Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 13.04.2024. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 9 z 9
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 1 - zakończona (2381, 0.57)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa czasowa -
Człowiek zmaga się od wieków z odpowiedzią na pytanie, czym jest czas. Równolegle z tym, z pewną nadzieją, że to przybliży go do rozwiązania owej kwestii, próbuje rozwiązać problem jak go mierzyć. Obserwuje zjawiska zachodzące w otaczającym świecie, zagląda w niebo, bada cykliczność zmian. Jednak to wszystko tylko w pewnym stopniu zbliża nas do tajemnicy czasu. Może więc pomocne przy tych rozważaniach będą prezentowane, cenne i interesujące, urządzenia astronomiczne, zegary kalendarze, alegorie.
 / 1 - zakończona (3211, 0.75)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa czasowa - malarstwo, grafika
Muzeum przygotowało na kwiecień 2012r. kolejny pokaz prac Wojciecha Siudmaka (po pierwszej edycji w 2004), Nieskończone wszechświaty & Światowy Projekt Pokoju & Podróże po Diunie, tym razem jednocześnie w pałacu, salach przy Orlej i Oddziale-Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego. Na obecnej wystawie, której motywem przewodnim jest tematyka SF i fantastyka, w większym stopniu zostanie zaprezentowana różnorodność poczynań artystycznych artysty w szerokim kulturowym kontekście.
 / 1 - zakończona (3816, 0.81)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa czasowa - sztuka, malarstwo
Po trwającym ponad rok gruntownym remoncie sal wystawowych dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, Muzeum Narodowe w Kielcach znów otwiera swe podwoje dla zwiedzających. Pierwszą ekspozycją jest wystawa malarstwa z kolekcji rodziny Mroczkowskich. Ekspozycja niezwykła nie tylko ze względu na prezentowane dzieła, ale także z uwagi na wyjątkową aranżację. Na całość prezentacji składa się blisko dwieście sześćdziesiąt obrazów ponad dwustu malarzy.
 / 0 - otwarta (2297, 0.47)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa stała - sztuka, malarstwo współczesne
Kolekcja obejmuje prace artystów w przeważającej większości polskich (ponad 230 nazwisk, malarstwo, rzeźba, tech. miesz.), tworzących w XX i XXI wieku. Prezentowana jest w sali Art Deco - poświęcona głównie międzynarodowemu stylowi w sztukach wyższych i designie (nazwa od wystawy paryskiej w 1925 Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes) skierowanemu ku klasycznej tradycji w figuracji, sali formistów i niezależnych oraz w sali kolorystów & awangardy.
 / 4 - otwarta (4051, 0.83)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa stała - sztuka, malarstwo
Galeria zawiera ok. 250 obrazów 125 artystów. Na parterze Galerii, w salach I-IX znajduje się kilkadziesiąt portretów staropolskich z XVII-XVIII w. oraz liczne przykłady rodzimego malarstwa portretowego, pejzaży i scen rodzajowych z XIX w. Na szczególną uwagę zasługują portrety wykupione od Rodziny Wielopolskich z Chrobrza (XVII-XIX w.), a także figuratywne dzieła autorstwa Rafała Hadziewicza oraz grupy dzieł pejzażowo-rodzajowych Józefa Szermentowskiego i Władysława Maleckiego.
 / 4 - otwarta (2978, 0.61)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa stała - przyrodnicza
Kwatery od strony pałacu są trawnikowe i mają geometryczny rysunek wycięty w darni. Wypełniono je białym i czerwonym żwirem z peoniami w narożach. Kolejne 2 kwatery tworzą nasadzenia formowanego bukszpanu z kwiatami sezonowymi: wiosną kwitnie tulipan pospolity czerwony i narcyz trąbkowy żółty, latem bratek wielokwiatowy czerowno-purpurowy i niebieskofioletowy, a jesienią grzebiotka bordowa i aksamitna karłowata żółta. Ozdobny ogród otoczono sadem jabłoniowym ujętym w 4 kwatery.
 / 4 - otwarta (3706, 0.76)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa stała - historyczna, biograficzna
"Sanktuarium" zajmuje trzy pomieszczenia w południowo-zachodnim narożniku parteru pałacu biskupów krakowskich w Kielcach: Sanktuarium, Sala Sztandarowa, Baszta (dawny Sklep Skarbowy Pierwszy, Sklep Skarbowy Drugi i Sklepik Pod Wieżą). Uroczyście otwarte 2 października 1938 r., (w okresie II wojny światowej i tuż po wojnie zdewastowane, odtworzone w 1990 r.), utworzone z inicjatywy wojewody kieleckiego dr Władysława Dziadosza (legionista 5 pułku piechoty legionów).
 / 1 - otwarta (4775, 0.98)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa stała - militaria, broń biała
Kolekcja militariów na stałej ekspozycji w kieleckim pałacu obejmuje kilkadziesiąt obiektów uzbrojenia ochronnego i zaczepnego, broni europejskiej i wschodniej o dużej wartości historycznej i artystycznej. Można powiedzieć, że kielecki zbiór jest typowym przykładem "małej kolekcji", a wśród muzealiów można wyróżnić kilka grup stanowiących charakterystyczne przykłady militariów używanych na ziemiach polskich, jak też tutaj wytwarzanych.
 / 2 - otwarta (3685, 0.76)
Kielce / Muzeum Narodowe w Kielcach
wystawa stała - rzemiosło artysztyczne, malarstwo, wnętrza
Ekspozycja zorganizowana w 13 salach reprezentacyjnego piętra - piano nobile - w korpusie głównym XVII-wiecznego pałacu biskupów krakowskich w Kielcach, ufundowanego przez biskupa Jakuba Zadzika. We wnętrzach pałacowych wyeksponowane są najcenniejsze wyroby rzemiosła artystycznego z XVII-XVIII w. różnej proweniencji (europejskiej i wschodniej) oraz wyjątkowy w skali kraju zestaw polskiego portretu reprezentacyjnego.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż