Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie wystawa stała - sztuka, malarstwo Wystawa prezentuje malarstwo i rzeźbę artystów związanych z Krosnem i jego okolicami. Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia zabytki sztuki z przełomu XIX i XX w. Są to w większości dzieła największych miejscowych malarzy: Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada i Franciszka Daniszewskiego. Osobliwym eksponatem na wystawie jest fortepian paryskiej firmy "Pleyel & ie", ulubionej marki Fryderyka Chopina.
|
Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie wystawa stała - sztuka, szkło Wystawa ta prezentuje wyroby kilkunastu podkarpackich hut szkła, w tym największych w Europie Krośnieńskich Hut Szkła. Na ekspozycji obejrzeć można wzornictwo m.in. nawiązujące do Art Deco i secesji, a także najnowsze trendy zdobnicze. Wyroby tu zgromadzone są przykładem różnorodnych technik produkcji szkła i jego zdobnictwa: są to przedmioty ze szkła bezbarwnego, mąconego, marmurkowego, a także płaskiego produkowanego ręcznie w hutach szkła w Jaśle.
|
Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie wystawa stała - historyczna, archeologiczna Wystawa prezentuje w szerokim zakresie tematykę regionalną i składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia dzieje miasta Krosna, jego początki oraz prężny rozwój w wiekach średnich i w czasach renesansu, kiedy nazywane było parva Cracovia (mały Kraków). Zgromadzono na niej ponad 350 eksponatów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych na terenie miasta, a głównie na krośnieńskim Rynku. Jest wśród nich wiele bezcennych, często unikatowych zabytków, wytworów lokalnego rzemiosła.
|
Krosno / Muzeum Podkarpackie w Krośnie wystawa stała - rzemiosło artystyczne, lampy naftowe W Muzeum znajduje się jedna z najliczniejszych i najefektowniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie. Dotychczas zgromadzono około 900 eksponatów z zakresu oświetlenia naftowego, z czego większość stanowią kompletne lampy i latarnie naftowe (625 szt.). W zbiorach najpopularniejsze są lampy zwane stołowymi lub przenośnymi (425 szt.). Zabytki te tworzą bogactwo form artystycznych, odzwierciedlających style panujące w sztuce w okresie ich największej popularności, 1860-1920.
|