Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Trasy zwiedzania piątek, 18.01.2019. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Trasy zwiedzania miast i okolic

Kraków • Olsztyn • Poznań • Warszawa • Wrocław • Żywiec


Olsztynek - Miasto Mrongowiusza Drukuj Email
Oceny:  / 1606 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (25605, 10.15)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1-2 godz., Koszt biletów: 4 zł, ulgowy 2 zł

Olsztynek – to niewielkie miasteczko położone na Mazurach przy trasie państwowej Nr 7 Warszawa – Gdańsk. Dla wielu z nas Olsztynek kojarzy się przede wszystkim ze skansenem. Grupy zorganizowane, jak również osoby indywidualne zwiedzające Warmię i Mazury, bardzo często zwiedzając skansen nie zajeżdżają do miasta. Faktem jest, że w Olsztynku obok Rynku nie ma wydzielonego parkingu dla autokarów. Niemniej jednak, doświadczony kierowca zawsze znajdzie bezpieczne miejsce, w którym można postawić autokar i w którym pasażerowie również bezpiecznie mogą wysiąść i zwiedzić miasto. Przywilej lokacyjny Olsztynek otrzymał w 1359 roku od Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winrycha von Kniprode. Nazwę Hohenstein nadano miastu na cześć ówczesnego komtura zarządzającego tymi stronami.

Czytaj więcej...
 
Warszawa - Śladami wolnomularstwa XVIII i początku XIX w. Drukuj Email
Oceny:  / 11 
» Warszawa - trasy zwiedzania (14670, 5.8)   
Czytaj więcej...Trasa historyczna-autorska
Czas zwiedzania: 2 godz., Koszt biletów: 0 zł

Samo słowo wolnomularstwo budziło od zawsze skojarzenia, emocje i namiętności, sympatię lub antypatię. Masoneria fascynowała dziwnymi strojami ( fartuszki, symboliczne znaki), ale też tajemniczymi obrzędami, które odbywały się zawsze za szczelnie zamkniętymi drzwiami. Który pałac mieszkańcy Warszawy nazywali pałacem Lucyfera i dlaczego, gdzie Stefan Żeromski pisał „Popioły” i czy Czerwony Dwór, w którym inicjowano Rafała Olbromskiego istniał naprawdę? Wielki Mistrz Balsamo Cagliostro zdemaskowany w Warszawie, Pałac Radziwiłłowski (obecny prezydencki) siedzibą Wielkiego Wschodu. „Loża Masońska” na Zamku Królewskim? Kontrowersje wokół budowy Świątyni Opatrzności Bożej i pozostałości pierwszej świątyni w Łazienkach Królewskich.

Czytaj więcej...
 
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego Drukuj Email
Oceny:  / 65 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (25338, 9.74)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1,5-2 godz., Koszt biletów: 10 zł, ulgowy 6 zł

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku wkomponowane jest w malowniczy, polodowcowy, rzeźbiony morenowymi wzgórzami i porośnięty zielenią teren nad rzeczką Jemiołówką. Kopie pierwszych obiektów architektury ludowej z terenów Prus Wschodnich wzniesiono w Królewcu w 1910 roku na skraju ogrodu zoologicznego, wyposażono je w meble i sprzęt domowy, a w 1913 roku udostępniono zwiedzającym. Dalszy rozwój skansenu stał się niemożliwy ze względu na niewielki teren, który znajdował się w centrum miasta. Tymczasem wybuchła I wojna światowa. Na terenach między Olsztynkiem, Wielbarkiem i Stębarkiem toczyły się zacięte boje pomiędzy armią niemiecką, a rosyjską. Po zakończeniu działań wojennych Olsztynek stał się miastem znanym i dość często odwiedzanym przez turystów. W odległości 500 metrów od Olsztynka został zbudowany przez Niemców Pomnik Zwycięstwa, a w nim zapalony wieczny płomień.

Czytaj więcej...
 
Kraków - Droga Królewska Drukuj Email
Oceny:  / 16 
» Kraków - trasy zwiedzania (25409, 9.15)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: od 2 godz. do 1 dnia, Koszt biletów: 51 zł

Trasa rozpoczyna w pobliżu dworca PKP - od Kościoła Św. Floriana i prowadzi przez plac Matejki obok Barbakanu przez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską na Rynek, a stąd Grodzką i Kanoniczą na Wawel. Podczas spaceru widzimy wiele znanych krakowskich obiektów, m.in. Jamę Michalika, zabytkowe kamienice i pałace, liczne kościoły (w tym Kościół Mariacki z największym w Europie drewnianym gotyckim ołtarzem), Sukiennice z Galerią Malarstwa Polskiego XIX w., przechodzimy nad podziemiami Rynku, na trasie znajdują się muzea: Muzeum Farmacji, Dom Jana Matejki, Muzeum Archidiecezjalne, Kamienica Celejowska, Muzeum Archeologiczne i wiele, wiele innych). Na końcu wspinamy się na Wzgórze Wawelskie z Katedrą i Zamkiem Królewskim. Trasę można przejść w ciągu dwóch godzin - nie zatrzymując się zbytno przy obiektach. Najlepiej jednak przeznaczyć na przejście Drogą Królewską więcej czasu, minimum jeden dzień.

Czytaj więcej...
 
Wrocław - Via Regia Drukuj Email
Oceny:  / 17 
» Wrocław - trasy zwiedzania (20587, 7.34)   
Czytaj więcej...Trasa historyczna
Czas zwiedzania: ok. 4 godz., Koszt biletów: 9 zł

Via Regia inaczej nazywana „Drogą Wysoką” lub „Królewską” to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych średniowiecznej Europy, prowadzący z Europy Wschodniej do Zachodniej. Przy niej rozwijały się ważne ośrodki tj. Kijów, Lwów, Kraków, także Wrocław, a dalej Zgorzelec, Lipsk, Kolonia. Obecnie szlak św. Jakuba jest drogą dla pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela( Hiszpania). Jedna z głównych odnóg tego traktu w Polsce prowadzi od Góry św. Anny na Śląsku do Zgorzelca. Oczywiście nie wolno ominąć na tej trasie Wrocławia, jednego z najciekawszych, prężnie rozwijających się miast polskich, które Jan Paweł II nazwał „miastem spotkań”. Naszą wędrówkę po wrocławskiej Via Regia rozpoczniemy od Bramy Oławskiej – jednej z najstarszych bram miasta, a zakończymy na Ostrowie Tumskim – historycznej kolebce Wrocławia.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 9
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż