W zachodnim skrzydle pierwszego piętra Muzeum Narodowego w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Malarstwa Gdańskiego prezentowane są zabytki, które dają odpowiedzi na te pytania. W dwóch przestrzeniach wystawienniczych wyeksponowano meble o cechach stylowych baroku z 2. połowy XVII i początku XVIII wieku oraz meble rokokowe, powstałe w 2. połowie XVIII stulecia. Prócz nich można także podziwiać starannie dobrane pod względem stylu i czasu powstania obiekty ze zbiorów rzeźby, malarstwa...
W roku 1950 w Paryżu z inicjatywy Henri de Korab-Kucharskiego francuskiego dziennikarza polskiego pochodzenia założone zostało Stowarzyszenie Obrony Granic na Odrze i Nysie, stawiające sobie za cel prowadzenie we Francji działalności informacyjnej o Polsce i utrzymywanie z nią kontaktów. Członkami i sympatykami Stowarzyszenia byli wybitni intelektualiści, politycy, publicyści, działacze społeczni.
Wystawa przedstawia obrazy i ryciny z wizerunkami władców Polski oraz osoby z ich otoczenia. Wśród przedstawionych obiektów znajdują się m.in. wykonywane na zamówienie w XIX wieku kopie wizerunków królewskich, które zdobiły salę posiedzeń Towarzystwa Historyczno Literackiego w Paryżu, malowane wg Jana Bogumiła Plerscha czy Karla Vanloo. Jest także piękny, reprezentacyjny portret arcybiskupa Trewiru Klemensa Sasa pędzla Heinricha Foelixa.
Wystawa jest oparta na materiale fotograficznym, filmowym i dźwiękowym zebranym w 2009 roku wśród Bora żyjących nad rzekami Ampiyacu, Yaguasayacu, Zumun i Nanay w Amazonii peruwiańskiej. Obecna gdańska edycja wystawy jest poszerzona o obiekty kultury materialnej Bora i materiał filmowy zebrany przez badacza podczas dwóch kolejnych wyjazdów: wiosną i jesienią 2011 roku. Gdańską edycję wystawy zaprezentowano dodatkowo w specjalnej scenografii przybliżającej klimat miejsca.
Chata Kowala to wierna rekonstrukcja domostwa z epoki wpływów rzymskich. W Faktorii Handlowej można poznać tę postać oglądając rekonstrukcję jego domostwa wraz z kuźnią, w której znajdują się narzędzia do obróbki żelaza. Wszystkie przedmioty z materiału, drewna i wikliny wykonane zostały w technikach tradycyjnych. Przed wejściem do chaty znajduje się warsztat pracy kowala: palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą, służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów.
Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego, odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, świadczącej o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy. Wewnątrz budynek podzielony jest na dwie izby, za pomocą ścianki wykonanej z plecionki.
Hala Targowa to miejsce spotkań z archeologią, w ramach których młodzież i dzieci uczestniczyć mogą w zajęciach żywej historii. Dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym oraz prowadzeniu zajęć w niekonwencjonalny sposób, nauka stanie się przyjemna i inspirująca do dalszego pogłębiania wiedzy. Poza przygotowanymi zagadnieniami nasza wykwalifikowana kadra edukacyjna otwarta jest na indywidualne propozycje zajęć o tematyce pradziejowej.
Chata Wodza to główny drewniany obiekt, który w myśl prowadzonej rekonstrukcji łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Na zewnątrz, chata przypomina obiekt z okresu wpływów rzymskich, jednak w środku zwiedzający mogą przenieść się do innego, nowoczesnego świata. Jest to możliwe dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym i wystawienniczym. Dzięki temu, w bardzo nowoczesny sposób prezentowane są w niej eksponaty muzealne, znajdujące się w gdańskich zbiorach Muzeum Archeologicznego.
Wystawa jest prezentacją twórczości Jacka Malczewskiego, najwybitniejszego przedstawiciela nurtu symbolicznego w sztuce polskiego modernizmu, oraz malarstwa Rafała Malczewskiego, artysty niezwykle twórczego i bardzo oryginalnego. Pokazuje jak różna jest twórczość ojca i syna. Jacek Malczewski miał niezwykłą umiejętność przedstawiania rzeczywistości. Rafał Malczewski malował przede wszystkim pejzaże, najczęściej górskie.
Wystawa prezentuje dzieła zachodnioeuropejskie ze zbiorów Muzeum Narodowego im. Brukenthala w Sibiu i jest poświęcona malarstwu włoskiemu. Choć eksponowane są dzieła powstałe od końca XV do końca XVIII w., dominują wśród nich obrazy powstałe w Wenecji i Rzymie od końca XVI do połowy wieku XVIII, w mniejszym stopniu reprezentowani są artyści działający w Neapolu i Mediolanie. Na wystawie zetkniemy się z dziełami, które dopiero od niedawna oglądać można poza Rumunią.