Poznań / Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera wystawa stała - morskie, technika, rzmiosło Po czterech latach budowy repliki legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba w skali 1:1, nadeszła jakże ważna dla nas chwila: 12 maja 2008 roku Santa Maria została "zwodowana" w naszym Ogrodzie Kultur i Tolerancji. Uroczystego aktu przecięcia wstęgi dokonał Krzysztof Kolumb, książę de Veragua, potomek w linii prostej słynnego odkrywcy. -To moja pierwsza wizyta w Polsce - powiedział. Nigdy nie przepuszczałem, że to właśnie w Polsce będzie tak duże zainteresowanie budową Santa Marii.
|
Poznań / Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera wystawa stała - etnograficzna Do wnętrza sal drogę wskazuje zapraszającym gestem sam Montezuma, nieszczęsny władca Azteków. W głównym pomieszczeniu "zderzenia dwóch kultur" można spotkać Krzysztofa Kolumba, w chwili gdy ten, po wylądowaniu na pierwszej napotkanej wyspie, zwanej przez Indian Guanahani, rozmyśla nad dalszymi krokami. Tutaj też można stanąć oko w oko z Fernando Kortezem, bezwzględnym konkwistadorem, który zniszczył państwo Azteków. Sparaliżowany Montezuma nie potrafił mu się oprzeć.
|
Poznań / Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera wystawa stała - technika Piramida jest efektem podróży Fiedlerów w głąb czasu, do starożytnego Egiptu i jego piramid. Najsłynniejsza z nich, piramida Cheopsa, zwana też Wielką Piramidą, jedyny z siedmiu cudów świata antycznego zachowany do dziś, posłużyła za wzór do budowy Piramidy, która od piramidy Cheopsa jest dokładnie 23 razy mniejsza. Z Cheopsa zaczerpnięte zostały złote proporcje, te same kąty nachylenia ścian, ten sam wymóg ustawienia ich zgodnie z kierunkami świata.
|
Poznań / Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera wystawa stała - sztuka ludowa, rzemiosło, rzeźba W parku muzealnym znajdują się wierne kopie w skali 1:1 pomników dawnych kultur: 6,5-metrowej wysokości posąg z Wyspy Wielkanocnej; legendarna Brama Słońca z okolic Jeziora Titicaca w Boliwii, reprezentująca prastarą, indiańsko-andyjską kulturę Tiahuanaco; Kalendarz Azteków w kształcie wielkiego dysku;
"ogromna głowa olmecka z Meksyku; indiański słup totemiczny z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie; gigantyczny posąg wojownika tolteckiego;
|
Poznań / Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera wystawa stała - etnograficzna Ekspozycja wewnętrzna znajduje się w starym domu rodzinnym Fiedlerów. Są tu oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji - przywiezione z licznych podróży przez Arkadego Fiedlera oraz jego synów Marka i Arkadego Radosława. Uwagę przyciągają cuda rękodzieła różnych ludów: rzeźby i maski obrzędowe; tam-tamy i inne instrumenty muzyczne; arsenał łuków, włóczni i myśliwskich dmuchawek; "trofea ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów oraz mnóstwo innych osobliwości.
|