Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 18.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 6 z 6
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (3820, 0.78)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - historyczna, inżynieria wojskowa
Najcenniejszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest barka rzeczna typu "Szczupak" z początku XX wieku zbudowana w stoczni A. Wojan w Gdańsku. Łódź została skonstruowana ze stalowych blach łączonych nitami. Jej długość wynosi 17 metrów, a szerokość 2,7 metra. Barka została przywieziona na Pilicę z Warszawy w końcu lat 50. ubiegłego wieku. Wykorzystywano ją do transportu faszyny, kamieni i piasku podczas dokonywanej wówczas regulacji tomaszowskiego odcinka Pilicy.
 / 1 - otwarta (2092, 0.43)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - historyczna
W dziale poświęconym tej miejscowości znajduje się niewielki budynek dawnej carskiej toalety przywieziony do Skansenu Rzeki Pilicy w całości i tutaj pieczołowicie wyremontowany. Został on wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i służył Mikołajowi II oraz jego świcie. Wewnątrz można obejrzeć unikatowe zdjęcia z czasów, kiedy Spała była myśliwską rezydencją rosyjskich carów, a także portret Mikołaja II oraz jego małżonki - Aleksandry Fiodorownej.
 / 2 - otwarta (2489, 0.51)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - historyczna
Wystawa upamiętnia ciężkie walki pozycyjne mające miejsce na odcinku Pilicy pomiędzy Inowłodzem a Nowym Miastem. Prezentowanych jest na niej wiele unikatowych, archiwalnych dokumentów i zdjęć, a także autentycznych pamiątek z I wojny światowej, znajdowanych do tej pory na nadpilickich pobojowiskach. Szczególnie cennym świadkiem historii jest autentyczny album fotograficzny, należący niegdyś do oficera armii rosyjskiej.
 / 1 - otwarta (2510, 0.51)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - uzbrojenie
Ekspozycja upamiętnia walki stoczone na "Linii Pilicy" przez wojska niemieckie i radzieckie w styczniu 1945 roku. W części poświęconej Armii Czerwonej można zobaczyć elementy wyposażenia, broń oraz odznaczenia żołnierzy radzieckich, a także mapę sztabową z okresu II wojny światowej oraz mapki działań wojennych. Natomiast w części niemieckiej wystawy oprócz map, broni, elementów wyposażenia oraz odznaczeń można oglądać także rzeczy osobiste żołnierzy.
 / 0 - otwarta (2288, 0.47)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - militaria, broń, skansen
Najważniejszym eksponatem w tym dziale, jak również jednym z najcenniejszych eksponatów w całym Skansenie Rzeki Pilicy jest wydobyty z dna Pilicy opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie "Lufcikiem". Jest to jeden z wielu pojazdów zatopionych w Pilicy podczas przeprawy oddziałów niemieckich w styczniu 1945 roku. "Lufcik" jest jedynym zachowanym transporterem tego typu na świecie, na dodatek& uruchomionym po półwieczu i dlatego stanowi ogromną atrakcję.
 / 1 - otwarta (2876, 0.59)
Tomaszów Maz. / Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
wystawa stała - techniki
Najważniejszym eksponatem działu jest młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska (pow. piotrkowski, woj. łódzkie) nad rzeką Luciążą, lewym dopływem Pilicy. Młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francis'a został zbudowany w 1925 roku. Część urządzeń pochodzi z XIX wieku. Budynek ten stał pierwotnie na terenach przeznaczonych pod zbiornik retencyjny "Cieszanowice". Działania zmierzające do uratowania obiektu podjął początkowo Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż