Ostrołęka / Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wystawa stała - sztuka, rzeźba ludowa Wystawa prezentuje 18 najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów rzeźby Kurpiowskiej tak znanych artystów ludowych jak Andrzej Kaczyński czy Łukasz Raczkowski. Kurpiowska Puszcza Zielona należała w XIX wieku do najważniejszych ośrodków ludowej rzeźby religijnej w Polsce. Wśród eksponowanych obiektów są figury Chrystusa Frasobliwego, Madonny, świętego Jana Nepomucena, czy bardzo ciekawe przedstawienie Koronacji NMP zwane na Kurpiach popularnie Świętą Trójcą.
|
Ostrołęka / Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wystawa stała - sztuka, ludowa, stroje Wystawa w nietypowy sposób prezentuje sztukę rękodzielniczą (haft, tkaninę i wycinankę) kurpiowskich twórców ludowych. Przy komponowaniu wystawy główny akcent położono nie na samą sztukę ludową, ale na motywy zdobnicze w niej dominujące. Tak więc można tu podziwiać, wykonane przy użyciu nożyc do strzyżenia owiec, misterne kurpiowskie wycinanki, tkane na domowych warsztatach tkackich kilimy i buronki oraz hafty z wzornictwem charakterystycznym dla Puszczy Białej.
|
Ostrołęka / Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wystawa stała - malarstwo, grafika Na tej wystawie prezentowane są prace przedstawicieli trzech grup artystycznych działających w okresie międzywojennym na terenie Polski: Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm, Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Ryt, oraz spółdzielni Artystów Ład. Wszystkim wymienionym grupom udało się stworzyć na przestrzeni lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku spójne środowisko, mające ogromny wpływ na estetykę międzywojenną.
|
Ostrołęka / Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wystawa stała - grafika, rzeźba Wystawa otwarta w dwusetną rocznicę bitwy pod Ostrołęką 1807 roku, prezentuje grafiki z przedstawieniami bitew tzw. polskiej kampanii Napoleona, pokoju w Tylży oraz kartografię z tego okresu. Na ekspozycji można obejrzeć ryciny według znaczących dzieł np. J.A. Grosa czy H. Verneta. Uzupełniają ją statuetki wykonane w brązie przedstawiające Napoleona. Były one ozdobą wielu domów zarówno arystokratycznych, jak też mieszczańskich. W okresie romantyzmu popularyzowały kult Napoleona
|
Ostrołęka / Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wystawa stała - historyczna Wystawa poświęcona jest bitwie stoczonej między wojskami polskimi a rosyjskimi w maju 1831 r. Prezentowane są na niej ikonografia bitwy, plany, mapy, kostiumologia wojskowa z okresu Królestwa Polskiego oraz sylwetki dowódców, a szczególności jednego z nich - Józefa Bema. Wśród ikonograficznych przedstawień bitwy na uwagę zasługuje obraz namalowany przez uczestnika batalii ostrołęckiej Karola Malankiewicza. Wystawę wzbogacają znaleziska pobitewne, broń i fragmenty umundurowania.
|
Ostrołęka / Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wystawa stała - historyczna Wystawa ukazuje historię miasta poprzez wyselekcjonowane przez czas pozostałości po życiu codziennym jego mieszkańców. Zwraca uwagę na fakt, że codzienność na przestrzeni wieków warunkowana była w dużej mierze decyzjami książąt mazowieckich i królów polskich, nadających mieszczanom ostrołęckim przywileje, organizujących życie miasta i gwarantujących jego dobrobyt. Na wystawie podkreślone zostało bliskie sąsiedztwo obszarów leśnych i położenie miasta nad Narwią.
|