 Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim wystawa stała - historyczna, inżynieria wojskowa Najcenniejszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest barka rzeczna typu "Szczupak" z początku XX wieku zbudowana w stoczni A. Wojan w Gdańsku. Łódź została skonstruowana ze stalowych blach łączonych nitami. Jej długość wynosi 17 metrów, a szerokość 2,7 metra. Barka została przywieziona na Pilicę z Warszawy w końcu lat 50. ubiegłego wieku. Wykorzystywano ją do transportu faszyny, kamieni i piasku podczas dokonywanej wówczas regulacji tomaszowskiego odcinka Pilicy.
|
 Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim wystawa stała - historyczna W dziale poświęconym tej miejscowości znajduje się niewielki budynek dawnej carskiej toalety przywieziony do Skansenu Rzeki Pilicy w całości i tutaj pieczołowicie wyremontowany. Został on wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i służył Mikołajowi II oraz jego świcie. Wewnątrz można obejrzeć unikatowe zdjęcia z czasów, kiedy Spała była myśliwską rezydencją rosyjskich carów, a także portret Mikołaja II oraz jego małżonki - Aleksandry Fiodorownej.
|
 Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim wystawa stała - historyczna Wystawa upamiętnia ciężkie walki pozycyjne mające miejsce na odcinku Pilicy pomiędzy Inowłodzem a Nowym Miastem. Prezentowanych jest na niej wiele unikatowych, archiwalnych dokumentów i zdjęć, a także autentycznych pamiątek z I wojny światowej, znajdowanych do tej pory na nadpilickich pobojowiskach. Szczególnie cennym świadkiem historii jest autentyczny album fotograficzny, należący niegdyś do oficera armii rosyjskiej.
|
 Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim wystawa stała - uzbrojenie Ekspozycja upamiętnia walki stoczone na "Linii Pilicy" przez wojska niemieckie i radzieckie w styczniu 1945 roku. W części poświęconej Armii Czerwonej można zobaczyć elementy wyposażenia, broń oraz odznaczenia żołnierzy radzieckich, a także mapę sztabową z okresu II wojny światowej oraz mapki działań wojennych. Natomiast w części niemieckiej wystawy oprócz map, broni, elementów wyposażenia oraz odznaczeń można oglądać także rzeczy osobiste żołnierzy.
|
 Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim wystawa stała - militaria, broń, skansen Najważniejszym eksponatem w tym dziale, jak również jednym z najcenniejszych eksponatów w całym Skansenie Rzeki Pilicy jest wydobyty z dna Pilicy opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie "Lufcikiem". Jest to jeden z wielu pojazdów zatopionych w Pilicy podczas przeprawy oddziałów niemieckich w styczniu 1945 roku. "Lufcik" jest jedynym zachowanym transporterem tego typu na świecie, na dodatek& uruchomionym po półwieczu i dlatego stanowi ogromną atrakcję.
|
 Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim wystawa stała - techniki Najważniejszym eksponatem działu jest młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska (pow. piotrkowski, woj. łódzkie) nad rzeką Luciążą, lewym dopływem Pilicy. Młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francis'a został zbudowany w 1925 roku. Część urządzeń pochodzi z XIX wieku. Budynek ten stał pierwotnie na terenach przeznaczonych pod zbiornik retencyjny "Cieszanowice". Działania zmierzające do uratowania obiektu podjął początkowo Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
|