Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  piątek, 18.01.2019. (1,0)  
 
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie Drukuj Email
Oceny:  / 29 
KiepskiBardzo dobry 
» Skanseny, Chorzów (22344, 5.8)   
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie41-500 Chorzów, ul. Parkowa 25, tel. 32 241 07 18, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest muzeum etnograficznym na wolnym powietrzu, gromadzącym i prezentującym tradycyjne, drewniane budownictwo wiejskie tj. budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty rzemieślniczo-przemysłowe oraz sakralne wraz z wyposażeniem wnętrz. Podstawowymi jednostkami zabudowy w poszczególnych częściach naszego muzeum są zagrody, które - zgrupowane w formie przysiółków - nie odtwarzają układu danej wsi, lecz dają całościowy obraz tradycyjnego budownictwa na pojedynczych, kompletnych przykładach. Budynki składające się na zagrody pochodzą z róznych miejscowości danego podregionu, gdyż w latach pięćdziesiątych nie było już w obrębie województwa pełnych obejść o zabytkowym charakterze.

Na 22 ha zgromadzono zabytkowe, drewniane obiekty mieszkalne, gospodarcze, sakralne, rzemieślniczo-przemysłowe, takie jak kuźnie czy młyny. Tutaj w cieniu kasztanowców każdy zwiedzający skosztuje regionalnych potraw. Chorzowski skansen nadal rozwija sie, przybywa nowych obiektów wraz z ich wyposażeniem. We wnetrzach prezentowane są wystawy, w szkole odbywaja sie lekcje muzealne, a na całym terenie maja miejsce widowiska plenerowe oraz imprezy folklorystyczne.

Wystawy stałe

Jak dawniej pranoJak dawniej prano
 / 3 - otwarta (4175, 1.39)
Wystawa prezentuje sprzęty związane z praniem, suszeniem, prasowaniem i maglowaniem użytkowanych w domach wiejskich na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Jednym z najstarszych sposobów prania było uderzanie kijanką drewnianą. Z czasem wprowadzono tarę która służyła do prania za pomocą tarcia w balii. Na wystawie można zobaczyć różne typy pralek ręcznych produkowanych od końca XIX do okresu międzywojennego, jak również pralek z napędem elektrycznym typu "Miele" z początku XX wieku.
Pojazdy konnePojazdy konne
 / 3 - otwarta (2482, 0.83)
Zgromadzone pojazdy konne używane były w dworach i gospodarstwach bogatych chłopów na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku. Do najważniejszych firm powoźniczych, działających wówczas na tym terenie, należał skład powozów Jana Pustówki z Cieszyna oraz zakład rymarsko-siodlarski Kazimierza Kanzala z Dąbrowy Górniczej. Wykonywane w Polsce pojazdy nie odbiegały ani kształtem, ani zasadami konstrukcji od tworzonych w Europie Zachodniej.
Tradycyjne rzemiosło ludowe Ginące zawodyTradycyjne rzemiosło ludowe Ginące zawody
 / 3 - otwarta (2741, 0.91)
Na wystawie zgromadzono w formie narzędzi, surowców i gotowych wyrobów 14 stanowisk rzemieślniczych takich zawodów jak : cieśla, dekarz, stolarz, kołodziej, bednarz, garbarz, szewc, rymarz, tkacz, powroźnik, krawiec, plecionkarz, kowal i garncarz. Eksponaty pochodzą ze zbiorów : Górnośląskiego Parku Etnograficznego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Rybniku i Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Wystawie towarzyszy katalog pt. Tradycyjne rzemiosło ludowe "Ginące zawody", Chorzów 2005.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez antek, w dniu - 02-04-2009 07:19
mieszkam całe życie na śląsku i nigdy nie byłem w skansenie w chorzowie, byłem w zoo, wesołym miasteczku, na stadionie, w planetarium, w parku na różnych imprezach - słowem park jest mi znany, ale nigdy nie natknąłem się na skansen, szczerze powiedziawszy nie wiedziałem nawet, że istnieje. mili pracownicy skansenu - może by się tak zacząć reklamować ?
2. Dodane przez Joanna, w dniu - 30-08-2012 22:36
No, to prawda, reklama tam u nich kuleje, podobnie chyba zresztą z ilością pracowników, bo zeszłam cały skansen, i (prawie) żywej duszy nie uświadczyłam... 
A szkoda, bo muzeum warte odwiedzenia, naprawdę bogate i ciekawe. Położone trochę na uboczu parku, więc może to jest powód słabej frekwencji?
3. Dodane przez Magda, w dniu - 17-04-2016 10:52
Skansen jest naprawdę imponujący. Zwiedziłam ich już całkiem sporo i uważam, że ten chorzowski jest najciekawszy. Przede wszystkim jest dużo przestrzeni, więc budynki nie stoją jeden na drugim. Poza tym zwrócić trzeba uwagę na ilość i różnorodność obiektów. Rada praktyczna: przed wizytą trzeba się upewnić, czy skansen jest czynny. Gdy byłam tam bowiem w kwietniu 2015 roku wnętrza budynków były niedostępne z powodu prac porządkowych, o czym muzeum niestety nie informowało na swojej stronie.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Leszek WojewodzicLeszek Wojewodzic - przewodnik terenowy, miejski, górski, pilot wyciec...
Witam serdecznie i zapraszam do odwiedzenia województwa śląskiego (i nie tylko)! Posiadam doświadczenie i państwowe uprawnienia: - pilota wycieczek - przewodnika terenowego po województwie śląskim - przewodnika beskidzkiego (część zachodnia Beskidów Zachodnich) - przodownika GOT (Beskidy Zachodnie) - przewodnika miejskiego po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (Katowice i pozos...
języki:

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

DinoPark w Malborku
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN
Kaszubski Park Miniatur
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Park Miniatur - Ogrodzieniec
Park Dinozaurów Łeba Park
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
 
 
 
English Bulgarian Croatian Czech Danish Dutch Finnish French German Greek Italian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish Swedish Catalan Latvian Lithuanian Serbian Slovak Slovenian Ukrainian Albanian Estonian Galician Hungarian Turkish
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż