Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 31 - 40 z 41
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 4 - otwarta (2594, 0.52)
Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
wystawa stała - archeologiczna, Egipt
Wystawa ze zbiorów Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie oraz Państwowego Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium. Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury. W 2000 r. wystawa została uzupełniona o dwie głowy królewskich posągów z Monachium, zaś w 2002 r. w muzeum pojawił się berliński obelisk z Athribis, ustawiony na dziedzińcu Pałacu Górków.
 / 2 - otwarta (2327, 0.47)
Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
wystawa stała - archeologiczna, historyczna
Archeologiczna podróż do średniowiecza, na spotkanie z ludźmi i wydarzeniami tamtych czasów. Przewodnikami tej niecodziennej wycieczki będą naoczni świadkowie - dawni kronikarze i podróżnicy, których relacje ilustrują przedstawianą problematykę na planszach umieszczonych bezpośrednio na ścianach ekspozycji. Rozbudowane informacje, znajdują się na wysuwanych tablicach. W skrzyneczkach umieszczonych przy gablotach znajdują się informacje dodatkowe oraz zbiory tekstów źródłowych.
 / 2 - otwarta (2808, 0.56)
Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
wystawa stała - archeologiczna, wielkopolska
Wystawa jest kolejną stałą ekspozycją, ukazującą pradzieje Wielkopolski od początków osadnictwa ludzkiego aż po kres starożytności. Wiemy dzisiaj, że archeologia, badając pradzieje ludzkości, opiera się głównie na pozostałościach kultury materialnej i nie jest w stanie w pełni zrekonstruować życia dawnych społeczeństw we wszystkich jego przejawach. Tym niemniej, szczególne bogactwo zabytków archeologicznych w Wielkopolsce pozwala na stosunkowo dobre poznanie najdawniejszej przeszłości regionu.
 / 2 - otwarta (3419, 0.69)
Poznań / Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa stała - numizmatyka
Zbiory Gabinetu liczą obecnie ponad 140 000 obiektów, w tym ok. 95 000 monet, ok. 10 000 medali, medalików, orderów, odznak, ponad 1700 plakiet i medalionów, blisko 20 000 papierowych znaków pieniężnych ( banknotów, bonów, akcji, cegiełek), ok. 3 500 zabytków sfragistycznych ( tłoków pieczętnych, pieczęci, odbitek) oraz odlewy gipsowe monet i medali i inne. Zbiory Gabinetu Numizmatycznego MNP posiadają podstawowe znaczenie dla numizmatyki polskiej. Gromadzenie go sięga roku 1857.
 / 3 - otwarta (4247, 0.85)
Poznań / Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa stała - plakat, wzornictwo przemysłowe
Zbiory plakatu, drugie tego typu w Polsce, zawierają obecnie 37.000 tytułów, w tym 15.800 plakatów polskich i 21.200 zagranicznych. Najstarszy plakat pochodzi z 1883 r., a wśród autorów zgromadzonych prac są nazwiska: T.T. Heinego, L. Hohlweina, J. Klingera, J.M. Olbricha i A.M. Cassandre'a. Od 1968 r. dbano o systematyczny dopływ najbardziej wartościowych pozycji spośród aktualnie wydawanych plakatów polskich, a w zakresie plakatu obcego podjęto starania o pozyskiwanie nowych obiektów.
 / 1 - otwarta (3733, 0.75)
Poznań / Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa stała - grafika, ryciny
Gabinecie Rycin znajduje się blisko 50.000 obiektów od XV w. do współczesności. Obok rysunków i prac graficznych są to albumy, książki z rycinami, faksymilia, ekslibrisy i płyty graficzne. Na tę całość składa się pięć kolekcji: tzw. kolekcja muzealna, kolekcja Towarzystwa Przyjaciół Nauk, kolekcja Fundacji Raczyńskich, tzw. kolekcja gołuchowska - Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej oraz kolekcja portretów pochodząca z Czerniejewa. W zbiorze grafik liczy ponad 40.000 prac.
 / 5 - otwarta (5144, 1.03)
Poznań / Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa stała - malarstwo obce, europejskie
Kolekcja Atanazego hrabiego Raczyńskiego (1788-1874), stanowiąca własność Fundacji im. Raczyńskich, znajduje się w muzeum poznańskim od momentu jego otwarcia w 1904 roku. O jej randze świadczy głównie znakomity zbiór dzieł mistrzów włoskiego renesansu i hiszpańskiego baroku, ale także malarzy niemieckiego romantyzmu. Po wojnie w ekspozycji znalazły się także w części obrazy ze zbiorów Czartoryskich w Gołuchowie, jak również obiekty z zabezpieczonych kolekcji poziemiańskich z terenu Wielkopolski.
 / 1 - otwarta (4286, 0.86)
Poznań / Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa stała - sztuka, malarstwo współczesne
w kolekcji znajdują się prace najważniejszych artystów polskich reprezentujących różne kierunki i tendencje artystyczne drugiej połowy XX w. Wśród nich znalazły się ciekawe zespoły dzieł Henryka Stażewskiego i przedstawicieli młodszego pokolenia abstrakcjonistów geometrycznych: Ryszarda Winiarskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Jerzego Kałuckiego, malarzy zaliczanych do kręgu figuracji lat 60. - m.in. Teresy Pągowskiej, członków Grupy "Wprost", artystów poznańskich (Jerzy Piotrowicz)
 / 0 - otwarta (3165, 0.63)
Poznań / Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa stała - sztuka polska, malarstwo
Galeria posiada dzieła wielu wybitnych europejskich twórców takich jak Marcello Bacciarelli, Bernardo Bellotto zw. Canalettem, Józef Grassi i Jan Piotr Norblin, zbiór ten pokazuje zarazem początki polskiego malarstwa - klasycyzującego środowiska Wilna i Warszawy początku XIX wieku - a także, poprzez dzieła, takie jak F.Smuglewicza "Przysięga Tadeusza Kościuszki", B. Plerscha, "Śmierć Tadeusza Kościuszki" czy K. Wojniakowskiego "Nadzieja", mówi o zaangażowaniu artystów w dylematy historii.
 / 2 - otwarta (4864, 0.98)
Poznań / Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa stała - portrety trumienne, zabytki sztuki sakralnej
Kolekcja Galerii liczy blisko 700 zabytków malarstwa i rzeźby. Na ekspozycji można zobaczyć jej najbardziej reprezentatywną część, obrazującą problematykę sztuki nowożytnej. Galerię współtworzą dzieła pochodzące ze zbiorów Historische Gesellschaft, Provinzial Museum, Kaiser Friedrich Museum, Muzeum Wielkopolskiego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz eksponaty należące do Fundacji Raczyńskich, dary, elementy mienia podworskiego, zakupy muzealne i wypożyczenia.

««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż