Główną siedzibą Muzeum jest Dom Gotycki, zwany również Domem Kanoniczym, wziesiony na przełomie XV i XVI w. w obrębie miasta lokacyjnego dla potrzeb kanoników kolegiaty pw. św. Małgorzaty (aktualnie bazylika mniejsza) i przez nich do 1791 r. użytkowany. W latach 1958 - 1964 wnętrza obiektu zostały przebudowane i przeznaczone na cele muzealne. Dom Gotycki jest miejscem stałej ekspozycji dawnej sztuki z terenu Sądecczyzny i wystaw czasowych z dziedziny historii, kultury i sztuki. Wystawy stałe: "Sakralna sztuka cechowa XIV - XIX w." , "Zamek królewski w Nowym Sączu", "Galeria burmistrzów Nowego Sącza z przełomu XIX i XX w.", "Sztuka ludowa XVIII - pocz. XX w.", "Sztuka dworska XVII - XIX w.". Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja sztuki cerkiewnej XV - XIX w. z zachodniołemkowskimi ikonami oraz płaskorzeźba Wita Stwosza: Modlitwa w Ogrojcu - depozyt z parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Ptaszkowej.
Dom skupia w sobie formy gotyckie renesansowe, barokowe. Południowy front zdobią dwa ostrołukowe gotyckie portale. Pierwszy późnogotycki z laskowaniem typu tzw. "długoszowego" z XV w. - odnaleziony w 1907 r. nieopodal kościoła św. Małgorzaty i będący jego własnością - wprawiony został w elewację w 1913 r. W najokazalszej sali na piętrze odkryto w czasie odnawiania fragmenty XVIII - wiecznej polichromii. Tylko cztery tak wielkie domy mieszkalne z XV w. znajdują się w Polsce: w Krakowie, Wiślicy, Sandomierzu i w Nowym Sączu.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Po muzeum oprowadzi przewodnik Wiesław PIPREK - Przewodnik Tatrzański II klasy i Beskidzki I klasy... Posiadam uprawnienia państwowe przewodnika beskidzkiego I klasy, przewodnika tatrzańskiego II klasy, oraz przewodnika terenowego na woj. małopolskie i śląskie. Licencje Parków Narodowych: Tatrzańskiewgo, Pienińskiego, Babiogórskiego i Gorczańskiego. Posiadam uprawnienia instruktora przewodnictwa, oraz instruktora ochrony przyrody PTTK. Jestem wyróżniony odznaką honorową "Zasłuż... języki: polski |
Filie i oddziały
Źródła, więcej informacji
Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum |