Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Dwory i pałace arrow Dwór w Stryszowie piątek, 18.01.2019. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dwór w Stryszowie Drukuj Email
Oceny:  / 10 
KiepskiBardzo dobry 
» Dwory i pałace, Wadowice (13642, 3.74)   
Dwór w Stryszowie34-146 Stryszów 508, tel. 33 879 74 89, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Stryszowski dwór położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako dwór obronny, przebudowany w połowie XVIII wieku. Od ponad 30 lat dwór spełnia funkcje placówki muzealnej, będącej Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. W pomieszczeniach dworu prezentowana jest stała ekspozycja "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" oraz organizowane są wystawy czasowe. Wystawa "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" obrazuje typowe wnętrza z ubiegłego stulecia. Jest ilustracją przemian jakie nastąpiły w wieku XIX w wyglądzie dworskich pomieszczeń mieszkalnych. Odzwierciedla również ewolucje obyczajów i kultury ziemiaństwa. Wnętrza zostały zaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu.

Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Prezentowane są cztery pomieszczenia: salon, gabinet, jadalnia i sypialnia.Te właśnie pomieszczenia były uważane w XIX - wiecznej Polsce za najbardziej okazałe. Często meble i wyposażenie wnętrz sprowadzano z zagranicy, niejednokrotnie z Wiednia i Paryża.

Wystawa stała

Wnętrza dworu polskiego w wieku XIXWnętrza dworu polskiego w wieku XIX
 / 2 - otwarta (3347, 1.13)
Wystawa jest prezentacją typowych wnętrz wiejskiej ziemiańskiej rezydencji z XIX w. Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wnętrza zostały zaaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu. Prezentowane są cztery pomieszczenia: salon, gabinet, jadalnia i sypialnia.Te właśnie pomieszczenia były uważane w XIX-wiecznej Polsce za najbardziej okazałe. Często meble i wyposażenie wnętrz sprowadzano z zagranicy, niejednokrotnie z Wiednia i Paryża.

Najbardziej reprezentacyjnym pokojem był salon. W nim kwitło życie towarzyskie i kulturalne dworu. Tutaj podejmowano gości i odbywały się uroczystości. Wystrój i umeblowanie salonu były więc najokazalsze. Znajdowały się tu przeważnie następujące meble: kanapa, duży stół, fotele, krzesła, serwantki, stolik do gier towarzyskich. W większości dworów stał również fortepian lub pianino. Nie szczędzono również pieniędzy na dywany, lustra, obrazy, świeczniki, makaty i kilimy.

Ważnym pomieszczeniem dworskim była także jadalnia. Wyposażona w wielki stół, kilkanaście krzeseł, okazały kredens, stojący zegar i pomocnicze meble. Królestwem dziedzica majątku był gabinet. Tu zapadały decyzje dotyczące spraw administracyjnych majątku, przechowywano księgi rachunkowe i inne dokumenty.

Umeblowanie gabinetu tworzyły biurko lub sekretera, krzesła, fotele, stół, biblioteka. Na ścianach zazwyczaj wisiały obrazy o tematyce wojennej oraz trofea myśliwskie i broń.

Część dworu przeznaczona dla państwa stanowiła sypialnia. Na wyposażenie sypialni składały się: łóżka, szafy, komody, w których trzymano odzież. bieliznę i pościel; ponadto parawany, klęczniki, szafki, ołtarzyk domowy. Ściany zdobiły obrazy o tematyce religijnej. Inne pomieszczenia we dworze wyposażano już o wi...

Mapa

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Janusz JędrygasJanusz Jędrygas - Przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, pilot ...
Usługi przewodnickie: Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Beskidy, Pieniny, Tatry, Słowacja, licencje parków narodowych: Tatry, Babia Góra, Pieniny, Ojców, kompleksowa organizacja imprez. Autor przewodników turystcznych, artykułów prasowych, redaktor naczelny Kwartalnika W górach zaprasza.
języki: polski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż