Szczecin / Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecin... wystawa stała - W skład kolekcji tramwajów elektrycznych wchodzą dwie grupy wagonów:
- tramwaje przedwojennej produkcji niemieckiej typu Bremen,
- tramwaje polskiej produkcji z okresu powojennego typu N oraz z okresu lat 70 tych typu 102 Na. Wagony niemieckiej konstrukcji typu Bremen oraz polskiej typu "N", znajdujące się obecnie na stanie Muzeum Techniki, to w większości wagony techniczne: pługi wirnikowe, lemieszowe, solarki.
|
Szczecin / Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecin... wystawa stała - motoryzacyjna Przedwojenne polskie produkcje: podkowa - jej konstrukcję oparto na angielskim motocyklu baker. Do sprzedaży weszła w lutym 1939 r. Wyprodukowano ich niewiele - ok. 130-500 sztuk, moj: pierwsze modele powstały w 1937 r., w czasie wojny jeździli na nim głównie gońcy. Pełna gama powojennych modeli jednośladów: Ryś - motorower produkowany w latach 1957-1964. Był to udany model - wygodny, zapewniał niezłą prędkość przy małym zużyciu paliwa, Żak - młodszy i uboższy brat rysia.
|
Szczecin / Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecin... wystawa stała - motoryzacyjna Tym samochodem wszyscy możemy się chwalić. Jest namacalnym świadectwem wysokiego poziomu polskiej myśli technicznej. Co prawda nie wszedł do produkcji, bo komuś zabrakło wyobraźni albo możliwości, albo siły przebicia. Gdyby wszedł na światowe rynki, może historia polskiej motoryzacji potoczyłaby się inaczej.
W połowie 1983 r. konstruktorzy z Fabryki Samochodów Osobowych w Bielsku Białej pod kierunkiem inż. Wiesława Wiatraka zakończyli prace nad następcą fiata 126p.
|
Szczecin / Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecin... wystawa stała - matoryzacyjna Wielu szczecinian pamięta jeszcze Szczecińską Fabrykę Motocykli, późniejsze Polmo przy alei Wojska Polskiego, znaną z produkcji słynnych junaków. Przed 1945 rokiem, w tych samych halach fabrycznych, budowano samochody znanej do dziś w Niemczech marki Stoewer. Szczecińskie samochody należały do najlepszych w Europie; były komfortowe, nowoczesne i niezbyt drogie. W muzeum można oglądać stoewera V5 z 1932 r. Model V5 opracowano w 1930 r., był to pierwszy niemiecki samochód z przednim napędem.
|