Założycielem kopalni był Książę Guido Henckel von Donnersmarck, i to właśnie od jego imienia wzięła się nazwa. W części naziemnej Kopalni, na placu przed charakterystycznym błękitnym szybem, zgromadzono zabytkowe maszyny i urządzenia górnicze oraz pomieszczenie z unikatową maszyną wyciągową. Kopalnia, jako jedyna w Polsce i jedna z trzech w Europie, oferuje możliwość zjazdu prawdziwą klatką górniczą pod ziemię na dwa dawne poziomy wydobywcze. Na pierwszym poziomie (Poziom 170) prezentowana jest atmosfera kopalni z XIX wieku - ze stajniami, oraz licznymi ekspozycjami gdzie turyści poznają m.in. oświetlenie kopalniane, wyposażenie ratownicze w kopalni, oraz mundury i tradycje górnicze. Poziom 320 jest to "prawdziwa, współczesna kopalnia" - trasa jest dużo dłuższa, biegnie wyrobiskami, gdzie prezentowana jest historia górnictwa wieku XX - w tym nowoczesne (i działające!) kombajny górnicze.
Duże wrażenie robi potężny, 800-tonowy zbiornik na węgiel, zwany Skarbkiem. Na Kopalni działa tzw. Poziom Sztuki - organizowane są tu liczne koncerty, wystawy i przedstawienia (część na poziomie 320 kopalni).
Bogdan Dropik - Przewodnik miejski PROFESJONALNE PRZEWODNICTWO MIEJSKIE Oferuje Państwu swoje usługi w zakresie przewodnictwa miejskiego na obszarze Górnego Śląska po obiektach postindustrialnych, sakralnych i Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podczas wycieczki uczestnicy zapoznani zostaną z historią rozwoju przemysłu jak również tradycjami i kulturą regionu. Jestem również przewodnikiem w Kopalni Guido w Zabrzu gdzie znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w kopal... języki: polski