Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa czasowa - archeologiczna Wystawa fotograficzna Roberta Słabońskiego prezentująca dokonania polskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy od 2006 roku prowadzą badania w Gwatemali na terenie Nakum - starożytnego miasta Majów. Majowie byli twórcami jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie i fascynujących kultur starożytnego świata. Zamieszkiwali w starożytności teren obecnej Gwatemali i Belize oraz przyległe obszary południowo-wschodniego Meksyku, zachodniego Hondurasu i Salwadoru.
|
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa czasowa - przyrodnicza Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2010, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dziewiąty w Polsce.
|
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa stała - numizmatyka, mennictwo Wystawa jest prezentacją monet, które powstawały na Pomorzu Zachodnim od XI do XIX w. oraz przedmiotów związanych z ich produkcją. Wczesnośredniowieczne mennictwo to przede wszystkim najstarsze denary książąt zachodniopomorskich Bogusława I i Kazimierza I oraz jednostronne, beznapisowe brakteaty. Osobne miejsce zajmuje rozwijające się od 2. połowy XIII w. do końca XIV w. mennictwo biskupów kamieńskich w mennicy w Kołobrzegu. Na wystawie prezentowana jest również technika produkcji monet.
|
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa stała - archeologiczna, narzędzia Ekspozycja prezentuje najdawniejsze dzieje kultury ziem pomorskich obejmujących okres od ok. 10. tysiąclecia p.n.e. do XIII wieku. Wystawa podzielona jest na części odpowiadające poszczególnym epokom i okresom wydzielanym w historii starożytnej Pomorza: od epoki kamienia (paleolit schyłkowy i mezolit oraz neolit), poprzez epokę brązu (starszą i młodsze jej okresy), wczesną epokę żelaza i okres przedrzymski (lateński), okres wpływów rzymskich i okres wędrówek ludów, po wczesne średniowiecze.
|
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa stała - sztuka, afryka, maski Wystawa prezentuje bogatą kolekcję obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum. Prezentowane są postaci w maskach: kponyungo (lud Senufo, Wybrzeże Kości Słoniowej), nimba (lud Baga, Gwinea), nwantantay (lud Bobo, Burkina Faso), teegla (lud Dan Ngere, Wybrzeże Kości Słoniowej), ntomo (lud Bambara, Mali) i ngontang (lud Fang, Gabon). Co więcej, elementem rytuałów jest dynamiczny taniec. Na ekspozycji odzwierciedla go poruszający się po okręgu korowód masek dogońskich z Mali.
|
Szczecin / Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa stała - archeologiczna, antyczne posągi z brązu Wystawa prezentuje największą w Europie kolekcję rekonstrukcji słynnych antycznych posągów z brązu, uzupełnioną dziełami ceramiki antycznej. Jej niezwykłość polega nie tylko na wielkości, lecz także na wyjątkowym związku dzieł z przestrzenią, w której są prezentowane. Tradycja szczecińskiej kolekcji antycznej sięga schyłku XIX wieku. Inicjatorem utworzenia zbioru dzieł sztuki antycznej był Heinrich Dohrn (1838-1913), wybitny przyrodnik, humanista i kolekcjoner.
|