Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 05.10.2024. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 16
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 1 - zakończona (2432, 0.56)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa czasowa -
Człowiek zmaga się od wieków z odpowiedzią na pytanie, czym jest czas. Równolegle z tym, z pewną nadzieją, że to przybliży go do rozwiązania owej kwestii, próbuje rozwiązać problem jak go mierzyć. Obserwuje zjawiska zachodzące w otaczającym świecie, zagląda w niebo, bada cykliczność zmian. Jednak to wszystko tylko w pewnym stopniu zbliża nas do tajemnicy czasu. Może więc pomocne przy tych rozważaniach będą prezentowane, cenne i interesujące, urządzenia astronomiczne, zegary kalendarze, alegorie.
 / 1 - zakończona (3272, 0.74)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa czasowa - malarstwo, grafika
Muzeum przygotowało na kwiecień 2012r. kolejny pokaz prac Wojciecha Siudmaka (po pierwszej edycji w 2004), Nieskończone wszechświaty & Światowy Projekt Pokoju & Podróże po Diunie, tym razem jednocześnie w pałacu, salach przy Orlej i Oddziale-Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego. Na obecnej wystawie, której motywem przewodnim jest tematyka SF i fantastyka, w większym stopniu zostanie zaprezentowana różnorodność poczynań artystycznych artysty w szerokim kulturowym kontekście.
 / 1 - zakończona (3874, 0.79)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa czasowa - sztuka, malarstwo
Po trwającym ponad rok gruntownym remoncie sal wystawowych dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, Muzeum Narodowe w Kielcach znów otwiera swe podwoje dla zwiedzających. Pierwszą ekspozycją jest wystawa malarstwa z kolekcji rodziny Mroczkowskich. Ekspozycja niezwykła nie tylko ze względu na prezentowane dzieła, ale także z uwagi na wyjątkową aranżację. Na całość prezentacji składa się blisko dwieście sześćdziesiąt obrazów ponad dwustu malarzy.
 / 3 - otwarta (3104, 0.62)
Kielce / Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
wystawa stała - biograficzna, literatury
Ekspozycja obejmuje lata dziecięce Stefana Żeromskiego w Strawczynie i Ciekotach, naukę szkolną w Kielcach, twórczość Żeromskiego oraz wybrane dziedziny działalności społecznej i narodowej. Inscenizacja saloniku Żeromskich urządzona została na podstawie pamiątek zachowanych w Nałęczowie oraz opisów przez Stefana Żeromskiego dworków w Dziennikach (1883) i Syzyfowych pracach (1897). Znalazły się tu: sosręb z dworku w Ciekotach, zabytkowe meble, fotografie rodzinne, zegarek ojca i broszka matki.
 / 1 - otwarta (2302, 0.46)
Kielce / Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
wystawa stała - biograficzna, wnętrza dworskie, malarstwo
Stojący na szafce nocnej kubek do picia wody mineralnej z kolorowym wizerunkiem Sienkiewicza jest dowodem ogromnej popularności pisarza oraz pomysłowości zarówno wielbicieli jak i rzemieślników. Nad szafką wisi fotografia ze Zjazdu Wychowanków Szkoły Głównej, który odbył się w Warszawie 6.VI.1903 r. Na zdjęciu pisarz znajduje się w towarzystwie m.in. Świętochowskiego, Boduena de Curtenay co dokumentują umieszczone pod fotografią autografy.
 / 6 - otwarta (4630, 0.93)
Kielce / Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
wystawa stała - biograficzna, wnętrza dworskie, malarstwo
Wyposażenie palarni nie zachowało się do naszych czasów. Umeblowano ją zatem zgodnie z panującą za życia pisarza modą a wyglądem zbliżono do sal poprzednich. Użyto w tym celu kompletu mebli biedermeierowskich. Na wprost rozsuwanych drzwi wisi tkanina buczacka, przetykana złotą nitką, pochodząca z manufaktury Potockich. Nad nią ostatni malowany przez Pochwalskiego portret Sienkiewicza. Artysta rozpoczął pracę nad nim w 1915 roku w Wiedniu, ale ukończył swe dzieło dopiero po śmierci pisarza.
 / 11 - otwarta (4771, 0.96)
Kielce / Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
wystawa stała - biograficzna, wnętrza dworskie, malarstwo
Część mebli zgromadzonych w jadalni to posag Marii z Szetkiewiczów. Pochodziły one z majątku jej rodziców, z Hanuszyszek w Trockiem. Są to: orzechowy bufecik oraz stół z krzesłami. Szafa biblioteczna, na której stoi zegar w stylu zakopiańskim, według rysunku syna pisarza - Henryka Józefa. Zegar to dar od zegarmistrza warszawskiego Ferdynanda Woronieckiego. Na jego tarczy znajdują się sceny z dzieł Sienkiewicza, a także inicjał imienia oraz nazwisko pisarza zamiast cyfr oznaczających godziny.
 / 7 - otwarta (5097, 1.02)
Kielce / Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
wystawa stała - biograficzna, wnętrza dworskie, malarstwo
Znajdują się tutaj trzy obrazy namalowane przez przyjaciela Sienkiewicza Kazimierza Pochwalskiego. Pierwszy z nich to najbardziej znany portret pisarza, wykonany kiedy Sienkiewicz miał 44 lata. Po drugiej stronie drzwi wisi portret jego pierwszej żony - Marii z Szetkiewiczów, malowany już po jej śmierci, z fotografii. Kolejny obraz przedstawia Pochwalskiego z Sienkiewiczem podczas podróży do Turcji w 1886 r na statku Oleg. Pod nim Poczet królów polskich, 24 monety wykonane ze srebra i złota.
 / 10 - otwarta (6803, 1.36)
Kielce / Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
wystawa stała - biograficzna, wnętrza dworskie
Wyposażenie gabinetu: meble, obrazy, książki oraz dary jubileuszowe Sienkiewicz przywiózł do Oblęgorka w 1902 r. z warszawskiego mieszkania. Stojące na pierwszym planie solidne dębowe biurko pisarz zakupił specjalnie do tego pomieszczenia i przy nim tworzył m. in. fragmenty W pustyni i w puszczy. Natomiast mahoniowe biureczko należało do pierwszej żony Sienkiewicza - Marii z Szetkiewiczów. Na tym biurku w owalnej, czarnej ramce stoi jej zdjęcie. Była to ukochana żona Sienkiewicza.
 / 0 - otwarta (2349, 0.47)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa stała - sztuka, malarstwo współczesne
Kolekcja obejmuje prace artystów w przeważającej większości polskich (ponad 230 nazwisk, malarstwo, rzeźba, tech. miesz.), tworzących w XX i XXI wieku. Prezentowana jest w sali Art Deco - poświęcona głównie międzynarodowemu stylowi w sztukach wyższych i designie (nazwa od wystawy paryskiej w 1925 Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes) skierowanemu ku klasycznej tradycji w figuracji, sali formistów i niezależnych oraz w sali kolorystów & awangardy.

««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż