Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Kraków arrow Zamek Królewski na Wawelu środa, 23.05.2018. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra
Zamek Królewski na Wawelu Drukuj Email
Oceny:  / 90 
KiepskiBardzo dobry 
» Zamki, Kraków (32997, 8.92)   
Zamek Królewski na Wawelu
Fot. Bem
31-001 Kraków, Wawel 5, tel. 12 422 51 55, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Zamek Królewski na Wawelu – renesansowa rezydencja królewska, usytuowana na Wzgórzu Wawelskim, obok zakola rzeki Wisły. Wsród wielu zabytków, w zbiorach muzeum można zobaczyć słynną kolekcję 136 arrasów flamandzkich z XVI, portrety królów i kolekcję renesansowych mebli włoskich, 30 spośród 194 słynnych głów wawelskich. W Skarbcu eksponowane są wyroby złotnicze, z kości słoniowej i bursztynu oraz słynny Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich, miecz króla Zygmunta Starego, zbroje, szyszaki, buławy oraz armaty. Szczególnie cenna jest kolekcja wczesnego malarstwa włoskiego (największa w Polsce) takich twórców jak Simone Martiniego, Bernardo Daddi, Bartola di Fredi, Apollonio di Giovanni czy Jacopa del Sellaio. Główna ekspozycja wnętrz zamkowych obejmuje kilka pomieszczeń parteru, a przede wszystkim reprezentacyjne sale na II piętrze pałacu. W trzech komnatach na parterze, stanowiących apartament wielkorządców krakowskich, zachowały się renesansowe drewniane stropy.

Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się również Katedra Wawelska - miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. Pochowani są w niej królowie od Władysława I Łokietka do Augusta II Mocnego, członkowie rodzin królewskich oraz wielcy wodzowie: m.in. Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, wieszcze narodi: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, a także krakowscy biskupi począwszy od św. Stanisława.

Wystawy stałe

Prywatne Apartamenty KrólewskiePrywatne Apartamenty Królewskie
 / 4 - otwarta (3863, 1.39)
Prywatne Apartamenty Królewskie obejmują sale na pierwszym piętrze zamku - prywatne pokoje królewskie, komnaty świty dworskiej i pomieszczenia dla gości. Na południe od schodów Poselskich, cztery komnaty stanowiły apartament przeznaczony dla gości królewskich. W tej części pałacu zachowały się renesansowe stropy modrzewiowe, a w dwóch salach również pierwotne malowane barwne fryzy ścienne. Szczególną uwagę zwracają gotycko-renesansowe portale, dzieło mist...
Reprezentacyjne Komnaty KrólewskieReprezentacyjne Komnaty Królewskie
 / 14 - otwarta (10326, 3.71)
Główna ekspozycja wnętrz zamkowych obejmuje kilka pomieszczeń parteru, a przede wszystkim reprezentacyjne sale na II piętrze pałacu. W trzech komnatach na parterze, zachowały się renesansowe drewniane stropy. Kamienne portale zostały w części zrekonstruowane w okresie międzywojennym; oryginalne, renesansowe, obramienia drzwiowe zdobią zaś sień w klatce schodowej Poselskiej, łączącej parter z prywatnymi apartamentami królewskimi na I piętrze i salami II pię...
Skarbiec KoronnySkarbiec Koronny
 / 4 - otwarta (3104, 1.12)
W sali z paradną bronią pomieszczono przede wszystkim część łupów z XVII-wiecznych kampanii wojsk polskich, w tym trofea z odsieczy wiedeńskiej r. 1683, głównie kunsztownie dekorowane rzędy na konie i siodła, pochodzące z najwybitniejszych warsztatów tureckich, perskich, a także wykonane w Polsce w w. XVII i XVIII. Można też podziwiać militaria ze zbrojowni Jana III Sobieskiego w Żółkwi. Sala w wieży Zygmunta III jest miejscem ekspozycji oznak zaszczytnych...
Smocza JamaSmocza Jama
 / 6 - otwarta (3461, 1.24)
Smocza Jama - jaskinia w zachodnim zboczu wawelskiego wzgórza, owiana legendą, jest niewątpliwie jedną z większych jego osobliwości. Zwiedzanie Smoczej Jamy rozpoczyna się z terenu wzgórza opodal baszty Złodziejskiej. W ceglanej wieżyczce (dawnej studni austriackiej), znajduje się klatka schodowa. Długość pieczary wynosi 270 m, a dostępna trasa do zwiedzania 81 m. Smoczą Jamę do zwiedzania przystosował Profesor Adolf Szyszko-Bohusz po odzyskaniu w r. 1918...

  Liczba wszystkich wystaw stałych: 7 - pokaż wszystkie wystawy

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez edzio, w dniu - 11-07-2008 09:36
o 11 biletów już nie było, ludzi full. zdenerwowało mnie to zwiedzanie
2. Dodane przez wiking15, w dniu - 11-07-2008 09:39
smok jakis taki niemrawy i w dodatku mial zepsute ziajanie
3. Dodane przez dorcus, w dniu - 09-09-2008 07:33
Chyba jedno z największych rozczarowań muzealnych... Za wyjątkiem Wawelu Zaginionego (****) Muzeum okazało się (delikatnie mówiąc) rozczarowujące. Pamiętam uczucie jakie mi toważyszyło w Komnatach Królewskich: tyle zapłaciłem to chociaż pobędę tu dłużej. Ale się nie dało - po godzinie wyszedłem bo się nudziłem. Nie ma warunków na obejrzenie dzieła - stoi się 4-6 m. za jakimś sznurkiem. Ani nie można poznać techniki wykonania, zobaczyć ręki mistrza czy najzwyczajniej w świecie obejrzeć z kilku stron. Obowiązkowe przejście z przewodnikiem - to dobre rozwiązanie. Przejście samodzielnie przez komnaty niewiele wnosi.  
Wschód w zbiorach wawelskich - porażka całkowita (dla laika jak ja). Leżą obok siebie trzy dywaniki: każdy z nich ma inną, dziwnie brzmiącą nazwę. Żadnego wytłumaczenia dlaczego się inaczej nazywają i co to oznacza. Denerwuje mnie takie traktowanie odbiorcy na zasadzie - trzeba się było uczyć, tłuku... 
Zbrojownia i Skarbiec - Szczerbiec ciekawie wyeksponowany, ale reszta napakowana w gablotki jak w jakiejś nieprofesjonalnej kolekcji. I znowu bolączka - co z tego, że podpisane berdysz, junka, forkiet, korseka czy spisa. Jeżeli nie ma określonych cech, na które należy zwrócić uwagę i które są różnicujące dla danego zabytku to podpis tego typu naprawdę niewiele mówi. To zgodznie z zasadą "Koń jaki jest każdy widzi". 
Sam zamek robi wrażenie, widać postępujące prace i jest obowiązkowym punktem do zobaczenia (*****) ale ekpozycji daję (***).
4. Dodane przez strażak, w dniu - 26-01-2009 17:56
Dzisiaj przeczytałem, że argumentując podwyżkę biletów, ktoś porównał cenę biletu na Wawel z ceną hamburgera. Na początku trochę mnie to zniesmaczyło, ale potem pomyślałem sobie ile w tym jest profesorskiej mądrości (osoba porównująca chyba była profesorem). 
Pierwszy raz byłem na Wawelu z wycieczką szkolną ze 20 lat temu, a ostatnio miałem okazję powtórnie zwiedzić Komnaty Skarbiec i Zbrojownię. Powiem szczerze, że tak nie wynudziłem się dawno. Tam się nic nie zmieniło. Nie mówię o murach i eksponatach, bo to oczywiste (chociaż można by wyciągnąć coś nowego od czasu do czasu z magazynu), ale forma prezentacji. Te same wiekowe napakowane gablotki z małymi karteczkami, chyba nawet ten sam układ eksponatów, a w Komnatach zaduch, tłok i gwar.  
Toż to przecież odgrzewany kotlet, bliski kuzyn hamburgera :)
Może rzeczywiście lepiej zjeść hamburgera, a wieczorem, kiedy zamkną wystawy wybrać się na Wzgórze Wawelskie, wejść na Dziedziniec, wstąpić do Katedry, usiąść w ławce i powspominać czasy, w których to miejsce tętniło prawdziwym życiem.
5. Dodane przez zygmunt, w dniu - 11-12-2009 08:57
strasznie marudzicie. 
jakby na to nie spojrzeć wzgórze wawelskie z zamkiem i katedrą to miejsce, które stanowi o naszej tożsamości narodowej. samo przebywanie w takim miejscu powinno skłaniać do refleksji nad losami naszego narodu. zastanawianie się w takim miejscu nad wyglądem gablotek to nieporozumienie (no chyba, że jesteś ich producentem) zawsze jak jestem w krakowie i jak czas pozwoli idę na wawel, wejdę na dziedziniec, zajrzę do katedry i wiem, że jestem Polakiem
6. Dodane przez smok, w dniu - 13-07-2010 10:59
Niestety ostatni lokator Wawelu nie zachęca mnie do zwiedzania. Może następne pokolenie będzie go traktowało jako ciekawostkę, ale ja nie mogę. Ide na piwo ;)
7. Dodane przez Tamara, w dniu - 07-06-2012 08:04
Mimo mankamentów, warto być. Turystów, jak "mrówków" rzeczywiście. Nie trzeba wchodzić do komnat, ale warto być choć na dziedzińcu i w katedrze. Ogólnie warto! :) :)
8. Dodane przez KRK, w dniu - 30-03-2013 18:46
Wawel to jedno z najważniejszych muzeów w Polsce ze względu na klasę artystyczną i historyczną zgromadzonych tam eksponatów, no i oczywiście sam zamek. Wawel z czego mało ludzi zdaje sobie sprawę jest nadal małym muzeum. Ma zaledwie ok. 30 tysięcy eksponatów, a np. Ermitaż ok. 3 miliony. Wawel prowadzi też muzeum w Zamku w Pieskowej Skale (bardzo interesujące). Dlatego ciężko coś naprawdę ineresującego wyciągnąć z magazynów, bo tam niewiele jest. Wawel cały czas buduje swoje kolekcje i nie jest prawdą, że w ekspozycjach nic się nie zmienia. Zmienia się ale ciężko jest pozyskać eksponaty klasy arrasów czy szczerbca. Jestem z Krakowa ale zamek odwiedzam kilka razy w roku (wystawy stałe i świetne czasowe), gdyż to co jest można śmiało oglądać wielokrotnie.
9. Dodane przez Adam, w dniu - 01-04-2013 20:49
Wystawy w zamku królewskim na Wawelu odwiedza rocznie 1 milion zwiedzających ( w Polsce jest to rekordowa frekwencja przy limitowanych wstępach ). Część dochodów z biletów ok. 1 miliona złotych rocznie dyrekcja przeznacza na zakupy eksponatów. W skali polskiej to spora kwota, światowej mała. Pod koniec 2012 r. zakupiono m.in. 4 wysokiej klasy eksponaty ze srebra z XVII w.: rewelacyjny puchar (Leszno!), 2 duże kufle (Gdańsk) i duży kubek wysadzany monetami (też chyba Gdańsk). W każdym muzeum ten zakup byłby trzonem kolekcji złotnictwa. Na Wawelu jest więc co oglądać.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Krystyna BielaKrystyna Biela - przewodnik po Krakowie
Zapraszam do Krakowa i zapewniam, że nikt się tu nudzić nie będzie. Z pasją i humorem opowiadam o historii miasta. Jestem również przewodnikiem wawelskim. Pomagam przy rezerwacjach (bilety, noclegi, wyżywienie). Organizuję ogniska, kuligi, gry terenowe, wycieczki za miasto. Zapraszam grupy i turystów indywidualnych.
języki: polski, rosyjski
Zofia Musielewicz- NorekZofia Musielewicz- Norek - przewodnik miejski po Krakowie, przewodnik tatrzań...
Jestem przewodniczką po Krakowie, oprowadzam po zamku królewskim na Wawelu i katedrze a także Muzeum Narodowym- Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach i Muzeum Historycznym Krakowa -Starej Synagodze, Fabryce Schindlera, Podziemiach Rynku oraz pozostałych krakowskich muzeach jak również po zamku w Pieskowej Skale i innych atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego. Jeste...
języki: polski, rosyjski
Agnieszka WaćAgnieszka Wać - przewodnik miejski, muzealny, pilot wycieczek
Przewodnik miejski po Krakowie w języku niemieckim (Wawel, Katedra, Kościół Mariacki, Fabryka Schindlera, Podziemia Rynku), pilot wycieczek Witam serdecznie! Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie od 2006 roku, Oprowadzam grupy w języku niemieckim zarówno młodzież szkolną jak i grupy prywatne czy zorganizowane. Na mojej stronie internetowej znajdą Państw szczegóło...
języki: niemiecki
Ewa FabisiewiczEwa Fabisiewicz - nr licencji PM/17/04
Witam serdecznie, jestem absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, licencjonowaną przewodniczką po Krakowie. Oprowadzam grupy i turystów indywidualnych w języku polskim i angielskim. Mam uprawnienia do oprowadzania na Zamku Królewskim na Wawelu, w Pieskowej Skale i Ojcowie i wszystkich muzeach w Krakowie. Zapraszam do współpracy szkoły na dowolnie wybrane tras...
języki: polski, angielski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Oddziały muzeum
Źródła, więcej informacji
Grafika: ®Bem, Panoramio

 


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2018  Testa Software - witryna na sprzedaż