Otoczony był palisadą z gęsto wbitych obok siebie pali sosnowych. Wejście do grodu znajdowało się w części północno-zachodniej. Na wystawie prezentowane są ukryte pod ziemią przedmioty i pozostałości, odsłonięte przez archeologów.
Najstarszy gród santocki pobudowano na szlaku komunikacyjnym, którym podążali z nadbałtyckich ośrodków handlowych w głąb ziem w dorzeczu Odry i Warty przede wszystkim kupcy handlujący towarami pochodzącymi z najodleglejszych stron. Niektóre z tych cennych towarów pozostawiali mieszkańcom grodu. Poświadczają to liczne znaleziska przedmiotów z najstarszych nawarstwień grodziska.

Znajdowane tam tkaniny wełniane, paciorki szklane, czy z kamieni półszlachetnych, a także pięknie wykonane grzebienie z poroża, docierały do Santoka z Fryzji, Jutlandii, Skandynawii.

Gród w Santoku mógł pełnić ważną rolę punktu obsługi na szlaku wodnym, gdzie naprawiano łodzie i zaopatrywano żeglarzy w żywność.

Miejsce to było jednak narażone na niebezpieczeństwa i często ulegało pożarom, dlatego też palisadę zastąpiono niebawem solidniejszymi umocnieniami obronnymi - wałem drewniano-ziemnym. Tworzył go nasyp ziemny wzmocniony konstrukcją drewnianą. Najistotniejsze zmiany w układzie przestrzennym grodu w Santoku mają miejsce w latach 60-tych X wieku, kiedy ten ważny gród został przejęty przez państwo Mieszka I. Wzniesiono wtedy wał w konstrukcji tzw. rusztowo-przekładkowej, posadowiony na drewnianych skrzyniach, wypełnionych piaskiem i kamieniami, zabezpieczonymi przed rozsuwaniem specjalnymi drewnianymi hakami. Dodatkowe zabezpieczenie od zewnątrz stanowiła drewniano-ziemna tzw. odsadzka. Niektóre odcinki wału pokrywał płaszcz kamienny, który tworzyły ułożone ściśle obok siebie kamienie.
chata zrębowapaciorki szklaneOkoliczne pola uprawiano przy pomocy radła drewnianego
Organizator: Muzeum Grodu Santok
Miejsce: ul. Wodna 4, Santok
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż