 Poznań / Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu wystawa stała - malarstwo Galeria portretów została podzielona na portret trumienny oraz Portret reprezentacyjny i prywatny. Portret trumienny - specyficzny, nigdzie poza kulturą polską nie występujący typ portretu, związany był z sarmackim obyczajem pogrzebowym od końca XVI do końca XVIII wieku. Malowany z reguły olejem na blasze, miał kształt sześcio- lub ośmioboku, co odpowiadało przekrojowi trumny.
|
 Poznań / Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu wystawa stała - sztuka użytkowa, malarstwo Wszystkie zgromadzone obiekty są darami bądź depozytami. Dlatego szczególnie wdzięczne jest wszystkim ofiarodawcom, którzy zechcieli przekazać całe swoje kolekcje , bądź cenne drobiazgi, takie jak meble, portrety, obrazy Leona Wyczółkowskiego, naczynia ozdobne, porcelanowe lub srebrne zastawy stołowe, sztućce, szkło użytkowe i dekoracyjne, stroje, biżuterię, pamiątki rodzinne.
|
 Poznań / Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu wystawa stała - sztuka, złotnictwo Skarbiec to zawsze piękne i tajemnicze miejsce. Są tu monstrancje, kielichy, cyboria i pacyfikały; relikwiarze, ampułki i kadzielnice; pastorały, pierścienie i pektorały biskupie. Kolekcja ta to dzieła dawnych złotników (głównie wielkopolskich), przedmioty robione z sercem, na indywidualne zamówienie, a nie na handel. Można je oglądać z bardzo bliska czyli tak, jak nigdy nie ogląda się ich w kościele.
|
 Poznań / Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu wystawa stała - sztuka sakralna W galerii sztuki nowożytnej tego Muzeum znaleźć można przykłady wszystkich tych stylów , reprezentowane przez obiekty pochodzące z wielu krajów Europy i wychodzące spod pędzli znakomitych mistrzów (Antoni van Dyck, Federico Barocci, Giulio Romano, Jacoppo Ligozzi, Francisco Ribalta. Gianantonio Guardi, Orazio Borgianni, Carlo Sellitto, Michael Lenz, Bartłomiej Strobel, Krzysztof Boguszewski) oraz lepszych i gorszych warsztatów malarskich.
|
 Poznań / Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu wystawa stała - sztuka sakralna Ekspozycja sztuki średniowiecznej prezentuje dzieła, które powstały w warsztatach polskich dla wielkopolskich kościołów, dzieła przywiezione bądź sprowadzone z Europy Zachodniej, kolekcję kanonika Münzenbergera, (XIX- wiecznego kolekcjonera dzieł sztuki) zakupioną przez Arcybiskupa Stablewskiego w 1890 r. na aukcji we Frankfurcie nad Menem. Eksponowane obiekty z XIV, XV i z początku XVI wieku to dzieła rzeźbiarskie, malarstwo tablicowe, naczynia.
|