Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu wystawa stała - archeologiczna, Sudan Pierwsze zabytki archeologiczne z Sudanu pojawiły się w Muzeum w latach 70-tych XX wieku. Były one owocem polskich badań archeologicznych w Starej Dongoli i Kadero. Prace - zapoczątkowane przez prof. Lecha Krzyżaniaka przyczyniły się do powstania w Poznaniu jednej z największych kolekcji zabytków sudańskich poza Sudanem. Kolejno zbiory wzbogacały się dzięki udziałowi poznańskich archeologów w badaniach Royal Ontario Museum w Toronto oraz Polskiej Połączonej Ekspedycji do Doliny Nilu Środkowego
|
Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu wystawa stała - archeologiczna, Egipt Obelisk znalazł się w Muzeum jako wieloletni depozyt dzięki osobistej inicjatywie profesora Dietricha Wildunga, dyrektora berlińskiego Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów. Trzymetrowej wysokości granitowy monolit, noszący inskrypcje trzech władców XIX dynastii, jest obiektem wyjątkowym. Jest to jedyny faraoński obelisk w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Poznań dołączył w ten sposób do Londynu, Paryża, Rzymu, Florencji, Istambułu i Monachium, miast posiadających egipskie obeliski.
|
Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu wystawa stała - archeologiczna, Egipt Wystawa ze zbiorów Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie
oraz Państwowego Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium. Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury. W 2000 r. wystawa została uzupełniona o dwie głowy królewskich posągów z Monachium, zaś w 2002 r. w muzeum pojawił się berliński obelisk z Athribis, ustawiony na dziedzińcu Pałacu Górków.
|
Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu wystawa stała - archeologiczna, historyczna Archeologiczna podróż do średniowiecza, na spotkanie z ludźmi i wydarzeniami tamtych czasów. Przewodnikami tej niecodziennej wycieczki będą naoczni świadkowie - dawni kronikarze i podróżnicy, których relacje ilustrują przedstawianą problematykę na planszach umieszczonych bezpośrednio na ścianach ekspozycji. Rozbudowane informacje, znajdują się na wysuwanych tablicach. W skrzyneczkach umieszczonych przy gablotach znajdują się informacje dodatkowe oraz zbiory tekstów źródłowych.
|
Poznań / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu wystawa stała - archeologiczna, wielkopolska Wystawa jest kolejną stałą ekspozycją, ukazującą pradzieje Wielkopolski od początków osadnictwa ludzkiego aż po kres starożytności. Wiemy dzisiaj, że archeologia, badając pradzieje ludzkości, opiera się głównie na pozostałościach kultury materialnej i nie jest w stanie w pełni zrekonstruować życia dawnych społeczeństw we wszystkich jego przejawach. Tym niemniej, szczególne bogactwo zabytków archeologicznych w Wielkopolsce pozwala na stosunkowo dobre poznanie najdawniejszej przeszłości regionu.
|