 Oświęcim / Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wystawa stała - martyrologiczna, historyczna Wystawa została otwarta w 2002. Przedstawia mechanizm deportacji do KL Auschwitz z terenu byłego Protektoratu Czech i Moraw na tle ówczesnej sytuacji kraju będącego pod okupacją III Rzeszy. Wstęp do wystawy stanowią dzieła plastyczne oraz mapa pokazująca najważniejsze miejsca zagłady i obozy koncentracyjne, w których więzione były i ginęły osoby pochodzące z Czech. Część historyczno-dokumentalna zaczyna się zwięzłym przypomnieniem faktów związanych z rozbiciem Czechosłowacji.
|
 Oświęcim / Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wystawa stała - martyrologiczna, historyczna Wystawa została otwarta w 2002 roku. Pierwsza część ekspozycji przedstawia genezę i przebieg Holokaustu na Słowacji, którego realizacja należała do głównych zadań polityki wewnętrznej ówczesnego reżimu rządzącego w tym kraju. Podkreślone zostały szczególnie punkty zwrotne w realizacji zagłady Żydów słowackich, takie jak: przyjęcie kodeksu żydowskiego, pierwsze deportacje, obozy pracy i obozy dla internowanych, kolejna fala deportacji i represje.
|
 Oświęcim / Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wystawa stała - martyrologiczna, historyczna Otwarta w 1985 r. wystawa zaczyna się od wybuchu II wojny światowej. Pokazane zostały w bardzo dużym skrócie wydarzenia związane z kampanią wrześniową, okrucieństwo najeźdźców, a także podział Polski pomiędzy Niemcy i Rosję, w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow. Następnie podział terytorium Polski przez okupanta niemieckiego na generalne Gubernatorstwo i tereny włączone do Rzeszy oraz narzucony przez niego system prawny.
|
 Oświęcim / Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wystawa stała - martyrologiczna, historyczna Zajmująca 212 metrów kwadratowych wystawa opowiada o wszystkich aspektach wyzwolenia obozu. Całość została podzielona na trzy części. Ekspozycja została przygotowana przez Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej i Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Pierwsza opowiada o samym momencie wyzwolenia obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej. Jako pierwszy do obozu dotarł oddział szturmowy 106. Korpusu Strzelców pod dowództwem majora Anatolija Szapiro.
|
 Oświęcim / Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wystawa stała - martyrologiczna, historyczna Wystawa podzielona jest na cztery kręgi tematyczne. Pierwsza część dokumentuje prześladowania Romów w III Rzeszy do wybuchu II wojny światowej i pierwszych deportacji na tereny okupowanej Polski. Objaśnione są założenia rasistowskiej ideologii i eliminowania tej mniejszości z niemalże wszystkich obszarów życia społecznego, deportacje i prześladowania w latach 1933-1940. Tematem przewodnim drugiej części jest nazistowskie ludobójstwo na Romach w okupowanej Europie.
|