Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 6 z 6
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 2 - otwarta (3455, 0.65)
Wrocław / Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
wystawa stała - technika
Wystawa stanowi przegląd zgromadzonych w Muzeum aparatów radiowych i telewizyjnych używanych w Polsce od 1929 r. Wśród nich wyróżnia się prototyp telewizora z 1947 r. oraz polskie radioodbiorniki detektorowe, tzw. detefony produkowane w latach 1930 - 1931, a także pierwsze po wojnie radia polskiej konstrukcji typu Pionier z 1948 r.
 / 0 - otwarta (3311, 0.63)
Wrocław / Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
wystawa stała - technika
Wystawę otwiera model telegrafu optycznego zainstalowanego w 1830 r. na linii Warszawa - Modlin. Rozwinięciem ekspozycji jest zbiór urządzeń teletechnicznych, głównie aparatów telegraficznych i telefonicznych. Obok telegrafów Morseąa, Hughesa, Baudota i Wheatstona, wynalezionych w XIX w., są także dalekopisy wprowadzone do użytku w koncu XX w. W kolekcji telefonów zwracają uwagę ścienne i biurkowe telefony z rozdzielonym mikrofonem i słuchawką produkcji szwedzkiej i amerykańskiej.
 / 2 - otwarta (2885, 0.55)
Wrocław / Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
wystawa stała - technika, pojazdy
W ekspozycji, obok akcesoriów związanych z dawnymi środkami transportu pocztowego, można zobaczyć dwa konne pojazdy pocztowe: dwukabinowy dyliżans z XIX w., mieszczący 23 pasażerów i dwie osoby obsługi oraz furgon do przewożenia listów i paczek z 1925 r. Wystawę wzbogaca angielska litografia przedstawiająca scenę związaną z podróżowaniem dyliżansem i pocztową mapę komunikacyjną Europy z 1856 r.
 / 0 - otwarta (3163, 0.6)
Wrocław / Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
wystawa stała - filatelistyka
Ekspozycja stanowi przegląd polskich znaczków pocztowych. Zbudowana w układzie chronologicznym jest systematycznie powiększana o aktualne emisje Poczty Polskiej. Otwiera ją pierwszy polski znaczek pocztowy, tzw. "Polska 1", wydany w 1860 r. przez autonomiczne władze Królestwa Polskiego. Następne emisje to polskie znaczki pocztowe, które weszły do użytku w niepodległej Polsce 27 stycznia 1919 r. i za wyjątkiem okresu II wojny światowej są wydawane do dzisiaj.
 / 0 - otwarta (1909, 0.36)
Wrocław / Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
wystawa stała - historyczna, technika
Na wystawie są prezentowane polskie i zagraniczne szyldy i skrzynki pocztowe od 2. pol. XVIII w. do końca XX w. Wśród nich jest najstarszy zachowany polski szyld pocztowy pochodzący ze stacji zaprzęgowej w Słonimiu z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ekspozycji znajdują się również szyldy i skrzynki z zaboru rosyjskiego, pruskiego i austriackiego oraz z międzywojnia, w tym rosyjska skrzynka przemalowana na polską w 1918 r.
 / 0 - otwarta (3222, 0.61)
Wrocław / Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
wystawa stała - historyczna
Wystawa ukazuje rozwój urządzeń pocztowych na ziemiach polskich od utworzenia w 1558 r. Poczty Polskiej do reaktywowania państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" po II wojnie światowej. Szczególnie bogato została udokumentowana poczta XIX wieku. Na wystawie można zobaczyć mundury pocztowe od XVI do XX w., trąbki i zegarki pocztyliońskie, zegar dyliżansowy, listy i wagi listowe, piórniki i kałamarze podróżne, a ponadto inne liczne eksponaty oraz archiwalia.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż