Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Nowy Sącz arrow Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu poniedziałek, 09.09.2024. (4,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Drukuj Email
Oceny:  / 4 
KiepskiBardzo dobry 
» Regionalne, Nowy Sącz (13666, 2.29)   
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu33-300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 3, tel. 18 443 77 08, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Główną siedzibą Muzeum jest Dom Gotycki, zwany również Domem Kanoniczym, wziesiony na przełomie XV i XVI w. w obrębie miasta lokacyjnego dla potrzeb kanoników kolegiaty pw. św. Małgorzaty (aktualnie bazylika mniejsza) i przez nich do 1791 r. użytkowany. W latach 1958 - 1964 wnętrza obiektu zostały przebudowane i przeznaczone na cele muzealne. Dom Gotycki jest miejscem stałej ekspozycji dawnej sztuki z terenu Sądecczyzny i wystaw czasowych z dziedziny historii, kultury i sztuki. Wystawy stałe: "Sakralna sztuka cechowa XIV - XIX w." , "Zamek królewski w Nowym Sączu", "Galeria burmistrzów Nowego Sącza z przełomu XIX i XX w.", "Sztuka ludowa XVIII - pocz. XX w.", "Sztuka dworska XVII - XIX w.". Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja sztuki cerkiewnej XV - XIX w. z zachodniołemkowskimi ikonami oraz płaskorzeźba Wita Stwosza: Modlitwa w Ogrojcu - depozyt z parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Ptaszkowej.

Dom skupia w sobie formy gotyckie renesansowe, barokowe. Południowy front zdobią dwa ostrołukowe gotyckie portale. Pierwszy późnogotycki z laskowaniem typu tzw. "długoszowego" z XV w. - odnaleziony w 1907 r. nieopodal kościoła św. Małgorzaty i będący jego własnością - wprawiony został w elewację w 1913 r. W najokazalszej sali na piętrze odkryto w czasie odnawiania fragmenty XVIII - wiecznej polichromii. Tylko cztery tak wielkie domy mieszkalne z XV w. znajdują się w Polsce: w Krakowie, Wiślicy, Sandomierzu i w Nowym Sączu.

Wystawy stałe

Dawna sztuka SądecczyznyDawna sztuka Sądecczyzny
 / 0 - otwarta (1969, 0.39)
Wystawa w zabytkowym budynku, będącym kiedyś domem kanoniczym, w większej części dotyczy sztuki sakralnej, prezentowanej w ramach ekspozycji sztuki cechowej XV-XIX w., dawnej sztuki ludowej XVIII-XIX w. oraz sztuki cerkiewnej XV-XIX w. Niewielkie przestrzenie w korytarzach zajmują wystawy poświęcone zamkowi w Nowym Sączu oraz burmistrzom miasta z doby galicyjskiej. W sali koncertowej prezentowana jest sztuka z sądeckich dworów i pałaców.

Eksponaty są najcenniejszymi, najlepiej zachowanymi obiektami ze zbiorów działu artystyczno-historycznego.

Nowy Sącz często odwiedzali monarchowie nadając liczne przywileje. W 1358 r. w mieście przebywał Kazimierz Wielki inicjując budowę zamku, na którym kilkadziesiąt lat później Władysław Jagiełło z księciem litewskim Witoldem przygotowali plan bitwy pod Grunwaldem. Swoich synów kształcił tu w latach 1469-1470 - pod okiem Jana Długosza i Kallimacha - Kazimierz Jagiellończyk.

O wadze królewskiego grodu stanowiły m.in. powstające klasztory (franciszkanie, norbertanie), a także ufundowanie w połowie XV wieku przez Zbigniewa Oleśnickiego kolegiaty i powołanie archidiakonatu.

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Wiesław PIPREKWiesław PIPREK - Przewodnik Tatrzański II klasy i Beskidzki I klasy...
Posiadam uprawnienia państwowe przewodnika beskidzkiego I klasy, przewodnika tatrzańskiego II klasy, oraz przewodnika terenowego na woj. małopolskie i śląskie. Licencje Parków Narodowych: Tatrzańskiewgo, Pienińskiego, Babiogórskiego i Gorczańskiego. Posiadam uprawnienia instruktora przewodnictwa, oraz instruktora ochrony przyrody PTTK. Jestem wyróżniony odznaką honorową "Zasłuż...
języki: polski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Filie i oddziały
Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż