Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 11 - 20 z 61
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 5 - otwarta (4271, 0.88)
Kraków / Katedra Wawelska
wystawa stała - rzemiosło, ludwisarstwo
Katedra na Wawelu od czasu swego powstania rozbrzmiewa dźwiękiem dzwonów. Na dwóch wieżach - dzwonnicach jest ich obecnie osiem. Pięć większych dzwonów z najsłynniejszym Zygmuntem umieszczono na wieży Zygmuntowskiej. Trzy mniejsze są zawieszone na wieży Srebrnych Dzwonów. Trzecia wieża zwana Zegarową mieści mechanizm zegara i dwa gongi wybijające godziny i kwadranse. Jest zatem w Katedrze dziesięć wspaniałych dzieł sztuki ludwisarskiej, które powstawały stopniowo od XII do XVII wieku.
 / 1 - otwarta (2219, 0.46)
Kraków / Katedra Wawelska
wystawa stała - historyczna, sakralna, miejsce pamięci
Wyjątkowe znaczenie miało pochowanie w podziemiach katedralnych bohaterów narodowych walczących mężnie o wolność Ojczyzny: Tadeusza Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego, a także duchowego przywódcy Narodu - Adama Mickiewicza. Pochówki te uczyniły Katedrę polskim Panteonem.Tradycja ta znalazła kontynuację w XX wieku, kiedy w podziemiach Katedry złożono szczątki Juliusza Słowackiego, Józefa Piłsudskiego i Władysława Sikorskiego.
 / 3 - otwarta (3899, 0.8)
Kraków / Muzeum na Zamku w Pieskowej Skale
wystawa stała - sztuka, malarstwo
Galeria została utworzona z 30 obrazów z kolekcji Pinińskiego. Uzupełnia ją Portret dwóch mężczyzn, namalowany według obrazu pędzla Williama Dobsona, pochodzący z galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich we Lwowie. Większość dzieł nie jest sygnowana. Jedynie dwa pejzaże George'a Morlanda opatrzone zostały wiarygodną sygnaturą malarza. Inne atrybucje są hipotetyczne, jakkolwiek Portret mężczyzny wydaje się - mimo braku sygnatury - niekwestionowanym dziełem Philipa Merciera.
 / 2 - otwarta (1917, 0.39)
Kraków / Muzeum na Zamku w Pieskowej Skale
wystawa stała - historyczna
Dzieje pieskoskalskiej rezydencji i jej właścicieli zostały zaprezentowane wielowątkowo. Podstawowe fakty historyczne, genealogię właścicieli i plany zamku, odpowiadające poszczególnym fazom jego budowy, znaleźć można na tablicach informacyjnych. Najnowsze dzieje zamku opowiadane są za pomocą fotografii i dokumentów z czasów, gdy w Pieskowej Skale działał modny pensjonat i gdy znalazły tu schronienie ewakuowane z Wołynia wojenne sieroty. Ekspozycja przybliża dzieje zamku i jego właścicieli.
 / 3 - otwarta (4287, 0.87)
Kraków / Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II
wystawa stała - Sztuka sakralna, szaty liturgiczne
Ta część ekspozycji obejmuje pamiątki związane z Papieżem Janem Pawłem II, który jeszcze jako Kardynał Metropolita Krakowski przekształcił Muzeum Diecezjalne na Wawelu w Muzeum Katedralne i nadał mu szczególną rangę. Są tu Jego szaty, które nosił jako Kardynał (sutanna, biret, piuska i pas) oraz jako papież Jan Paweł II. Można zobaczyć również dar włoskich złotników: papieską infułę dekorowaną złotymi blaszkami z wizerunkami m. in. Matki Bożej Częstochowskiej, symbolami Ewangelistów.
 / 1 - otwarta (2903, 0.59)
Kraków / Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II
wystawa stała - sztuka sakralna
Na wystawie prezentowane są dary przekazane dla Katedry Wawelskiej przez duchowieństwo i możnowładców między XVII a XX w. Znajdują się tu paramenty liturgiczne (kielichy, monstrancje) używane podczas szczególnych uroczystości w Katedrze na Wawelu. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną siedemnastowieczną monstrancję fundacji biskupa Stanisława Dąmbskiego, używaną wyłącznie do wystawiania Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek oraz w czasie uroczystej procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę.
 / 0 - otwarta (3250, 0.66)
Kraków / Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II
wystawa stała -
Unikalna w skali Polski kolekcja dzieł sztuki będących przedmiotami kultu religijnego, które były darami biskupów, królów i magnatów polskich oraz eksponaty związane z historią Katedry Wawelskiej od jej początków do XVI wieku. Można tu obejrzeć arcydzieła rzemiosła artystycznego, tkactwa oraz hafciarstwa a także piętnasto- i szesnastowieczne malarstwo. Jest tu wspaniała srebrna skrzyneczka udekorowana scenami walk rycerskich - zwana saraceńsko-sycylijską.
 / 3 - otwarta (3251, 0.66)
Kraków / Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II
wystawa stała - sztuka sakralna, militaria
W sali prezentowane są regalia - przedmioty związane z koronacją królów polskich, ich pochówkami oraz fundacjami dla Katedry Wawelskiej, które były przechowywane od XI stulecia w Skarbcu Katedralnym. Jednym z najważniejszych eksponatów jest włócznia św. Maurycego, ofiarowana w 1000 roku podczas zjazdu w Gnieźnie Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III. Ta średniowieczna broń ceremonialna uważana jest za pierwsze historyczne insygnium władzy używane przez władców Polski z dynastii Piastów.
 / 1 - otwarta (4142, 0.84)
Kraków / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich
wystawa stała - sztuka, malarstwo
Ekspozycja poświęcona jest wielkiemu donatorowi Muzeum Narodowego w Krakowie - Feliksowi Jasieńskiemu zwanemu Manggha (1861-1929). Ten wybitny kolekcjoner dzieł sztuki, opiekun i przyjaciel artystów oraz muzyk zapisał swoje ogromne zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie. Najbardziej znaną część stanowią zabytki sztuki japońskiej prezentowane i przechowywane w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
 / 1 - otwarta (4676, 0.95)
Kraków / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzemiosło artystyczne
Ekspozycja prezentuje w ujęciu chronologicznym najważniejsze tematy w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. W ośmiu salach I piętra pomieszczono eksponaty związane z edukacją artysty, jego podróżami artystycznymi oraz współpracą z Janem Matejką i Józefem Mehofferem, a także oryginalne projekty wnętrz oraz sztukę użytkową powstałą na zamówienie Zofii i Tadeusza Żeleńskich oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego, którego najpiękniejszą ozdobą i najcenniejszym dziełem był witraż Apollo.

««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż