Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Olkusz piątek, 18.01.2019. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Olkusz i okolice

Na mapie • Przewodnicy


Muzeum Afrykanistyczne Bożeny i Bogdana Szczygłów Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Muzea inne, Olkusz (16205, 4.66)   
Czytaj więcej...32-300 Olkusz, ul. Szpitalna 32, tel. 32 754 44 55, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Olkuskie Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła jest jedną z ciekawszych placówek muzealnych w Polsce, poświęconych kulturze i sztuce Czarnego Lądu. Powstało dzięki darom przekazanym przez Bogdana Szczygła - założyciela placówki (w 1971 roku), olkuskiego lekarza, pisarza, który spędził kilkanaście lat życia w Afryce oraz innych ofiarodawców. Zbiory liczące około 700 przedmiotów eksponowane są w 2 salach; reprezentują kulturę materialną i sztukę plemion Afryki Zachodniej: Dogonów, Mossów, Senufo, Hausów, Dżerma, Peul, a szczególnie saharyjskich Tuaregów. Znaleźć tu można: maski rytualne (m.in. maska plemienna pochodząca z Wybrzeża Kości Słoniowej), instrumenty muzyczne, kilimy, broń, ubiory, bransolety i inne ozdoby, rzeźby z drewna, odlewy z brązu, narzędzia i przedmioty domowego użytku, uprząż wielbłądzią itp.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej - Brengarda Drukuj Email
Oceny:  / 10 
» Pożarnictwa, Olkusz (14478, 4.16)   
Czytaj więcej...32-300 Olkusz, Floriańska 5, tel. 32 643 28 45, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

W Muzeum można tu zobaczyć kolekcję sprzętu strażackiego, samochodów, konnych sikawek, hełmów, toporów i mundurów strażackich. Zgromadzono ponad 20 sztandarów z najstarszym sztandarem strażackim ufundowanym w 1885 roku. W gablotach prezentowane są medale i odznaczenia, stare monety i minerały. W osobnej sali zgromadzono pamiątki związane z walką o wolność Polski. Do najstarszych eksponatów Muzeum należy dzwon alarmowy z 1647 roku. Innym eksponatem jest sztandar ufundowany przez społeczeństwo Olkusza i przekazany Straży w dniu 5 maja 1885 r. Z tego też roku jest hełm skórzany ze złotym grzebieniem podarowany przez członków OSP naczelnikowi Chmielewskiemu w dniu jego imienin. Na uwagę zasługuje bogaty zbiór dokumentów od założenia OSP, w tym dużo fotografii, dyplomów, oraz zbiór sztandarów.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Wikliny im. W. Wołkowskiego - Dworek Machnickich Drukuj Email
Oceny:  / 9 
» Dwory i pałace, Rzemiosła, Olkusz (14897, 4.28)   
Czytaj więcej...32-300 Olkusz, Szpitalna 34, tel. 32 754 44 55, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Przy ulicy Szpitalnej 34 znajduje się zabytkowy Dworek, należący niegdyś do rodziny Machnickich. W Dworku można podziwiać meble z wikliny, drewna i sznurka. Wiklinowe portrety i pejzaże, postacie historyczne oraz literackie. O bogactwie wyobraźni artysty mówią "ołtarze historii", kompozycje poświęcone np. odsieczy wiedeńskiej czy powstaniu warszawskiemu. W zbiorach muzeum znajdują się także "strojeńce polskie". Wykonane ze sznura, nawiązują do tradycji barwnych makat i kilimów. "Zadaniem strojeńców jest stworzyć w otoczeniu człowieka nastrój poetycki. Szczególnie potrzebne jest to bogatej psychice polskiej, żądnej wzruszeń i urozmaiceń" - napisał kiedyś artysta. Prace zostały wyeksponowane w sposób nawiązujący do jednej z koncepcji artystycznych Wołkowskiego, nazwanej "mieszkaniem poetyckim".

Czytaj więcej...
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż