Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.01.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 4 z 4
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (3389, 0.65)
Malbork / Muzeum Diecezjalne w Pelplinie
wystawa stała -
Biblia Czterdziestodwuwierszowa lub Biblia Mazarina - pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku (przy użyciu czcionki ruchomej). Jest kompletnym wydaniem Pisma Świętego. Została przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą. Biblia wydrukowana została prawdopodobnie w ok. 200 egzemplarzach - 165 na papierze i 35 na pergaminie.
 / 2 - otwarta (2350, 0.45)
Malbork / Muzeum Diecezjalne w Pelplinie
wystawa stała - sztuka sakralna, rzemiosło artystyczne
Na parterze muzeum znajduje się skarbiec, w którym mieszczą się zabytki rzemiosła artystycznego. W skarbcu prezentowane są wyroby złotnicze, głównie paramenty mszalne - kielichy, monstrancje itp. z wszystkich epok.
 / 3 - otwarta (2113, 0.41)
Malbork / Muzeum Diecezjalne w Pelplinie
wystawa stała - sztuka, malarstwo sakralne
Sztuka nowożytna obejmuje szeroki okres ostatnich pięciu stuleci i składają się na nią eksponaty, które tylko w stopniu akcydentalnym reprezentują poszczególne okresy. Najwięcej obiektów pochodzi z doby baroku. Kolekcja jest stale uzupełniana. Wiek XIX i XX są reprezentowane symbolicznie. Ostatnio Muzeum zostało ubogacone przez donacje J.E. Biskupa Pelplińskiego w postaci dużej kolekcji medali pamiątkowych z okresu jego dotychczasowych rządów w diecezji.
 / 2 - otwarta (2450, 0.47)
Malbork / Muzeum Diecezjalne w Pelplinie
wystawa stała - sztuka, malarstwo, rzeźba sakralna
Sztuka średniowieczna pozostaje pierwszym i podstawowym punktem ciężkości naszych zbiorów. Najważniejsze obiekty muzeum były pierwszymi gromadzonymi przez biskupa Okoniewskiego, jego założyciela i patrona oraz przez ks. infułata Liedtkiego, jego najbliższego współpracownika. Kolekcje uzupełnił w sposób znaczący ks. kanonik Roman Ciecholewski.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż