Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Świnoujście piątek, 18.01.2019. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Świnoujście i okolice

Na mapie • Przewodnicy


Fort Gerharda Drukuj Email
Oceny:  / 43 
» Fortyfikacje, Świnoujście (13423, 4.14)   
Czytaj więcej...
Fot. Radosław Drożdżewski
72-602 Świnoujście ul. Bunkrowa 2, tel. 515 920 993, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Fort wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. W fortowej kolekcji jest kilkaset eksponatów i kilka tysięcy zdjęć i dokumentów, związanych z historią miasta i Twierdzy Świnoujście. Cała ekspozycja przybliża odwiedzającym historię rozwoju świnoujskich fortyfikacji od czasów szwedzkich, aż po lata 70-te XX wieku. Wśród muzealiów są kule szwedzkie, którymi zbombardowano miasto w 1759 roku i wrak niemieckiego transportera, wysadzonego przez Niemców na bałtyckiej plaży w 1945 roku. Mniejsze eksponaty i zdjęcia prezentowane są w odnowionych wnętrzach Reduty. Zardzewiałe znaleziska w półkaponierze, a artyleria na placach. W kolekcji nie brakuje zabytków wyjątkowych i to nie tylko w skali Polski. Do takich należy kompletna kuchnię polowa wz. 1909, wyprodukowana w 1917 roku, czy peryskop do pancernej kopuły 20P7! Co najważniejsze część eksponatów można dotknąć, obejrzeć z bliska i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Czytaj więcej...
 
Latarnia Morska Świnoujście Drukuj Email
Oceny:  / 24 
» Latarnie morskie, Świnoujście (23206, 6.76)   
Czytaj więcej...72-600 Świnoujście, ul. Ku Morzu 1, tel. 91 321 61 03, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Latarnia zbudowana została u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Świnoujściu. Budowa trwała trzy lata, a pierwszy raz zaświeciła światłem białym 1 grudnia 1857 roku. Mająca wysokość 68 m, była ówcześnie godnym podziwu osiągnięciem budowlanym i do dzisiejszych czasów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Latarnia posiada "klasyczną sylwetkę" z wieżą centralnie usytuowaną w stosunku do 3 - kondygnacyjnego budynku. Pomieszczenia techniczne i socjalne latarników, znajdują się w osobnym, niewielkim budynku od strony południowej. Wysokość wieży wynosi 64,8 m n.p.t. (nad poziom terenu), wzniesienie światła 68 m n.p.m. (nad poziom morza). Źródłem światła jest żarówka o mocy 4,2 kW. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia oprócz światła białego emituje także światło czerwone.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim Drukuj Email
Oceny:  / 32 
» Geologiczne, Świnoujście (13377, 3.47)   
Czytaj więcej...
Fot. Master7
72-400 Kamień Pomorski, ul. Słowackiego 1, tel. kom. 607 970 880, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej (1308r.) jedynej z ośmiu ocalałych. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto (z wysokości doskonale rysuje się dawny kształt grodu) oraz jego okolice, a w szczególności Zalew Kamieński, wyspę Chrząszczewską oraz Głaz Królewski, z którym wiąże się ciekawa legenda i od którego wywodzi sie nazwa miasta. Po zalewie można udać się w rejs statkiem do Dziwnowa. Przechadzając się po salach warto zwrócić uwagę na olbrzymie geody ametystów. Jednym z najciekawszych eksponatów jest gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon. W muzeum wyświetlany jest na bieżąco film pokazujący życie olbrzymich prehistorycznych gadów.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Przyrodnicze Drukuj Email
Oceny:  / 19 
» Przyrodnicze, Świnoujście (11910, 3.08)   
Czytaj więcej...72-500 Międzyzdroje, Niepodległości 3a, tel. 91 328 07 37, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Trzon Muzeum Przyrodniczego stanowi 5 sal wystawienniczych. Ekspozycje stałe prezentują piękno i niepowtarzalność przyrody Parku, bogactwo fauny i flory (między innymi ptactwo Wstecznej Delty Świny z największą w polskich muzeach kolekcją samców batalionów w szacie godowej, reprezentatywne dla fauny Wolina ssaki leśne, a także zwierzęta wodnych ekosystemów Parku), budowę geologiczną wyspy oraz bursztyn bałtycki. Wystawa "Przyroda Wolińskiego PN" to realistyczne dioramy, przedstawiające zwierzęta w ich naturalnych środowiskach. Obok muzeum stała ekspozycja pary żywych orłów bielików (symbol Wolińskiego Parku Narodowego).

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Regionalne, Świnoujście (11507, 2.99)   
Czytaj więcej...72-510 Wolin, ul. Zamkowa 24, tel. 91 326-17-63, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum znajdujące się w rynku Wolina, obok ratusza. Można w nim znaleźć bogactwo eksponatów dotyczących plemienia Wolinian, systemu obronnego miasta, rzemiosła, i wierzeń jego średniowiecznych mieszkańców. Wystawa "Starożytna Wyspa Wolin" prezentuje materiały archeologiczne osadnictwa pradziejowego wyspy Wolin i okolicy, poprzedzającego chronologicznie wczesne średniowiecze. Najstarszym zabytkiem jest późnopaleolityczny harpun z ok. 10.000 p.n.e. należący do łowców reniferów. Wystawa "Śladami wczesnośredniowiecznego Wolina-Winety-Jomsborga" ukazuje dzieje kultury miasta i jego mieszkańców w okresie wczesnośredniowiecznym.
Zgromadzono na niej zabytki archeologiczne z badań wykopaliskowych na terenie Wolina i informacje rekonstruujące rozwój ośrodka miejskiego od VI/VII do XII w., zajęcia, gospodarkę, rzemiosło, handel, wierzenia, obrządek pogrzebowy mieszkańców.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 7
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż