Olsztyn / Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu
wystawa stała - wnętrza, sztuka, malarstwo
W czterech niewielkich pomieszczeniach barokowego pałacu w Morągu urządzono ekspozycje o charakterze wnętrz mieszkalnych: komnatę barokową z przełomu XVII i XVIII wieku, salonik biedermeierowski z lat 1815 -1850, gabinet w typie II empire z lat 1852-l870, salonik secesyjny z przełomu XIX i XX wieku. W każdej epoce istniała korelacja między wyposażeniem wnętrza a architekturą i detalami architektonicznymi.
Olsztyn / Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu
wystawa stała - sztuka, malarstwo, wnętrza
Wystawa prezentuje najcenniejsze kolekcje w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur. Zgromadzone na niej dzieła - przede wszystkim malarstwo epitafijne i portretowe - ilustrują główne zagadnienia stylowe i treściowe kultury artystycznej w Prusach Książęcych, jej specyfikę i zróżnicowanie. Z bogatego liczebnie i niezwykle wartościowego zespołu dzieł sztuki luterańskiej, którego szczególną zaletą jest pochodzenie bez wyjątku z terenu dawnych Prus Książęcych, wybrano przykłady kilku nurtów stylowych.
Olsztyn / Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu
wystawa stała - malarstwo, sztuka, wnętrza
Wystawa dworskiego portretu reprezentacyjnego, tworzonego do rodowych galerii. Podobizny członków pruskiej arystokracji z rodzin: Dohnów - panów na Gładyszach i Markowie, Denhoff'ów z Drogosz, Lehndorf'ów ze Sztynortu, Groeben'ów z Ponar, Kunheim'ów z Judyt, Tettau'ów w Inflantach, także Schwerin'ów, Podewils'ów i Auerswald'ów.
Olsztyn / Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu
wystawa stała - malarstwo, sztuka
Wystawa prezentuje jedną z najcenniejszych kolekcji Muzeum Warmii i Mazur. Autorami obrazów są czołowi portreciści niderlandzcy, związani z haskim dworem rodu van Oranje-Nassau: bracia Gerrit i Willem Honthorstowie, Pieter Nason, Jan Mytens, Caspar Netscher i mniej znany Lucas van Kaey. Oprócz sygnowanych portretów kolekcja zawiera też znakomite dzieła przypisywane innym portrecistom niderlandzkim, działającym w kręgu mecenatu Orańskich i tamtejszej arystokracji.
Olsztyn / Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu
wystawa stała - biograficzna
Wystawę przygotowały Nationale Forschungs- und Gedenkstätten der Klassischen Deutschen Literatur w Weimarze, obecnie Stiftung Weimar Klassik. Zasadniczą jej osnowę stanowią główne etapy i miejsca dłuższego pobytu humanisty.
Etapy rozwoju myśli Herdera ilustrowane są eksponatami przedstawiającym cały dorobek pisarski, uzupełnione obiektami artystycznymi. Przedstawiono kilka portretów Herdera, wizerunki małżonki, ważniejszych osób, mających osobisty bądź duchowy związek z filozofem.
W olsztyńskim zamku, pochodzącym z połowy XIV wieku, znajduje się niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku. Jest to tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Mikołaj Kopernik wykonał ją podczas swojego pobytu na zamku, kiedy - jako kanonik warmiński - sprawował urząd administratora dóbr kapitulnych (1516 - 1521).
Wystawa łączy dwie cenne kolekcje Muzeum: zespół XVII i XVIII-wiecznych kartuszy herbowych oraz portrety - w większości właśnie z herbem w tle - przedstawicieli najważniejszych rodów szlacheckich żyjących na terytorium obecnego regionu Warmii i Mazur. Portrety pochodzą z końca XVI do XIX wieku. Obie kolekcje łączy element herbu, znaku rodziny i własności, a zarazem jej godła i pieczęci. Znaku, świadczącym o przynależności do stanu szlacheckiego.