Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 13.04.2024. (2,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 8 z 8
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 6 - otwarta (3518, 0.71)
Bydgoszcz / Pomorskie Muzeum Wojskowe
wystawa stała - wojskowa, sprzęt, uzbrojenie
Na ekspozycję plenerową składa się ponad 50 egzemplarzy ciężkiego sprzętu wojskowego pogrupowanych według przeznaczenia. Zwiedzanie rozpoczyna się od artylerii, gdzie prezentujemy armaty przeciwpancerne o kalibrach od 45 do 100 mm. Bardzo ciekawym eksponatem jest także 152,4 mm haubico-armata wz. 1937 ML-20 występująca m.in. na uzbrojeniu brygad artylerii WP. Ze względu na wagę około 7800 kg była ona ciągniona przez artyleryjski ciągnik gąsienicowy, którego unikalny egzemplarz znajduje się obok
 / 6 - otwarta (2930, 0.59)
Bydgoszcz / Pomorskie Muzeum Wojskowe
wystawa stała - historyczna, wojskowa, mundury, uzbrojenie
Ekspozycja przedstawia dzieje wojska polskiego od czasów najdawniejszych do współczesności. Otwiera ją kolekcja poświęcona powstaniom narodowym od XVIII do początku XX wieku. W gablotach przedstawiamy losy Polaków w czasie I wojny światowej, a także walk o granice Polski w latach 1918-1920 ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Wielkopolskiego. Obok ciekawym eksponatem jest jaszcz artyleryjski z okresu I wojny światowej, który ciągniony przez konie służył do przewozu amunicji i obsługi działa.
 / 2 - otwarta (2521, 0.51)
Bydgoszcz / Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
wystawa stała - numizmatyczna
Wystawa Mennica bydgoska została przygotowana z okazji powstania Europejskiego Centrum Pieniądza w budynku usytuowanym w miejscu, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica ta założona została w 1594 r. jako mennica prywatna podkomorzego krakowskiego Stanisława Cikowskiego i jako taka funkcjonowała do 1601 r., bijąc monetę koronną (m.in. szelągi, grosze, trojaki). Po kilkunastoletniej przerwie stała się oficyną królewską.
 / 1 - otwarta (1964, 0.4)
Bydgoszcz / Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
wystawa stała - archeologiczna
Wystawa prezentuje kulturę materialną, a przez jej pryzmat także różne przejawy życia społecznego i duchowego wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Dzieje tego regionu ukazano na tle szerszych wydarzeń dotyczących państwa polskiego. Zaprezentowano różne narzędzia, ozdoby, uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku, itp. Dzięki czemu przybliżono różne przejawy życia codziennego jakie toczyło się zarówno w grodzie, i nieco inne na podgrodziu.
 / 3 - otwarta (2348, 0.48)
Bydgoszcz / Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
wystawa stała - sztuka, malarstwo
Galeria Sztuki Nowoczesnej jest pokazem wybranych, najbardziej reprezentacyjnych dzieł w kolekcji bydgoskiego muzeum. Zaproponowany układ ekspozycji ma charakter chronologiczno-problemowy i odzwierciedla konkretne kierunki, nurty oraz postawy twórcze w sztuce polskiej ostatnich stu lat, m.in. krąg artystów École de Paris, awangardowe ugrupowania dwudziestolecia międzywojennego (Rytm, Bractwo św. Łukasza, Formiści Polscy, Zwornik, Komitet Paryski), koloryzm, abstrakcję ekspresyjną i...
 / 2 - otwarta (1861, 0.38)
Bydgoszcz / Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
wystawa stała - sztuka, malarstwo, biograficzna
Wystawa organizowana jest w oparciu o zbiory własne, artystyczne i biograficzne, pochodzące z Działu Biograficznego Leona Wyczółkowskiego oraz ze zbiorów Działu Historii i Działu Numizmatyki. Ma ona na celu pokazanie twórczości Leona Wyczółkowskiego, kierunków w malarstwie polskim oraz zapoznanie ze środowiskiem artystycznym przełomu XIX i XX wieku. Pokazane prace w układzie chronologicznym i tematycznym w powiązaniu z epoką, dzieła wybitnego artysty przybliżą klimat tamtych czasów.
 / 3 - otwarta (2583, 0.52)
Bydgoszcz / Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
wystawa stała - historyczna, fotografie
To z dwóch względów nietypowa wystawa fotograficzna. Po pierwsze miejsce - to wystawa bez sali ekspozycyjnej. Wszystkie fotografie zostały rozmieszczone na ciągach komunikacyjnych, towarzysząc zwiedzającym już od samego wejścia do muzeum. Drugi aspekt to charakter samych fotografii. Dotychczas bohaterem wystaw i albumów fotograficznych, przygotowywanych przez muzeum, była Bydgoszcz. Tym razem jest inaczej, miasto stało się tłem dla osób i zdarzeń.
 / 1 - otwarta (2809, 0.57)
Bydgoszcz / Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
wystawa stała - historyczna, pamiątki
Ekspozycja została przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zgromadzone na wystawie bydgostiana stanowią uzupełnienie i ilustrację pisanych dziejów grodu nad Brdą. Wystawione obiekty miały swoje miejsce w żywym organizmie miasta, ich czas jednak minął i jedynie Muzeum chroni je od zapomnienia. Prezentowane są różnorodne zabytki przybliżające dzieje Bydgoszczy, życie jej mieszkańców i zmieniającą się zabudowę na przestrzeni stuleci.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż