Ekspozycja obejmuje cały okres funkcjonowania więzienia, ale najwięcej miejsca poświęcono czasom najokrutniejszym w jego historii - latom niemieckiej okupacji 1939-1944, kiedy Pawiak stał się symbolem martyrologii, a jednocześnie symbolem bohaterstwa i bezgranicznego poświęcenia setek tysięcy polskich patriotów. Zasadniczą część ekspozycji stanowi zrekonstruowany w 1965 niemal w całości korytarz więzienny oddziału VII, według zachowanych w AGAD planów Henryka Marconiego.
Kolekcja obejmuje prace artystów w przeważającej większości polskich (ponad 230 nazwisk, malarstwo, rzeźba, tech. miesz.), tworzących w XX i XXI wieku. Prezentowana jest w sali Art Deco - poświęcona głównie międzynarodowemu stylowi w sztukach wyższych i designie (nazwa od wystawy paryskiej w 1925 Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes) skierowanemu ku klasycznej tradycji w figuracji, sali formistów i niezależnych oraz w sali kolorystów & awangardy.
Galeria zawiera ok. 250 obrazów 125 artystów. Na parterze Galerii, w salach I-IX znajduje się kilkadziesiąt portretów staropolskich z XVII-XVIII w. oraz liczne przykłady rodzimego malarstwa portretowego, pejzaży i scen rodzajowych z XIX w. Na szczególną uwagę zasługują portrety wykupione od Rodziny Wielopolskich z Chrobrza (XVII-XIX w.), a także figuratywne dzieła autorstwa Rafała Hadziewicza oraz grupy dzieł pejzażowo-rodzajowych Józefa Szermentowskiego i Władysława Maleckiego.
Kwatery od strony pałacu są trawnikowe i mają geometryczny rysunek wycięty w darni. Wypełniono je białym i czerwonym żwirem z peoniami w narożach. Kolejne 2 kwatery tworzą nasadzenia formowanego bukszpanu z kwiatami sezonowymi: wiosną kwitnie tulipan pospolity czerwony i narcyz trąbkowy żółty, latem bratek wielokwiatowy czerowno-purpurowy i niebieskofioletowy, a jesienią grzebiotka bordowa i aksamitna karłowata żółta. Ozdobny ogród otoczono sadem jabłoniowym ujętym w 4 kwatery.
"Sanktuarium" zajmuje trzy pomieszczenia w południowo-zachodnim
narożniku parteru pałacu biskupów krakowskich w Kielcach: Sanktuarium, Sala Sztandarowa, Baszta (dawny Sklep Skarbowy Pierwszy, Sklep Skarbowy Drugi i Sklepik Pod Wieżą). Uroczyście otwarte 2 października 1938 r., (w okresie II wojny światowej i tuż po wojnie zdewastowane, odtworzone w 1990 r.), utworzone z inicjatywy wojewody kieleckiego dr Władysława Dziadosza (legionista 5 pułku piechoty legionów).
Kolekcja militariów na stałej ekspozycji w kieleckim pałacu obejmuje kilkadziesiąt obiektów uzbrojenia ochronnego i zaczepnego, broni europejskiej i wschodniej o dużej wartości historycznej i artystycznej. Można powiedzieć, że kielecki zbiór jest typowym przykładem "małej kolekcji", a wśród muzealiów można wyróżnić kilka grup stanowiących charakterystyczne przykłady militariów używanych na ziemiach polskich, jak też tutaj wytwarzanych.
wystawa stała - rzemiosło artysztyczne, malarstwo, wnętrza
Ekspozycja zorganizowana w 13 salach reprezentacyjnego piętra - piano nobile - w korpusie głównym XVII-wiecznego pałacu biskupów krakowskich w Kielcach, ufundowanego przez biskupa Jakuba Zadzika. We wnętrzach pałacowych wyeksponowane są najcenniejsze wyroby rzemiosła artystycznego z XVII-XVIII w. różnej proweniencji (europejskiej i wschodniej) oraz wyjątkowy w skali kraju zestaw polskiego portretu reprezentacyjnego.
Ekspozycję Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie stanowi autentyczne wyposażenie dawnej pracowni pisarza - meble: kanapa, krzesła i fotele, za parawanem łóżko. Biurko służyło Żeromskiemu jeszcze w Warszawie w okresie pisania "Popiołów", w biblioteczce pozostały jego książki. W serwantce eksponowane są podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, pamiątki z podróży i wiele rysunków Adama Żeromskiego, obok jego narty i czekany.
Na wystawie zaprezentowano m.in. szesnastowieczne akta miejskie, dotyczące historii kamienicy oraz dokumenty i fotografie, które przybliżają losy rodziny Riabininów - ostatnich właścicieli tej posesji. Dzieje obiektu zostały odtworzone na podstawie dokumentacji naukowo-technicznej opracowanej przez Ewę Szczęch oraz materiałów, które pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Lublinie, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Celem wystawy jest przybliżenie biografii literackiej autora błyskawicy szerszemu kręgowi odbiorców. Znalazły się na niej m.in. dokumenty, zdjęcia, rękopisy, tomiki poetyckie wydane za życia poety oraz powojenne wydania jego twórczości. Pierwsza część wystawy, zatytułowana "Lublin - Warszawa - Lublin", przedstawia koleje losu autora "Kamienia". Druga część pt. "Między Arkadią a Apokalipsą" zachęca nas do bliższego zapoznania się ze spuścizną literacką autora.