Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Lublin piątek, 18.01.2019. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Lublin i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Przewodnicy


Muzeum 24. Pułku Ułanów Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Wojskowe, Lublin (14715, 3.9)   
Czytaj więcej...23-200 Kraśnik, ul. J. Piłsudskiego 7, tel. 81 884 50 31, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego, stacjonującego w Kraśniku w latach 1922 – 1939, otwarto w dniu 6 lipca 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku. W trzech salach ekspozycyjnych prezentowana jest historia 24 Pułku Ułanów (jednostkę zorganizowano w 1920 roku, podczas wojny polsko – bolszewickiej). Muzeum pułkowe posiada ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Do najcenniejszych należą: kolekcja kilkudziesięciu mundurów wraz z oporządzeniem, rysunki, akwarele, obrazy znanych artystów żołnierzy; kolekcja osobistych pamiątek, odznaczeń i fotografii kilkunastu ułanów, w tym ostatniego dowódcy pułku płk. dypl. T. Wysockiego; albumy fotograficzne, srebrne przedmioty pamiątkowe, m.in. świeczniki używane podczas mszy polowych, nagrody za udział w zawodach sportowych. Do Kraśnika trafiła znaczna część archiwum pułkowego, zdeponowanego wcześniej w Instytucie i  Muzeum gen.  Sikorskiego  w  Londynie .

Czytaj więcej...
 
Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Lublinie Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Sakralne, Lublin (17765, 5.14)   
Czytaj więcej...
Fot. Dorota
20-109 Lublin, ul. Królewska 10, tel. 81 743 73 92, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Wieża Trynitarska, przystosowana w latach 1975-76 do potrzeb muzealnych dzwonnica katedralna jest jednym z ciekawszych zabytków Lublina. Pochodzi z XVII wieku. W niej usytuowane są ekspozycje Muzeum: ekspozycja stała - sztuka baroku - i wystawy czasowe. Wystawę złożoną z ponad 80 rzeźb, lichtarzy i obrazów zakomponowano w surowych ceglanych wnętrzach wieży. Muzeum posiada wg katalogu 1003 obiekty (muzealia) wycofane z kultu, w tym 218 obrazów, 178 rzeźb, 607 wyrobów rzemiosła artystycznegp (tkaniny i sprzęty liturgiczne). Do najcenniejszych należą: dwie późnogotyckie dalmatyki z XVI wieku, pochodzące z kościoła w Chłaniowie, sekretarzyk magdeburski z czarnego dębu i kości słoniowej z wieku XVII. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja lichtarzy z okresu od XVII do XX wieku. W pokaźnym zbiorze obrazów najstarsze - malowane na desce - pochodzą z XVI wieku. Interesujące są też XVII-wieczne portrety trumienne typowe dla naszego sarmatyzmu.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie Drukuj Email
Oceny:  / 16 
» Biograficzne, Lublin (18178, 4.55)   
Czytaj więcej...24-140 Nałęczów, Al. Małachowskiego 2, tel. 81 501-45-52, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu zajmuje sale w Pałacu Małachowskich, w których Bolesław Prus zamieszkiwał niejednokrotnie podczas wakacji. Na ekspozycję Muzeum Bolesława Prusa składają się m. in. dokumenty i przedmioty osobiste pisarza ze wzbudzającym powszechne zainteresowanie świadectwem maturalnym ,nieliczne zachowane jego zdjęcia, adres gratulacyjny z 1897 r. (portret Prusa w pięknej, kutej ręcznie ramie żelaznej), który w formie depozytu przekazało Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. W swoich zbiorach Muzeum posiada przeważającą część zachowanej korespondencji Prusa, w tym również listów do niego pisanych, autografy notatek, artykułów i konspektów, pierwodruki, egzemplarze korektowe dzieł oraz liczne ich przekłady na języki obce. Cennym uzupełnieniem zbiorów są wycinki prasowe gromadzone od 1960 r. oraz nałęczowiana ilustrujące związki Prusa z uzdrowiskiem oraz tradycje literackie i kulturalne Nałęczowa.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków Drukuj Email
Oceny:  / 11 
» Historyczne, Lublin (14443, 4.26)   
Czytaj więcej...21-481 Wola Gułowska 56, tel. 25 755 02 15, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści sie w Domu Kultury, funkcjonującym jako Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, wzniesionym dla upamiętnienia ostatniej regularnej bitwą wojny obronnej, stoczonej w pierwszych dniach października 1939 roku przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie", dowodzoną przez generała Franciszka Kleeberga. Otwarcie tego obiektu nastąpiło w 1989 roku, dokładnie w 50-tą rocznicę bitwy pod Wolą Gułowską. Centralne miejsce zajmuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim zbiór pamiątek i dokumentów dotyczących tego wydarzenia historycznego. Znajdują się tutaj również : uzbrojenie pochodzące z pola bitwy, sprzęt łącznościowy używany w czasie walki, mundury żołnierskie i oficerskie, fotografie i pamiątki osobiste żołnierzy. W budynku mieści się również Galeria Rzeźby Ludowej, Izba Tradycji Regionalnych oraz Salę Tradycji Wojskowego Koła Łowieckiego "Ryś".

Czytaj więcej...
 
Muzeum Historii Miasta Lublina Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Historyczne, Lublin (12340, 3.09)   
Czytaj więcej...20-109 Lublin, pl. Łokietka 3, tel. 81 532-60-01, godziny otwarcia, ceny biletów, e-mal, www

Zbiory Muzeum dotyczą głównie historii miasta. Można je podzielić na kilka grup tematycznych. Sporą część stanowią zabytki archeologiczne, pozyskane w czasie prac prowadzonych na terenie miasta. Oddział posiada również zbiór czasopism, jednodniówek, wydawnictw okolicznościowych, plakatów i ulotek.Interesujący jest zbiór pamiątek poświęcony powstaniu styczniowemu z fotografiami powstańców – zesłańców syberyjskich. Zbiory ikonograficzne to przede wszystkim widokówki i fotografie, ukazujące Lublin od końca XIX wieku aż po lata 60. XX wieku. Muzeum gromadzi też materiały – dokumenty, fotografie, druki reklamowe, wyroby lubelskich firm, pieczęcie związane z dziejami lubelskiego przemysłu. W zbiorach znajdują się również dokumenty dotyczące historii Muzeum Lubelskiego.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   3   4   5   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 24
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż