Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 13.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 6 z 6
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 0 - otwarta (2014, 0.41)
Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu
wystawa stała - technika
Nowym elementem w mozaice przemysłu Kaliskiego jest ekspozycja stała narzędzi i maszyn drukarskich, połączona z historią sztuki typograficznej. W głębi fotografii maszynę drukarską a zarazem prekursora druku komputerowego jako, że po wpisaniu tekstu na klawiaturze maszyna sama odlewała czcionki z roztopionego metalu i ustawiała je w wiersze przygotowane do druku.
 / 3 - otwarta (2309, 0.47)
Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu
wystawa stała - technika, rzemiosło
Ocalałe niekiedy w nieprawdopodobny sposób: w spalonej powstaniem Warszawie, z rozrabowanych pałaców, dworów i w ubogich domach polskiej inteligencji. Zebrane przez ostatnie dziesięciolecie w naszej manufakturze, opracowane naukowo przez prof. B. Vogla, poddane troskliwej konserwacji specjalistów z "CALISII" mogą świadczyć na korzyść rodzimego rzemiosła: Budynowiczów, Zdrodowskich, Maeckich, Lesycyz}skich, spolszczonych Buchholtyw, Kerntopfw, Fibigerw.
 / 1 - otwarta (2177, 0.44)
Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu
wystawa stała - technika
Jedwab wiskozowy to chemia XX wieku. Powstał przez działanie ługu sodowego i dwusiarczku węgla na celulozę. W wyniku dalszej obróbki powstało włókno. Z niego tkanina efektowna, tania, masowego użytku, a przede wszystkim modna, budząca zachwyt i pożądanie zarówno pań lat 20-tych jak i tych XXI wieku. Wzór na sztucznym jedwabiu zajął pierwsze miejsce. Modę zainspirowało kubistyczne malarstwo Legera-rozpropagowane przez słynnych rysowników: Driana-Lepape, Jribe-a w Polsce Stryjeńska.
 / 0 - otwarta (1634, 0.33)
Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu
wystawa stała - technika, historyczna, tkaniny
W wystawie tej udało się szczęśliwie zderzyć wycinek historii przemysłu dziewiarskiego z wymogami mody współczesnych dni. Począwszy od igieł dziewiarskich, poprzez różnorodne, skomplikowane mechanizmy- których punktem wyjściowym było wynalezienie w 1589 r. przez pastora anglikańskiego Williama LEE z Calverton najdoskonalszej maszyny narzędziowej tego okresu - dziewiarstwo istniało, jak wskazują badania, od najdawniejszych wieków. Wytwarzało ono rzeczy praktyczne i wykwintne.
 / 1 - otwarta (1950, 0.39)
Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu
wystawa stała - technika, wnętrza
Pierwsza wystawa jaką udało nam się przygotować w nowo wyremontowanym budynku Muzeum. Przedstawiamy również rekonstrukcję "Izby robotniczej" oraz Gabinetu fabrykanta" oraz próbki materiałów, haftów i koronek o wzorach z lat 70-tych XX w. Jednym z wielu eksponatów udostępnionych zwiedzającym na parterze manufaktury jest hafciarka ręczna z programatorem z XIX w. Wykonywała precyzyjne różnej wielkości wielobarwne wzory w jedwabiu, a nawet portrety.
 / 0 - otwarta (1841, 0.37)
Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu
wystawa stała - technika, maszyny
W przyziemiu manufaktury, na fundamentach, podtrzymywanych przez dębowe pale wbite w bagienne podłoże, umieszczono największe gabarytowo, o wielotonowych ciężarach maszyny i wynalazki które zdynamizowały przemysł w tamtym okresie. Istotne zmiany dotyczące wielu dziedzin techniki i technologii nastąpiły na przełomie XVIII - XIX wieku. W zakresie energetyki - to opanowanie dla potrzeb produkcyjnych przemiany energii chemicznej - poprzez energię cieplną, na mechaniczną.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż