Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 24.01.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 71 - 80 z 745
    np. wrocław archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 2 - otwarta (2019, 0.4)
Toruń / Muzeum Okręgowe w Toruniu
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzeźba gotycka, sakralna
Zgromadzone dzieła stanowiły głównie wyposażenie kościołów. Tworzyły wraz z architekturą niepowtarzalny klimat gotyckich świątyń. Czas ich powstania przypada na lata od ok. połowy XIV do 1. połowy XVI wieku, czyli na okres dojrzałego i późnego stylu gotyckiego. Pochodzą z Pomorza, głównie z terenu dawnych ziem krzyżackich - w tym najliczniejsza grupa z Torunia - ze Śląska oraz pojedyncze przykłady z Wielkopolski i Małopolski. Prace na wystawie rozmieszczone są w układzie chronologicznym.
 / 2 - zakończona (1884, 0.37)
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie
wystawa czasowa - przyrodnicza
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2010, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dziewiąty w Polsce.
 / 4 - otwarta (3274, 0.64)
Kraków / Katedra Wawelska
wystawa stała - historyczna, sakralna
Katedra na Wawelu pełni szczególną rolę w historii Państwa Polskiego ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów. Począwszy od Władysława Łokietka w Katedrze na Wawelu koronowali się wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przed ołtarzem głównym Katedry Wawelskiej dokonywały się najważniejsze ceremonie państwowe: koronacje, śluby, chrzty i pogrzeby królewskie.
 / 0 - otwarta (2530, 0.5)
Kraków / Katedra Wawelska
wystawa stała - technika
Budowę wieży rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Do jej budowy użyto ciosów wapiennych, które ułożono na starym fundamencie z przełomu XI i XII wieku. Budowę jednak przerwano na wysokości 16 metrów, jej dokończenia podjął się 150 lat później kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej - Jan Salomonowicz. Nadbudowę ukończono ostatecznie w roku 1522. Wspaniały, zachowany do dzisiaj, pokrywający Wieżę Zegarową barokowy hełm został wykonany w 1715 roku.
 / 5 - otwarta (4428, 0.87)
Kraków / Katedra Wawelska
wystawa stała - rzemiosło, ludwisarstwo
Katedra na Wawelu od czasu swego powstania rozbrzmiewa dźwiękiem dzwonów. Na dwóch wieżach - dzwonnicach jest ich obecnie osiem. Pięć większych dzwonów z najsłynniejszym Zygmuntem umieszczono na wieży Zygmuntowskiej. Trzy mniejsze są zawieszone na wieży Srebrnych Dzwonów. Trzecia wieża zwana Zegarową mieści mechanizm zegara i dwa gongi wybijające godziny i kwadranse. Jest zatem w Katedrze dziesięć wspaniałych dzieł sztuki ludwisarskiej, które powstawały stopniowo od XII do XVII wieku.
 / 1 - otwarta (2285, 0.45)
Kraków / Katedra Wawelska
wystawa stała - historyczna, sakralna, miejsce pamięci
Wyjątkowe znaczenie miało pochowanie w podziemiach katedralnych bohaterów narodowych walczących mężnie o wolność Ojczyzny: Tadeusza Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego, a także duchowego przywódcy Narodu - Adama Mickiewicza. Pochówki te uczyniły Katedrę polskim Panteonem.Tradycja ta znalazła kontynuację w XX wieku, kiedy w podziemiach Katedry złożono szczątki Juliusza Słowackiego, Józefa Piłsudskiego i Władysława Sikorskiego.
 / 3 - otwarta (3143, 0.62)
Kielce / Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
wystawa stała - biograficzna, literatury
Ekspozycja obejmuje lata dziecięce Stefana Żeromskiego w Strawczynie i Ciekotach, naukę szkolną w Kielcach, twórczość Żeromskiego oraz wybrane dziedziny działalności społecznej i narodowej. Inscenizacja saloniku Żeromskich urządzona została na podstawie pamiątek zachowanych w Nałęczowie oraz opisów przez Stefana Żeromskiego dworków w Dziennikach (1883) i Syzyfowych pracach (1897). Znalazły się tu: sosręb z dworku w Ciekotach, zabytkowe meble, fotografie rodzinne, zegarek ojca i broszka matki.
 / 2 - otwarta (3165, 0.62)
Bytom / Muzeum Górnośląskie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
W Galerii Malarstwa Polskiego wyeksponowano reprezentatywny zbiór malarstwa polskiego Muzeum Górnośląskiego od pocz. XIX w. do połowy XX w. Uwagę zwraca zespół portretów późnego klasycyzmu i związanego ze sztuką biedermeieru "realizmu mieszczańskiego" (Kazimierz Wojniakowski, Karol Schweikart, Józef i Alojzy Rejchanowie), a także znaczące przykłady nurtu romantycznego i jego kontynuacji w malarstwie polskim XIX w. ( Artur Grottger, Piotr Miachałowski, m. in. Portret Maksymiliana Oborskiego.
 / 1 - otwarta (2289, 0.45)
Bytom / Muzeum Górnośląskie
wystawa stała - etnograficzna
Wystawa jest trzecią stałą ekspozycją etnograficzną, ze zrealizowanych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w latach 1949 - 1989 pierwsza z nich, zatytułowana "Kultura ludowa na Śląsku" czynna od 1947 roku, parokrotnie uzupełniona i modernizowana, prezentowana była pod zmienionym tytułem do lat 50 - tych. Druga, otwarta w 1960 roku, to "Kultura ludu śląskiego w XVIII i XIX w." - "była pierwszą próbą widzenia zjawisk kulturowych wsi śląskiej poprzez pryzmat zbiorów muzealnych".
 / 1 - otwarta (2834, 0.56)
Bytom / Muzeum Górnośląskie
wystawa stała - przyrodnicza
Wystawa jest jedną z pierwszych tego typu wystaw w Polsce. Po raz pierwszy ekspozycja przyrodnicza jest nie tylko naturalna w formie, ale również realistyczna w treści. Tego typu połączenia niezwykle rzadko przedstawiano w przyrodniczych prezentacjach muzealnych. Przy pomocy dioram przedstawiono zachodzące (w środowiskach związanych z wodą) naturalne procesy, których zaobserwowanie w przyrodzie jest często bardzo trudne nawet dla specjalisty.

««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż