Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  środa, 23.05.2018. (0,)  
 
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Drukuj Email
Oceny:  / 16 
KiepskiBardzo dobry 
» Morskie, Gdańsk (23373, 6.18)   
Muzeum Morskie, Gdańsk80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13, tel. 58 301 86 11, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Narodowe Muzeum Morskie przyjmuje za swoje posłannictwo ochronę dziedzictwa nautologicznego, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechnia wiedzę o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce. Muzeum przyjęło jako podstawowe zadanie dokumentowanie i popularyzowanie historii i współczesności polskiej gospodarki, techniki i kultury morskiej. Ze względu na nikłość zachowanych zbiorów historyczno-morskich, muzeum podjęło kilka inicjatyw, które zaowocowały unikatowymi kolekcjami. Przede wszystkim rozpoczęło pionierskie w Polsce systematyczne poszukiwania i badania podwodne w Bałtyku. Muzeum realizuje swoją misję poprzez prace badawcze, konserwację zabytków, organizację wystaw i uczestnictwo w stowarzyszeniach muzealniczych.

Wystawy stałe: "Polacy na morzach świata" - przekrojowa wystawa o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne, "Archeologia Morska i Nurkowanie" - historia nurkowania oraz najciekawsze stanowiska archeologiczne w Polsce i na świecie i "Galeria Morska" - ekspozycją malarstwa marynistycznego.

Wystawy stałe

Archeologia Morska i NurkowanieArcheologia Morska i Nurkowanie
 / 1 - otwarta (2019, 0.73)
Wystawa ukazuje historię nurkowania oraz najciekawsze stanowiska archeologiczne w Polsce i na świecie. Pierwsze przykłady penetracji podwodnych głębin pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. ze starożytnej Persji, gdzie handlowano perłami i masą perłową, wydobywaną z dna morskiego. Na wystawie prezentowany jest sprzęt do nurkowania: skafandry, aparaty, różne typy dzwonów nurkowych, przy użyciu których próbowano eksplorować dno morskie.
Galeria MorskaGaleria Morska
 / 2 - otwarta (2975, 1.07)
Jedyna w Polsce stała ekspozycja malarstwa marynistycznego. Została przygotowana w całości ze zbiorów własnych Muzeum. Na ekspozycję składa się 81 obrazów polskich i obcych, podzielonych na następujące działy: "Malarstwo dawne szkół: włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i francuskiej"; "Malarstwo europejskie XIX i pocz. XX wieku"; "Malarstwo polskie XIX i pocz. XX w."; "Polskie malarstwo międzywojenne" oraz "Portret kapitański".
Polacy na morzach świataPolacy na morzach świata
 / 0 - otwarta (1345, 0.48)
Historyczna, przekrojowa wystawa o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne. Ekspozycja jest bogato dokumentowana oryginalnymi zabytkami wydobytymi z dna morskiego w trakcie archeologicznych badań podwodnych. W części poświęconej czasom najdawniejszym można oglądać czółno wiślane z IX wieku, a także ładunek piętnastowiecznego statku handlowego nazwanego Miedziowcem, na który składają się plastry miedzi, ruda żelaza, smoła i wosk pszczeli.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez dorcus, w dniu - 29-08-2008 18:28
Tu trzeba mieć zdrowie! Olbrzymie muzeum w zrekostruowanych spichlerzach. Świetnie zrealizowane merytorycznie i wystawienniczo. Zaczynamy zwiedzanie od powstania morza Bałtyckiego, a następnie krok po kroku jesteśmy prowadzeni przez związki człowieka z morzem. Miła dla oka, bardzo dobra merytorycznie, nastawiona na zwiedzającego. Warto zobaczyć! (*****)
2. Dodane przez Tamara, w dniu - 07-06-2012 06:45
Świetne muzeum! Bardzo dużo eksponatów. Trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, ale naprawdę warto! Bardzo polecam. :) :)
3. Dodane przez Ppp, w dniu - 27-02-2016 15:50
Najmądrzejszym sposobem jest przyjechać do Trójmiasta i iść tam kilkakrotnie. Ja tak zrobiłem, a i tak na każdą cześć "poszło" po dwie godziny. w sumie największe wrażenie zrobił na mnie "Sołdek".

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 
 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Andrzej MłotAndrzej Młot - Trójmiasto Gdańsk Gdynia Sopot -Pomorskie Pilot ...
Przewodnik turystyczny z duzym stażem i doświadczeniem.Dostosowuje trasy i obiekty oraz tematykę do potrzeb turysty Posiadam duże możliwosci orgfanizacyje w zakresie uśług na terenie Trójmiasta jak również na terenie Pomorza. Szczególne zainteresowania -tematyka morska historyczna i współczesna. Z dużą przyjemnościa oprowadzam turystów po obiektach muzealnych i sakra...
języki: polski, rosyjski
Ewa MoszczyńskaEwa Moszczyńska - Przewodnik miejski i muzealny (Gdańsk, Trójmiasto,...
Zapraszam na wyprawy i wycieczki po Gdańsku, Gdyni, Sopocie i regionie. Posiadam również licencję przewodnika po Zespole Zamkowym w Malborku. Jako przewodnik jestem aktywna od 2002 r. i ciągle odkrywam nowe ciekawostki. Z przyjemnością oprowadzam także po muzeach. Pomogę Państwu opracować program, doradzę, podpowiem i zabiorę w fascynującą podróż :o)
języki: niemiecki, polski

 Przewodnicy miejscy
Jan KlattJan Klatt - Przewodnik muzelany, miejski i terenowy.
Licencjonowany przewodnik i pilot wycieczek krajowych i zagranicznych (12 lat praktyki z grupami i osobomi indywidualnymi). Wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe - doradzam i zamawiam bilety wstęp., noclegi, wyżywienie i transport. Jako przewodnik muzealny i miejski prowadzę w: Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Fromborku, Elblągu, Helu, Krynicy Morskiej, w Muzeum Stutthof i po pochyln...
języki: polski, niemiecki
Ewa HelioszEwa Heliosz - Licencjonowany przewodnik turystyczny Gdańsk, Sopo...
Jest tyle pięknych miejsc - zapraszam do ich odkrycia
języki: polski, niemiecki


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Oddziały
Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2018  Testa Software - witryna na sprzedaż