Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl czwartek, 17.01.2019. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Zamek Królewski w Warszawie Drukuj Email
Oceny:  / 136 
KiepskiBardzo dobry 
» Zamki, Warszawa (27103, 6.88)   
Fot. Andrzej Barabasz
00-277 Warszawa, Plac Zamkowy 4, tel. 22 35 55 170, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Dawna, średniowieczna rezydencja książąt mazowieckich do 1526, następnie siedziba królów polskich do 1795, miejsce obrad Sejmu Rzeczypospolitej od 1569 do 1795 roku, rezydencja monarsza i siedziba sejmu, zburzony przez hitlerowców w 1944, odbudowany w latach 1971-1984. Zwiedzanie Zamku Królewskiego odbywa się jedną trasą, która prowadzi przez Apartament Wielki i Królewski. W skład Apartamentu Wielkiego wchodzi Sala Balowa, będąca niegdyś miejscem dworskich ceremonii, uczt i balów, Sala Rycerska, Sala Tronowa z haftowanymi srebrną nicią orłami i Gabinet Konferencyjny, a w Apartamencie Królewskim obejrzeć można m.in. Garderobę, Sypialnię Króla, Pokój Audiencjonalny Stary i Salę Canaletta. Trasa zwiedzania obejmuje także Nową Izbę Poselską, Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 maja oraz Pokoje Matejkowskie z obrazami słynnego malarza.

Ogród zamkowy rozciąga się między Zamkiem a Wisłą, na stromej skarpie i u jej podnóża, zajmując powierzchnię ok. 2,5 hektara. Powstał w średniowieczu przy Zamku należącym jeszcze do książąt mazowieckich. Wypełniły go fontanny i rzeźby, klatki z ptakami oraz unikatowe okazy roślin.

Galerie

Gabinet NumizmatycznyGabinet Numizmatyczny
 / 69 - otwarta (1486, 0.49)
Gabinet powstał w 1981 r., by kontynuować tradycję Cabinet des Médailles ostatniego króla Polski. Kolekcja monet i medali Stanisława Augusta, licząca ponad 16 000 okazów, po śmierci króla w największej części sprzedana do polskiego Liceum w Krzemieńcu, została skonfiskowana po Powstaniu Listopadowym i zabrana do Kijowa, gdzie znajduje się do dzisiaj w Muzeum Narodowym Historii Ukrainy. W odbudowanym Zamku nowe zbiory ukierunkowano na tematykę polską i z Polską związaną.
Galeria LanckorońskichGaleria Lanckorońskich
 / 69 - otwarta (2520, 0.83)
Główną atrakcją Galerii Lanckorońskich są dwa obrazy Rembrandta: Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie. Ich autentyczność potwierdził ostatecznie najwybitniejszy znawca twórczości Rembrandta prof. Ernst van de Wetering. W Galerii prezentowane są dzieła podarowane Zamkowi Królewskiemu przez Karolinę Lanckorońską w 1994 r., m.in. prace Davida Teniersa mł., Corneille'a de Lyon i Józefa Grassiego.
Wystawa kobierców wschodnich w pałacu Pod BlachąWystawa kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą
 / 67 - otwarta (1733, 0.57)
Eksponowana w wyremontowanych wnętrzach pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian jest prezentacją części zbioru gromadzącego obecnie ponad sześćset kobierców oraz inne dzieła sztuki orientalnej, a także, przekazany ostatnio testamentem, zespół zabytków europejskiej sztuki zdobniczej. Kolekcję tę stworzyła Teresa Sahakian (1915-2007) - Polka mieszkająca w Brukseli. Zbiory docierały do Zamku Królewskiego partiami, począwszy od od 1989 r.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez dorcus, w dniu - 09-09-2008 07:38
Ciekawe miejsce. Ogrom pracy i nakładów włożony w zbudowanie zamku robi wrażenie. Świadomość tego, że mury są z lat 70-tych, a wiele z wyposażenia to wierne kopie dodatkowo potęguje podziw. Wizyta z przewodnikiem, ale również można pochodzić samodzielnie. Dla mnie to bardzo ważne, żeby móc indywidulanie przyjżrzeć się raz jeszcze wnętrzom i zgromadzonym w nich eksponatom. Jednolita stylistycznie wystawa wprowadzająca w klimat epoki stanisławowskiej - o to chodzi. Dodatkowo świtne wystawy czasowe. 
Polecam (*****)
2. Dodane przez Tamara, w dniu - 03-07-2013 11:30
Bardzo polecam, z dobrym przewodnikiem. My trafiliśmy na dziewczynę, która znała tyle opowieści i ciekawostek , że dzieciaki słuchały jak zaklęte. Podziw za determinację dla tych, którzy odbudowali zamek, a robi wrażenie. Koniecznie! :) :)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Ida HermanIda Herman - przewodnik miejski po Warszawie, pilot wycieczek, ...
Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Warszawie, pilotuję wycieczki (Polska, Wielka Brytania), odbyłam kurs przewodnicki w Żelazowej Woli, w Pałacu w Wilanowie oraz posiadam uprawnienia przewodnickie na Zamek Królewski. Oferuję również pomoc w organizacji transportu, rezerwacji biletów wstępu, etc. Zapraszam Wszystkich na wspólne odkrywanie Warszawy!
języki: polski, angielski
Piotr Karpiński - przewodnik warszawski (licencja nr 1152)
Z wykształcenia jestem magistrem stosunków międzynarodowych oraz sinologii. Posiadam kilkuletnie doświadczenie w oprowadzaniu grup chińskich, zarówno turystycznych, jak i delegacji oficjalnych. Entuzjazm i znajomość oczekiwań azjatyckich gości połączone z rozległą wiedzą na temat Warszawy, Polski i Europy stanowią gwarancję zadowolenia Państwa gości.
języki: chiński
Jolanta Błaszczyk-Rutk...Jolanta Błaszczyk-Rutk... - przewodnik miejski po Warszawie nr licencji 929 , ...
Oprowadzam grupy i turystów indywidualnych po Warszawie. Proponuję nie tylko zwiedzanie standardowe, przyjmuję także zlecenia na wycieczki tematyczne zależnie od zainteresowań i preferencji gości. Zapraszam do zwiedzania stolicy ale przede wszystkim do jej poznania i zrozumienia fenomenu Warszawy. Z przyjemnością zaprezentuję Państwu wspaniałe wnętrza Zamku Królewskiego i zdrad...
języki: polski
Barbara WalczakBarbara Walczak - przewodnik po Warszawie, dodatkowe uprawnienia:na ...
Jestem przewodnikiem miejskim po Warszawie od 2007r. Mieszkam tu od urodzenia, kocham i szanuje moje miasto. Chętnie pokażę dorosłym i młodzieży szkolnej ciekawe zabytki Warszawy : Trakt Królewski, Stare i Nowe Miasto, Zamek Królewski, Letnią siedzibę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Łazienkach, Pałac w Wilanowie oraz inne zabytki Warszawy w/g zainteresowań i życzenia...
języki: polski, niemiecki


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Ostatnio dodane
 
Ostatnie relacje
 
Ostatnie komentarze
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż