 Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu wystawa stała - technika Nowym elementem w mozaice przemysłu Kaliskiego jest ekspozycja stała narzędzi i maszyn drukarskich, połączona z historią sztuki typograficznej. W głębi fotografii maszynę drukarską a zarazem prekursora druku komputerowego jako, że po wpisaniu tekstu na klawiaturze maszyna sama odlewała czcionki z roztopionego metalu i ustawiała je w wiersze przygotowane do druku.
|
 Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu wystawa stała - technika, rzemiosło Ocalałe niekiedy w nieprawdopodobny sposób: w spalonej powstaniem Warszawie, z rozrabowanych pałaców, dworów i w ubogich domach polskiej inteligencji. Zebrane przez ostatnie dziesięciolecie w naszej manufakturze, opracowane naukowo przez prof. B. Vogla, poddane troskliwej konserwacji specjalistów z "CALISII" mogą świadczyć na korzyść rodzimego rzemiosła: Budynowiczów, Zdrodowskich, Maeckich, Lesycyz}skich, spolszczonych Buchholtyw, Kerntopfw, Fibigerw.
|
 Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu wystawa stała - technika Jedwab wiskozowy to chemia XX wieku. Powstał przez działanie ługu sodowego i dwusiarczku węgla na celulozę. W wyniku dalszej obróbki powstało włókno. Z niego tkanina efektowna, tania, masowego użytku, a przede wszystkim modna, budząca zachwyt i pożądanie zarówno pań lat 20-tych jak i tych XXI wieku. Wzór na sztucznym jedwabiu zajął pierwsze miejsce. Modę zainspirowało kubistyczne malarstwo Legera-rozpropagowane przez słynnych rysowników: Driana-Lepape, Jribe-a w Polsce Stryjeńska.
|
 Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu wystawa stała - technika, historyczna, tkaniny W wystawie tej udało się szczęśliwie zderzyć wycinek historii przemysłu dziewiarskiego z wymogami mody współczesnych dni. Począwszy od igieł dziewiarskich, poprzez różnorodne, skomplikowane mechanizmy- których punktem wyjściowym było wynalezienie w 1589 r. przez pastora anglikańskiego Williama LEE z Calverton najdoskonalszej maszyny narzędziowej tego okresu - dziewiarstwo istniało, jak wskazują badania, od najdawniejszych wieków. Wytwarzało ono rzeczy praktyczne i wykwintne.
|
 Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu wystawa stała - technika, wnętrza Pierwsza wystawa jaką udało nam się przygotować w nowo wyremontowanym budynku Muzeum. Przedstawiamy również rekonstrukcję "Izby robotniczej" oraz Gabinetu fabrykanta" oraz próbki materiałów, haftów i koronek o wzorach z lat 70-tych XX w. Jednym z wielu eksponatów udostępnionych zwiedzającym na parterze manufaktury jest hafciarka ręczna z programatorem z XIX w. Wykonywała precyzyjne różnej wielkości wielobarwne wzory w jedwabiu, a nawet portrety.
|
 Kalisz / Muzeum Historii Przemysłu wystawa stała - technika, maszyny W przyziemiu manufaktury, na fundamentach, podtrzymywanych przez dębowe pale wbite w bagienne podłoże, umieszczono największe gabarytowo, o wielotonowych ciężarach maszyny i wynalazki które zdynamizowały przemysł w tamtym okresie. Istotne zmiany dotyczące wielu dziedzin techniki i technologii nastąpiły na przełomie XVIII - XIX wieku. W zakresie energetyki - to opanowanie dla potrzeb produkcyjnych przemiany energii chemicznej - poprzez energię cieplną, na mechaniczną.
|