Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do obejrzenia nowej stałej wystawy poświęconej sztuce na dworze książąt pomorskich w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Wprawdzie po wygaśnięciu dynastii w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między ich spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak dzieła sztuki, które zachowały się do dzisiaj i są prezentowane na wystawie, dają świadectwo niezwykłego znaczenia pomorskiego dworu książęcego.
Muzeum zaprasza na wystawę, która jest owocem kilkuletniego pobytu i fascynacji Anny Edyty Przybysz pustynnym krajobrazem Sahary, składa się seria fotografii, które powstały w latach 2004 - 2007 na terenie Algierii. Zdjęcia nie były do tej pory wystawiane, więc zielonogórska prezentacja jest premierowa. Fotografie dokumentują ulotne cechy pustynnego krajobrazu, malują niuanse pastelowych barw lokalnych.
Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki pszczyńskiej księżnej Daisy Hochberg von Pless de domo Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West (1873-1943), znanej dotychczas przede wszystkim z nieprzeciętnej urody, a zasługującej na uwagę z co najmniej kilku jeszcze względów. Zgromadzone na wystawie eksponaty, w tym fotografie europejskiej arystokracji i polityków z przełomu wieków XIX i XX, portrety księżnej i jej śląskiej rodziny oraz pamiątki, którym towarzyszy obszerny komentarz.
Założeniem nowej wystawy pt. Znane i nieznane jest przypomnienie zwiedzającym najcenniejszych zabytków, które w przeszłości były eksponowane oraz zaprezentowanie obiektów pozyskanych przez muzeum w ostatnich latach, a także znajdujących się dotąd w zasobach magazynowych, jeszcze nie wystawianych. Wystawę cechuje różnorodność zgromadzonych na niej dzieł sztuki, a także zabytków przyrody i techniki.
Usytuowana jest w gotyckich piwnicach zamku. W sześciu kolejnych, sklepionych pomieszczeniach oraz przylegającym do nich korytarzu eksponowane jest europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku. W zbrojowni prezentowana jest broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki oraz broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa. Najliczniej reprezentowana broń palna ręczna obejmuje karabiny, strzelby i pistolety z zamkami lontowymi, kołowymi, skałkowymi, kapiszonowymi.
Muzeum Zamkowe w Pszczynie udostępnia zwiedzającym wystawę stałą o charakterze specjalistycznym, zasadniczo różniącą się od wiodącej ekspozycji historycznych wnętrz, bowiem prezentującą godną uwagi i jedną z nielicznych w kraju kolekcji miniatur. W "Gabinecie miniatur", którego nazwa nawiązuje do dawnych pomieszczeń kolekcjonerskich, zgromadzono prawie dwieście miniatur, sylwetek i płaskorzeźb. Wystawa stała się też pretekstem do pokazania grupy małych portretów o różnej proweniencji.
Muzeum Ziemi Lubuskiej serdecznie zaprasza na wernisaż grafiki warsztatowej Christiana Mischke, który odbędzie się w piątek, 18 listopada o godz. 17.00.
Wystawa "Igłą i kwasem - ryciny Christiana Mischke" prezentuje ponad 130 prac niemieckiego grafika z lat 1971-2008. Christian Mischke uprawia grafikę warsztatową, głównie techniki druku wklęsłego (m.in. akwatintę, akwafortę, suchą igłę, mezzotintę).
Chata Kowala to wierna rekonstrukcja domostwa z epoki wpływów rzymskich. W Faktorii Handlowej można poznać tę postać oglądając rekonstrukcję jego domostwa wraz z kuźnią, w której znajdują się narzędzia do obróbki żelaza. Wszystkie przedmioty z materiału, drewna i wikliny wykonane zostały w technikach tradycyjnych. Przed wejściem do chaty znajduje się warsztat pracy kowala: palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą, służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów.
Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. Wewnątrz budynek podzielony jest na dwie izby, za pomocą ścianki wykonanej z plecionki.