Kraków / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich wystawa czasowa - sztuka, malarstwo W odnowionych wnętrzach Kamienicy Szołayskich oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, otwarto wystawę Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900, prezentującą 300 dzieł sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Trwająca rok wystawa jest okazją do obcowania z pracami najwybitniejszych twórców epoki: Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leon Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.
|
Kraków / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich wystawa czasowa - W 150. rocznicę śmierci Utagawy Kuniyoshiego (1797-1861), japońskiego artysty nurtu ukiyo-e, Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę jego prac. Jej celem jest przedstawienie twórczości jednego z najznakomitszych artystów drzeworytu na podstawie kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Obecnie zbiór pochodzący z daru Feliksa Mangghi Jasieńskiego zawiera ponad 260 drzeworytów oraz wydawnictwa albumowe. W Kamienicy Szołayskich pokazanych zostanie około 100 prac.
|
Kraków / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich wystawa stała - sztuka, malarstwo Ekspozycja poświęcona jest wielkiemu donatorowi Muzeum Narodowego w Krakowie - Feliksowi Jasieńskiemu zwanemu Manggha (1861-1929). Ten wybitny kolekcjoner dzieł sztuki, opiekun i przyjaciel artystów oraz muzyk zapisał swoje ogromne zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie. Najbardziej znaną część stanowią zabytki sztuki japońskiej prezentowane i przechowywane w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
|
Kraków / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzemiosło artystyczne Ekspozycja prezentuje w ujęciu chronologicznym najważniejsze tematy w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. W ośmiu salach I piętra pomieszczono eksponaty związane z edukacją artysty, jego podróżami artystycznymi oraz współpracą z Janem Matejką i Józefem Mehofferem, a także oryginalne projekty wnętrz oraz sztukę użytkową powstałą na zamówienie Zofii i Tadeusza Żeleńskich oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego, którego najpiękniejszą ozdobą i najcenniejszym dziełem był witraż Apollo.
|