46-200 Kluczbork, ul. Zamkowa 10, tel. 77 418 27 07, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www
Muzeum od momentu tworzenia związane było z pszczelarstwem poprzez osobę patrona ks. dr Jana Dzierżona – światowej sławy pszczelarza, który urodził się na Ziemi Kluczborskiej w Łowkowicach. Zbiory muzealne gromadzone są w dwóch działach: historii regionu i pszczelarstwa. Dział pszczelarski to zespół pamiątek po ks. dr Janie Dzierżonie, patronie Muzeum, pozyskanych głównie w latach 1964-1965 i 70-tych, jako zakupy, przekazy i dary. Są to meble, książki, rękopisy, listy, fotografie, dyplomy, medale i odznaczenia. Występują tu także zabytki związane z hodowlą pszczół, do najcenniejszych należy tzw. barć odrzańska datowana metodą C14 na I wiek p.n.e. Zgromadzone są ule kłodowe, słomiane, figuralne, ule hodowlane, weselne, sprzęt i narzędzia używane obecnie w pasiekach, które nie tylko obrazują stan i rozwój pszczelarstwa dzisiaj lecz także świadczą o trwałości tradycji w tej dziedzinie. Uzupełnieniem jest kolekcja uli figuralnych wykonanych przez współczesnych pszczelarzy.
Dział regionalny obejmuje zabytki archeologiczne, pochodzące głównie z własnych badań wykopaliskowych, począwszy od środkowej epoki kamienia do okresu wczesnośredniowiecznego oraz zabytki historyczne – numizmaty, wyroby rzemiosła cechowego, broń białą i palną, archiwalia i dokumenty związane z regionem.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Anna Pilawska - Przewodnik terenowy po woj. opolskim, przewodnik p... Anna Pilawska Od wielu lat jestem przewodnikiem terenowym po Województwie Opolskim i pilotem wycieczek, oraz przewodnikiem miejskim po Pradze (licencja czeska). Oprowadzam turystów indywidualnych i grupy zorganizowane. Szczególnie polecam turystom Nysę, nazywaną Śląskim Rzymem - miasto błogosławionej Marii Merkert, wybitnego śląskiego romantyka Josepha von Eichendorffa i noblisty Konrada Emila Blocha. Oprowadzę i ciekawie opowiem o Głuchołazach, Otmucho... języki: Jezyk oprowadzania: czeski |
Źródła, więcej informacji
Grafika, tekst: kluczbork.pl |