Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 18.04.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 11 - 20 z 21
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 0 - zakończona (2108, 0.43)
Szczecin / Muzeum Sztuki Współczesnej
wystawa czasowa -
Wystawa stanowi część programu "Geografia kreacyjna - pejzaże mentalne" realizowanego przez Fundację Mare Articum w ramach projektu "Tożsamość. Kreatywność. Dialog" współfinansowanego przez Miasto Szczecin. Celem tego programu jest prezentacja krytycznych postaw artystycznych i intelektualnych odsłaniających mechanizmy tworzenia zrębów tożsamości oraz narodowych mitów. Projekt Radka Szlagi "Droga" jest kontynuacją poszukiwań zawartych w książce artysty pod tym samym tytułem.
 / 4 - otwarta (2432, 0.49)
Szczecin / Muzeum Historii Szczecina
wystawa stała - historyczna, przedmioty codziennego użytku
Jak żyli szczecinianie 600, 800, a nawet 1000 lat temu? Gdzie mieszkali? Jakich narzędzi używali do pracy? W jakie ozdoby stroili się od święta? W co wierzyli? Czym wojowali? I kto sprawował nad nimi władzę? Na te i inne pytania dotyczące początków szczecińskiego grodu, rozwoju lokowanego na prawie magdeburskim miasta, stolicy księstwa Gryfitów, odpowiada wystawa "Najstarsze karty z dziejów Szczecina". Główną rolę na wystawie odgrywają przedmioty codziennego i niecodziennego użytku.
 / 5 - otwarta (2821, 0.57)
Szczecin / Muzeum Historii Szczecina
wystawa stała - historyczna
Wystawa przedstawia nowożytne losy miasta, opowiada o ważnych wydarzeniach, rozwoju gospodarczym, o lokalnym rzemiośle, a potem przemyśle oraz o ludziach związanych ze Szczecinem pod panowaniem szwedzkim, pruskim i niemieckim. Różnorodne wyroby rzemiosła - z cyny, ceramiki, srebra, dzieła sztuki sakralnej i świeckiej, obrazy, stare plany, ryciny i dokumenty ilustrują poszczególne etapy życia miasta, ukazują ważne przeobrażenia architektoniczne i urbanistyczne.
 / 4 - otwarta (2502, 0.51)
Szczecin / Muzeum Historii Szczecina
wystawa stała - historyczna
Wystawa jest ilustracją przedwojennego miasta, utrwaloną na obrazach, grafikach, pocztówkach i plakatach, a także wspomnieniem jego dawnych mieszkańców poprzez ocalałe po nich przedmioty i pamiątki: elementy wyposażenia mieszkań i restauracji, szyldy i reklamy, produkowane w Szczecinie sprzęty i narzędzia, jak maszyny do szycia i do pisania ze znanych zakładów Stoewera.
 / 2 - otwarta (2211, 0.45)
Szczecin / Galeria Sztuki Dawnej
wystawa stała - sztuka, sztuka, rzeźba sakralna
Wystawa prezentuje rozwój kultury artystycznej na Pomorzu od momentu chrystianizacji regionu po czasy triumfu reformacji. Dzieła - głównie o charakterze sakralnym - obejmują przykłady malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Ukazują panoramę miejscowej sztuki późnoromańskiej, gotyckiej oraz nowożytnej (manierystycznej i wczesnobarokowej). Ekspozycja podzielona jest na trzy sale. W pierwszej zgromadzono zabytki późnoromańskie, pochodzące z przełomu XIII/XIV w.
 / 1 - zamknięta (3596, 0.73)
Szczecin / Galeria Sztuki Dawnej
wystawa stała - sztuka, rzeźba, biżuteria XVI i 1. poł. XVII w.
Wystawa "Mecenat artystyczny Książąt Pomorza Zachodniego" prezentuje sztukę tworzoną na dworze Gryfitów w XVI i 1. poł. XVII wieku, okresie dobrobytu i świetności księstwa, rozpoczętego panowaniem Bogusława X, a zakończonego śmiercią Bogusława XIV. Bogusław X, związany politycznie z Polską poprzez małżeństwo z córką króla Kazimierza Jagiellończyka - Anną, zapewnił swemu państwu - stanowiącemu część Rzeszy Niemieckiej - wysoki status, zdobywając w 1521 godność lennika cesarskiego.
 / 2 - otwarta (2613, 0.53)
Szczecin / Galeria Sztuki Dawnej
wystawa stała - sztuka, złotnictwo
Wystawa prezentuje wyroby złotnicze ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Układ wystawy pozwala prześledzić mody i nurty w złotnictwie europejskim od średniowiecza do secesji. Piękne, wykonane ze szlachetnych kruszców przedmioty są też świadectwem niezwykłych umiejętności dawnych mistrzów. Najstarszym zabytkiem jest owiany legendą złoty pierścień (sygnet) z Pęzina (Pomorze Zachodnie) z około 1200 - z postacią rycerza i nierozszyfrowanym jak dotąd napisem.
 / 2 - otwarta (2465, 0.5)
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie
wystawa stała - numizmatyka, mennictwo
Wystawa jest prezentacją monet, które powstawały na Pomorzu Zachodnim od XI do XIX w. oraz przedmiotów związanych z ich produkcją. Wczesnośredniowieczne mennictwo to przede wszystkim najstarsze denary książąt zachodniopomorskich Bogusława I i Kazimierza I oraz jednostronne, beznapisowe brakteaty. Osobne miejsce zajmuje rozwijające się od 2. połowy XIII w. do końca XIV w. mennictwo biskupów kamieńskich w mennicy w Kołobrzegu. Na wystawie prezentowana jest również technika produkcji monet.
 / 0 - zamknięta (2260, 0.46)
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie
wystawa stała - archeologiczna, narzędzia
Ekspozycja prezentuje najdawniejsze dzieje kultury ziem pomorskich obejmujących okres od ok. 10. tysiąclecia p.n.e. do XIII wieku. Wystawa podzielona jest na części odpowiadające poszczególnym epokom i okresom wydzielanym w historii starożytnej Pomorza: od epoki kamienia (paleolit schyłkowy i mezolit oraz neolit), poprzez epokę brązu (starszą i młodsze jej okresy), wczesną epokę żelaza i okres przedrzymski (lateński), okres wpływów rzymskich i okres wędrówek ludów, po wczesne średniowiecze.
 / 2 - otwarta (2323, 0.47)
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie
wystawa stała - sztuka, afryka, maski
Wystawa prezentuje bogatą kolekcję obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum. Prezentowane są postaci w maskach: kponyungo (lud Senufo, Wybrzeże Kości Słoniowej), nimba (lud Baga, Gwinea), nwantantay (lud Bobo, Burkina Faso), teegla (lud Dan Ngere, Wybrzeże Kości Słoniowej), ntomo (lud Bambara, Mali) i ngontang (lud Fang, Gabon). Co więcej, elementem rytuałów jest dynamiczny taniec. Na ekspozycji odzwierciedla go poruszający się po okręgu korowód masek dogońskich z Mali.

««  start   « poprzednia    1   2   3   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż