Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Rybnik arrow Muzeum w Rybniku piątek, 18.01.2019. (5,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum w Rybniku Drukuj Email
Oceny:  / 7 
KiepskiBardzo dobry 
» Muzea miejskie, Rybnik (10057, 2.64)   
Fot. K. Jaroch
44-200 Rybnik, Rynek 18, tel. 32 422 14 23, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w Ratuszu, zbudowanym w stylu klasycystycznym. Dział Kultury Regionu gromadził zbiory z zakresu kultury dawnych społeczeństw zamieszkujących region ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej, kultury ludowej oraz grup zawodowych, współczesnej twórczości plastycznej, zawodowej i amatorskiej. Wystawa „Rybnik Nasze miasto” przedstawia zarys dziejów Rybnika w poszczególnych epokach historycznych (średniowiecze i czasy nowożytne, okres pruski). Kolejna część wystawy została poświęcona okresowi powstań śląskich, dalej czasom okresu międzywojennego, II wojnie światowej oraz sytuacji Rybnika w latach 1945-1989. W środkowej części sali wystawienniczej umieszczono gabloty, w których zaprezentowano przykłady uzbrojenia z XIX i XX wieku oraz fotografie ukazujące współczesny Rybnik. Nie zabrakło również aktualnego herbu i flagi miasta oraz zapisu nutowego hejnału odgrywanego o każdej pełnej godzinie z wieży ratusza – siedziby Muzeum.

Zwiedzanie wyrobiska górniczego rozpoczyna się od pobrania znaczka i hełmu górniczego. Następnie zwiedzający udają się do zainscenizowanego podziemia kopalnianego. Eksponowany jest fragment typowego torowiska z wagonikiem wypełnionym urobkiem.

Wystawy stałe

Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 r.Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 r.
 / 1 - otwarta (1440, 0.48)
Wystawa jest próbą pokazania miejsca oraz funkcjonowania samorządnych organizacji zawodowo - społecznych, jakimi od średniowiecza były cechy skupiajace osobiście wolnych rzemieślników. Zmiany zachodzące w XIX wieku spowodowane rozpadem dawnych struktur społecznych, rozwojem przemysłu zepchnęły tradycyjne rękodzielnicze formy produkcji na ubocze. Jednak pozostał prestiż rzemieślnika, fachowca znającego swój zawód i potrzeby środowiska.
Rybnik nasze miastoRybnik nasze miasto
 / 1 - otwarta (1271, 0.42)
Historia Rybnika to szereg wydarzeń, które z pewnością zasługują na zainteresowanie. Wystawa "Rybnik Nasze miasto" stanowi próbę przedstawienia najważniejszych z nich, szeroko wykorzystuje techniki multimedialne nie zapominając o "żywych" eksponatach. Ekspozycję częśći historycznej, rozpoczyna obszerne, bogato ilustrowane kalendarium dziejów miasta. Dalej przechodzimy do części interaktywnej. Każdy zwiedzający odnowioną wystawę będzie mógł zasiąść w wygodnym fotelu, zobaczyć filmy.
Wyrobisko górniczeWyrobisko górnicze
 / 4 - otwarta (1676, 0.56)
Zwiedzanie rozpoczyna się od pobrania znaczka i hełmu górniczego. Następnie zwiedzający udają się do zainscenizowanego podziemia kopalnianego. Jej centralnym punktem jest wyrobisko górnicze z zabudowanymi obudowami rożnego typu (drewniana, metalowa). Eksponowany jest fragment typowego torowiska z wagonikiem wypełnionym urobkiem. Obok przedstawiono stój roboczy górnika z pełnym oporządzeniem. We wnętrzu wyrobiska prezentujemy różnego typu drobny sprzęt związany z pracą pod ziemią m. in. osprzęt.

Mapa

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: K. Jaroch, Rybnik.pl

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż