Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Zduńska Wola arrow Muzeum - Dom Urodzenia Św. Maksymiliana Kolbe niedziela, 17.02.2019. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum - Dom Urodzenia Św. Maksymiliana Kolbe Drukuj Email
Oceny:  / 20 
KiepskiBardzo dobry 
» Muzea biograficzne, Zduńska Wola (15567, 4.05)   
98-220 Zduńska Wola, ul. Kolbego 9, tel. 43 823 27 28, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w domu, w którym urodziłi się Maksymilian Kolbe. Ekspozycja w całości oparta jest o zbiory tej placówki, dokumentującej już od lat życie i związki Św. Maksymiliana i Jego rodziny. Wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat aż do męczeńskiego finału w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Z myślą o turystach i pielgrzymach nie znających Zduńskiej Woli uwypuklono charakter miasta pod koniec XIX w. Maszyny i urządzenia używane do produkcji tkanin (warsztaty tkackie, kołowrotki, zwijarki do nici, czółenka, stemple do tkanin, próbki gotowych materiałów itp.) przybliżają codzienną pracę rodziców Maksymiliana i setek innych rodzin w niegdysiejszej Zduńskiej Woli.

Uzupełnieniem wystawy są dokumenty, świadectwa i dyplomy cechowe, fotografie i pocztówki ukazujące dawną społeczność katolicką na tle wielokulturowej i wielonarodowościowej Zduńskiej Woli. Można zajrzeć do pomieszczenia dawnej kuchni, w której skupiało się ówczesne życie rodzinne i zasiąść przy gościnnym stole, w otoczeniu dawnych mebli i sprzętów kuchennych.

Wystawy stałe

Ekspozycja stałaEkspozycja stała
 / 2 - otwarta (1709, 0.58)
Na parterze urządzone są cztery izby przecięte obszerną sienią, z której do najważniejszego pokoju na poddaszu prowadzą drewniane schody. Każda z izb ukazuje św. Maksymiliana w inny sposób. Jest tutaj pokój życia, pokój duchowości, kuchnia, pokój tradycji miasta oraz pokój narodzin. Pokój życia przedstawia całe życie i działalność świętego poprzez eksponaty związane z okresem dzieciństwa i młodości, z największym dziełem jego życia jakim był Niepokalanów, z misją w Japonii i męczeńską śmiercią.

Następne pomieszczenie - pokój myśli i duchowości ojca Kolbego. Specyfiką tego pokoju są liczne myśli i aforyzmy świętego wypisane na kolorowych sercach poustawianych na gablotach, przeplatanych pomiędzy rzeźbami, zawieszonych też przy suficie.

Kolejne pomieszczenie to kuchnia, która w przedwojennym domu była centrum życia każdej rodziny. Tak też było w rodzinie Kolbów. To tutaj znajdowało się "ognisko rodzinne" - tu było najcieplej, a przy stole gromadziła się cała rodzina. Tutaj oprócz gotowania wykonywało się większość prac domowych. W izbie tej można zobaczyć meble i sprzęty domowe używane przez rodziny zduńskowolskie pod koniec XIX wieku. Jest tutaj też kącik toaletowy z tego okresu. Liczne eksponaty zebrane w tym kuchennym pomieszczeniu tworzą rodzinną i niemal żywą atmosferę.

W pokoju tradycji miasta można obejrzeć liczne obrazy, widokówki, fotografie przedstawiające Zduńskę Wolę w tym okresie. W mieście dominował przemysł tkacki, tkactwem trudnili się też rodzice i dziadkowie św. Maksymiliana. Znajdują się tu więc liczne kołowrotki, fragment warsztatu tkackiego, krosno gotowe do pracy, maszyna żakardowa - sprzęty nie obce rodzinie Kolbów.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez cs221, w dniu - 23-10-2011 19:37
ja tam byłem i jest tam ładnie :)
2. Dodane przez zduńskowolanka, w dniu - 02-02-2012 20:28
To muzeum to dom wybudowany przez górali, to nie jest odzwierciedlenie budynku w którym mieszkali p. Kolbowie, zwykłe przekłamanie...

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum, www.kolbe.pl


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż