Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 21 - 30 z 61
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 2 - otwarta (2045, 0.42)
Kraków / Pałac Biskupa Erazma Ciołka
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzeźba sakralna
Wystawa prezentuje nieznaną dotąd szerzej kolekcję ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej. Znajdują się tu przede wszystkim dzieła pochodzące z południowo-wschodnich rubieży dawnej Rzeczypospolitej. Najważniejszą część zbioru stanowią bezcenne ikony piętnasto- i szesnastowieczne z rejonu Karpat, określane także jako zachodnioruskie.
 / 3 - otwarta (2800, 0.57)
Kraków / Pałac Biskupa Erazma Ciołka
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzeźba gotycka, sakralna
Wystawa przedstawia dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, pochodzące ze zbioru gromadzonego od XIX wieku, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Najważniejszą częścią wystawy są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410), jak również najstarsze polskie epitafium obrazowe upamiętniające rycerza Wierzbiętę z Branic.
 / 3 - otwarta (3518, 0.72)
Kraków / Muzeum Narodowe w Krakowie
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzeźba
Galeria ta jest najobszerniejszą tego typu prezentacją muzealną w Polsce. Na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych można zapoznać się z wybranymi zjawiskami sztuki polskiej minionego i obecnego stulecia. Ekspozycję otwierają najwybitniejsze przykłady sztuki polskiej około roku 1900. Znaleźć tu można młodopolskie obrazy takich osobistości malarstwa polskiego, jak: Witold Wojtkiewicz, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Józef Pankiewicz, Ferdynand Ruszczyc czy Jacek Malczewski.
 / 1 - otwarta (4764, 0.97)
Kraków / Muzeum Narodowe w Krakowie
wystawa stała - rzemiosło artysztyczne, szkło, stroje, judaika, instrumenty muzyczne, ...
Galeria jest największą tego typu stałą ekspozycją muzealną w Polsce. Zaznajamia zwiedzających z bogactwem polskiego i zachodnioeuropejskiego rzemiosła artystycznego w układzie chronologicznym, od czasów wczesnego średniowiecza po secesję. Prezentowana ekspozycja wraz ze stylowo zaaranżowanymi wnętrzami, kolekcją złotnictwa, tkanin, ubiorów, mebli, ceramiki i szkła, uzupełniona została unikatowym zbiorem instrumentów muzycznych, judaików i masoników.
 / 3 - otwarta (3274, 0.67)
Kraków / Muzeum Narodowe w Krakowie
wystawa stała - broń, uzbrojenie, historyczna
Galeria jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galerią militariów. Powstała w 1991 roku. Każda z sal jest w innych, żywych kolorach, dostosowanych do charakteru pokazywanych w nich 1600 eksponatów. Opowiadają one 1000-letnią historię polskiej wojskowości - od wieku X po czasy II wojny światowej. To jeden z największych i najlepszych zbiorów dawnych militariów, jakie znajdują się w polskich muzeach.
 / 0 - zamknięta (1205, 0.25)
Kraków / Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
wystawa stała -
Prezentowane w podziemnym Muzeum prace były tworzone podczas XI Międzynarodowego Pleneru Artystów Niepełnosprawnych, który odbył się w dniach 2 - 4 września 2010 r. Tegoroczny plener był wyjątkowo bogaty w inspirujące i piękne miejsca. Artyści odwiedzili Wieliczkę, Niegowić, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Kraków. W tych miejscach dokumentowali swoje wrażenia i emocje malując świątynie, pomniki i miejsca związane z Papieżem.
 / 0 - zakończona (1299, 0.26)
Kraków / Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
wystawa czasowa - geologiczna
Wystawa przybliży główne gałęzie przemysłu wydobywczego funkcjonującego współcześnie w naszym kraju i zasygnalizuje jego historyczny rozwój, sięgający epoki kamienia. Tak jak podstawą naszej egzystencji biologicznej stanowi to co ziemia zrodzi, tak rozwój cywilizacyjny ludzkości od zarania dziejów zależał, jest i będzie uwarunkowany przede wszystkim od tego co z niej wydobędzie. To od kopalin pozyskiwanych z ziemi nazwano epoki rozwojowe człowieka.
 / 1 - otwarta (1684, 0.34)
Kraków / Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowi...
wystawa stała - historyczna, technika, sprzęt fotograficzny
Wystawa sygnalizuje zagadnienia z historii polskiej fotografii. Prezentuje dorobek polskich fotografów - począwszy od rzemieślników z przełomu wieków XIX i XX aspirujących do miana artystów, aż do fotografików - przedstawicieli Fotoklubów: Wileńskiego i Polskiego działających w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przedmiotem ekspozycji są zdjęcia - od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, zdjęcia architektury, ilustracje prasowe aż do zdjęć reportażowych.
 / 2 - otwarta (3450, 0.7)
Kraków / Podziemia Rynku
wystawa stała - trasa turystyczna, historyczna, archeologiczna
Wystawa nosząca tytuł "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" jest multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta. W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią rynku, można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.
 / 2 - otwarta (2811, 0.57)
Kraków / Dom Jana Matejki
wystawa stała - sztuka, malarstwo, historyczna
W Domu Jana Matejki znajdują się prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości: od młodzieńczych realizacji (np. "Martwa natura", 1852; "Widok z Wieży Ratuszowej w Krakowie", 1857) po te ostatnie ("Carowie Szujscy na sejmie warszawskim", 1892). Wiele eksponatów wiąże się z kolejnymi etapami pracy twórczej artysty. Są tu niewielkie kompozycje historyczne, szkice do wielkich płócien, wizerunki postaci historycznych. Ważne miejsce zajmują portrety rodziny i przyjaciół.

««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż