Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 18.01.2019. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Przyroda Górnego Śląska. Wody i mokradła
Wystawa stałaotwarta (1503, 0.52)
przyrodnicza
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa jest jedną z pierwszych tego typu wystaw w Polsce. Po raz pierwszy ekspozycja przyrodnicza jest nie tylko naturalna w formie, ale również realistyczna w treści. Tego typu połączenia niezwykle rzadko przedstawiano w przyrodniczych prezentacjach muzealnych. Przy pomocy dioram przedstawiono zachodzące (w środowiskach związanych z wodą) naturalne procesy, których zaobserwowanie w przyrodzie jest często bardzo trudne nawet dla specjalisty.
Relacje drapieżca-ofiara czy życie rodzinne zwierząt fascynują, jednak trwają zbyt krótko lub są ukryte przed okiem człowieka. Konstrukcja ekspozycji pozwala zwiedzającemu osobiście uczestniczyć w tych intymnych procesach natury. Do minimum ograniczyliśmy opisy na ekspozycji. Obraz i dźwięk są głównymi nośnikami informacji.

Tworząc poszczególne dioramy staraliśmy się przedstawić procesy biologiczne w taki sposób, aby każdy nauczyciel biologii, niezależnie od szczebla nauczania, mógł wykorzystać naszą wystawę w procesie nauczania biologii w szkole. Niespotykane, nie tylko w skali Polski, jest niesłychanie wierne odwzorowanie nie tylko zwierząt - aktorów "widowiska muzealnego" - ale również niezwykle staranne przygotowanie "scenografii" - wycinków naturalnego środowiska, w których rozgrywa się "akcja" tego spektaklu.

"Naturalne biotopy" powstały w pracowni preparatorskiej Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i są w całości efektem wielu prób i doświadczeń. Podkreślić należy, że instalacje te oraz preparaty roślinne to nowatorskie i niespotykane na tak wielką skalę działania w tym zakresie w Polsce.

Należy zwrócić również uwagę na rolę w inscenizacjach wystawy, wykonanych w Pracowni Preparacji Zwierząt Działu Przyrody, dermoplastów przedstawicieli naszej fauny. Pracownia ta jest najlepszą tego typu w kraju i liczącą się w skali Europy. Efekty jej pracy do złudzenia przypominają żywe zwierzęta.
Na realizację części poświęconej środowiskom wodno-błotnych Górnego Śląska czekaliśmy długie cztery lata- Mamy nadzieję, że uzyskane efekty przynajmniej w części usprawiedliwią i zrekompensują tak długi czas oczekiwania.
Przyroda Górnego Śląska - lasy, wody, mokradłaPrzyroda Górnego Śląska - lasy, wody, mokradła
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż