Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 09.11.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 15
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (2796, 0.55)
Konin / Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku
wystawa stała - paleontologiczna
Jedną z sal muzeum wypełnia wystawa archeologiczna, na którą składają się kości zwierząt czwartorzędowych. Eksponaty te zostały pozyskane dzięki Kopalni Węgla Brunatnego "Adamów", która podczas prac eksploatacyjnych natrafia na te znaleziska. Na zaaranżowanej wystawie można podziwiać dobrze zachowane kości mamuta, w szczególności duży zbiór ciosów mamucich pochodzących od kilku osobników o zróżnicowanym wieku, o czym świadczyć mogą rozmiary ciosów.
 / 0 - otwarta (1981, 0.39)
Konin / Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku
wystawa stała - archeologiczna
Udostępniona ekspozycja archeologiczna przedstawia efekty wykopalisk przeprowadzonych wspólnie przez muzea w Turku i Koninie mających miejsce we wsi Gąsin oddalonej o kilka kilometrów od Turku. Wystawa prezentuje dość pokaźny zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej (Halsztat D) Przeprowadzone badania ukazały dość dobrze zachowane cmentarzysko, z widocznie zarysowanymi grobami. Na wystawie można zauważyć dużą różnorodność popielnic, jak i bardzo bogaty zbiór naczyń.
 / 1 - otwarta (2663, 0.52)
Konin / Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku
wystawa stała - historyczna, rzemiosło
Dzięki napływowi tkaczy z Czech i Saksonii miasto zaczęło szybko się rozrastać. Wyraz temu dają statystyki, które podają, iż w latach 1820 - 1830 liczba mieszkańców Turku wzrosła w sposób radykalny z 784 do 2032 osób. Ważnym wydarzeniem dla turkowskich tkaczy był rok 1828, w którym został powołany Cech Tkaczy. Rok 1830 kończył pierwszy etap rozwoju turkowskiego tkactwa. Do tego czasu do miasta przybyła znaczna grupa osadników, którzy otrzymali działki na których pobudowali swoje domostwa.
 / 2 - otwarta (2169, 0.42)
Konin / Muzeum Okręgowe w Koninie
wystawa stała - techniki
Skansen usytuowany jest na terenie muzeum, tuż obok budynku odrestaurowanego dziewiętnastowiecznego spichlerza. Możemy w nim obejrzeć wyremontowane, zabytkowe urządzenia z nieistniejącej już konińskiej brykietowni: turbozespół Siemens - Schuckert z lat 20. XX w. oraz brykieciarkę Buckau - Magdeburg z 1936 r. Pamiątką po dawnym systemie odwadniania konińskich złóż węgla brunatnego jest lokomotywka akumulatorowa typu "Karlik", wózki do przewozu urobku i wózek (tzw. drzewiarka).
 / 1 - otwarta (2136, 0.42)
Konin / Muzeum Okręgowe w Koninie
wystawa stała - historyczna, geologiczna, techniki
Wystawa to prezentacja kilkudziesięciu lat historii górnictwa Wielkopolski Wschodniej. Poświęcona jest Kopalni Węgla Brunatnego "Konin", Kopalni Węgla Brunatnego "Adamów" i Kopalni Soli "Kłodawa". Przedsiębiorstwa te wniosły swój wielki wkład w przygotowanie i realizację zadania. W pracach uczestniczyli obecni i byli pracownicy wszystkich trzech kopalń na czele ze stałym zespołem ds. organizacji ekspozycji górniczej: Jerzym Rygułą- KWB "Konin", Dorotą Małachowską- KWB "Adamów" i Piotrem Kolonko
 / 2 - otwarta (4784, 0.94)
Konin / Muzeum Okręgowe w Koninie
wystawa stała - paleontologiczna
Na wystawie prezentujemy znaleziska szczątków kostnych wymarłych wielkich roślinożerców, które zamieszkiwały nasze okolice w zimnych okresach zlodowaceń, jak i wtedy, kiedy klimat przypominał dzisiejszy. Większość eksponatów pochodzi z odkrywek węgla brunatnego kopalni "Konin" i "Adamów" . Rysunki wykonane przez artystów współpracujących z Polską Fundacją Ochrony Przyrody Pro Natura w Krakowie, Rusłana Tarabukina i Krzysztofa Nykiela, pozwalają wyobrazić sobie wygląd tych zwierząt.
 / 2 - otwarta (7696, 1.5)
Konin / Muzeum Okręgowe w Koninie
wystawa stała - paleontologiczna
Ekspozycja poświęcona jest bardzo ważnemu dla muzealnictwa przyrodniczego znalezisku, najbardziej kompletnemu z dotychczas znalezionych w Europie szkieletowi słonia leśnemu. Na szkielet natrafiono w lutym 1984 r. podczas robót górniczych na odkrywce "Jóźwin" KWB "Konin" . Na głębokości 13 m koparka nadkładowa odsłoniła wielkie kości. Pracownicy kopalni natychmiast wstrzymali prace, zabezpieczyli kości i o odkryciu powiadomili archeologów z konińskiego muzeum.
 / 1 - otwarta (2646, 0.52)
Konin / Muzeum Okręgowe w Koninie
wystawa stała - sztuka, rzeźba
Wystawa poświęcona jednemu z największych międzywojennych rzeźbiarzy Henrykowi Henochowi Glicensteinowi jest jedyną do tej pory stałą ekspozycją muzealną przekazująca zarówno wiedzę o życiu artysty jak i o jego twórczości. W izraelskim mieście Safet w 1953 roku staraniem rodziny rzeźbiarza powstało Muzeum jego imienia. Muzeum to później zostało przeobrażone na Muzeum Biblii z ekspozycją rzeźb Glicensteina.
 / 0 - otwarta (2670, 0.52)
Konin / Muzeum Okręgowe w Koninie
wystawa stała - sztuka, polichromia
Zbiór polichromowanych desek składa się z 44 sztuk różnej długości i szerokości. Wykonane z drewna modrzewiowego stanowią pozostałość częściowo zachowanego stropu z kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jakuba apostoła w Rzgowie. Są one proste z wycięciami zakładkowymi na krawędziach, przy pomocy których były łączone w całość stropu. Na zachowanych deskach występuje ornament renesansowy, który można przez analogię datować na około 1520 rok.
 / 1 - otwarta (3171, 0.62)
Konin / Muzeum Okręgowe w Koninie
wystawa stała - sztuka, malarstwo polskie
Wystawa prezentuje obrazy w XIX-wiecznej konwencji realistycznej. Motywem przewodnim jest portret. Większość obrazów to drobiazgowe, akademickie, studyjne przedstawienia np.: Portret Aleksandra Niemojowskiego z 1849 r. W. K. Stattlera (1800-1875), Portret dziewczynki z 1858 r. Jana Matejki (1838 - 1893), Św. Antoni z 1862 r. Piotra Kaczorowskiego (1826 - 1891). Szkicowe, dynamiczne, sytuacyjne ujęcia widzimy w obrazach m.in.: Józefa Mehoffera (1868 -1946), Jacka Malczewskiego (1854 - 1929).

««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż