Sanok / Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - Park Etnograficzny wystawa stała - historyczna, edukacja W budynku, zbudowanym na początku drugiej połowy XIX w. z przeznaczeniem na szkołę, przeniesionym z Wydrnej, odtworzono izbę lekcyjną. Dwa pozostałe pomieszczenia czyli wąski alkierzyk i niewielka komora wydzielona z sieni służyły za mieszkanie nauczycielowi. W pomieszczeniach tych umieszczono wystawę Szkoła w przeszłości, od połowy XIX w. do 1944 r.. Wystawa ta, podobnie jak wszystkie obiekty w parku, udostępniana jest przez cały rok.
|
Sanok / Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - Park Etnograficzny wystawa stała - rzemiosło W usytuowanej obok chałupie przeniesionej z Glinnego można poszerzyć wiedzę o życiu małych miast zapoznając się z warsztatami rzemieślniczymi działającymi w nich na początku XX w. Starannie odtworzono pracownię szewską, stolarską, grzebieniarską. Pokazano atelier fotograficzne, zakład fryzjerski, krawiecki i modniarski wyrabiający kapelusze. Możemy poznać sposoby lania świec woskowych, wyrobu klockowych koronek.
|
Sanok / Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - Park Etnograficzny wystawa stała - sztuka sakralna, ikony Ekspozycja stała prezentuje ponad 200 eksponatów ze zbiorów własnych z zakresu sztuki cerkiewnej, otwarta została w 1998 roku z okazji obchodów 40-lecia istnienia placówki. Muzealna kolekcja malarstwa ikonowego powstała w latach 60 ubiegłego wieku w efekcie przeprowadzonej akcji ratowania i zabezpieczania wyposażeń cerkwi Nowosądeckiej, zorganizowanej przez służby konserwatorskie województwa rzeszowskiego, na terenach objętych przesiedleniami mieszkańców po zakończeniu II wojny światowej.
|