Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 6 z 6
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - zakończona (1725, 0.37)
Tarnów / Muzeum Okręgowe w Tarnowie
wystawa czasowa - sztuka, malarstwo
Od 1 do 28 sierpnia 2011 zapraszamy na wystawę z cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Wernisaż będzie miał miejsce 1 sierpnia o godzinie 18:00 w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Twórczości Marka Błachowicza nadają charakter silnie skontrastowane płaszczyzny kolorów, dynamiczne linie i zdecydowane pociągnięcia pędzla, o wielowarstwowej fakturze tworzące dojrzałe, o wielkiej ekspresji abstrakcyjne formy.
 / 0 - zamknięta (4081, 0.82)
Tarnów / Muzeum Okręgowe w Tarnowie
wystawa stała - sztuka, malarstwo
W Sali Pospólstwa w tarnowskim Ratuszu eksponowana jest galeria portretu sarmackiego, uzupełniona meblami z XVI -XVII w. Kolekcja portretów polskich w tarnowskim muzeum, jest jedną z najbogatszych w Polsce. Wybrane wizerunki ilustrują rozwój malarstwa polskiego od XVII w. do około roku 1780. W zakresie formy, galeria odzwierciedla dwa przeciwstawne kierunki w polskim malarstwie barokowym. Jeden w oparciu o rodzime tradycje, cechuje dosadny realizm, płaszczyznowe i linearne ujecie modela.
 / 0 - zamknięta (2912, 0.59)
Tarnów / Muzeum Okręgowe w Tarnowie
wystawa stała - uzbrojenie, oporządzenie jeździeckie, zbroje, kolczugi
Większość zebranych eksponatów pochodzi ze słynnej zbrojowni Rzewuskich z zamku w Podhorcach, która wraz z tą rezydencją przeszła w ręce Sanguszków w pół. XIX wieku. Wystawa obejmuje uzbrojenie i oporządzenie jeździeckie z XVII i XVIII w. o wysokiej wartości historycznej i artystycznej. Część sali zajmuje uzbrojenie typowe dla epoki sarmatyzmu: fragmenty zbroi husarskich, kolczuga, misiurki, szable polskie, para tzw. łobaszków-bębenków do przekazywania rozkazów wodzowskich.
 / 2 - otwarta (3404, 0.68)
Tarnów / Zamek w Dębnie
wystawa stała - historyczna, sztuka, broń, wnętrza
Rozpoczyna się je od wystawy historycznej, znajdującej się w dwu pokoikach na parterze budynku wschodniego położonych po lewej stronie od wejścia na dziedziniec. Ogląda się tu m.in. makietę zamku według stanu z roku 1480, archiwalne fotografie przedstawicieli rodu Jastrzębskich, ikonografię obiektu (w postaci zdjęć rysunków J. Matejki, E. Baudischa, Wł. Łuszczkiewicza, litografii M.B. Stęczyńskiego, akwareli J. Fałata czy oryginalnych prac olejnych, akwareli i grafik.
 / 2 - otwarta (2985, 0.6)
Tarnów / Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
wystawa stała - sztuka ludowa, wnętrza
Zwyczaj zdobienia domów malaturami znany jest w wielu regionach Polski, a także w innych krajach. Nigdzie jednak ten rodzaj ludowego zdobnictwa nie rozwinął się tak, a co ważne, nie zachował się w tak rozwiniętej i żywej postaci, jak na Powiślu Dąbrowskim, a zwłaszcza w Zalipiu. Barwne malowanki ścienne rozwinęły się tu z kolistych plam tzw. pacek, wykonywanych niegdyś, wapnem lub glinką zmieszaną z popiołem drzewnym.
 / 1 - otwarta (2442, 0.49)
Tarnów / Muzeum Etnograficzne
wystawa stała - etnograficzna
Kolekcja romska powstała w Tarnowie w 1979 r., kiedy to zorganizowano tutaj pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Od tego czasu tarnowskie Muzeum Etnograficzne posiada dział poświęcony historii i kulturze Romów. Obecna wystawa została otwarta w kwietniu 1990 r. z okazji odbywającego się w Serocku pod Warszawą IV Kongresu Romów (Cyganów) i jest stałą ekspozycją historii i kultury Romów w Polsce, na tle ich dziejów europejskich.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż